Mimo, że muzeum w styczniu zamknęło swoją siedzibę z powodu remontu, jego kustosze nie zapominają o krakowskich miłośnikach fotografii. Już w kwietniu na placu Marii Magdaleny stanie plenerowa wystawa, będąca fotograficznym zapisem galicyjskiej odsłony walki o niepodległość.
- Na ekspozycji zgromadziliśmy zdjęcia wydarzeń i zjawisk, które doprowadziły do tego, że państwo polskie w 1918 roku ponownie pojawiło się na mapie. Znajdziemy tam więc: Legiony Piłsudskiego, obronę Twierdzy Kraków, i Akt 5 Listopada - opowiada kurator wystawy, Andrzej Rybicki. Historyczne obrazy uzupełniać będą sceny z codziennego życia krakowian.
Właśnie dzięki temu połączeniu, wystawę będzie można odczytywać na dwóch płaszczyznach. Dla części widzów, będzie ona stanowiła kronikarski, linearny zapis wydarzeń czterech wojennych lat. Innym zaś, pozwoli spojrzeć na walkę o niepodległość z nowej perspektywy. - Komponując tę wystawę, starałem się zwrócić uwagę także na to, co dzieje się na drugim, a nawet trzecim planie fotografii, bo często są to sprawy nieoczywiste, pozwalające lepiej zrozumieć wydarzenia głównego nurtu - mówi kurator.
Aby widzom łatwiej było je dostrzeć, twórcy wystawy zdecydowali się zastosować nieszablonowy sposób ekspozycji - część prezentowanych na placu Marii Magdaleny zdjęć zostanie „rozkadro- wana”.
Do stworzenia „Niepodległości sfotografowanej” posłużyły zdjęcia krakowskich fotografów m.in. Adama Karasia .
Wystawę będzie można ogladać od 27 kwietnia do końca roku. Wystawa realizowana jest w ramach kampanii „Wyzwolona 1918”.
ZOBACZ KONIECZNIE:
Co Ty wiesz o Krakowie? (odc. 44)
