Połowa populacji z zaburzeniami? Badania są niepokojące

Do Hiroszimy na zdjęcia filmowe przyjeżdża francuska aktorka (Emmanuelle Riva). Tuż przed powrotem, spotyka starszego o dwa lata japońskiego architekta (Eiji Okada). Rodzi się między nimi romans, w trakcie którego dzielą się swoimi traumatycznymi doświadczeniami sprzed kilku lat. Dla niego najtrudniejszym przeżyciem była bomba atomowa, która zabiła jego rodziców. Ona podczas wojny zakochała się – z wzajemnością – w niemieckim chłopcu, który zginął w przeddzień zakończenia wojny.
Gdy francuski reżyser Alain Resnais otrzymał propozycję pracy nad filmem o tragedii w Hiroszimie, miał już na swoim koncie głośny dokument "Noc i mgła", poświęcony nazistowskim obozom koncentracyjnym. Hiroszima, moja miłość to jednak całkowicie inne dzieło - film fabularny, będący właściwie strumieniem świadomości, w którym tematowi ludobójstwa towarzyszy historia miłosna.
Alain Resnais w filmie "Hiroszima, moja miłość" posługuje się narracją subiektywną i niemal całkowicie oddaje opowieść w ręce głównej bohaterki. W jej pamięci przeszłość miesza się z teraźniejszością, wspomnienia z marzeniami, a rzeczywistość z fikcją. "Hiroszima, moja miłość" to film przełomowy, oferujący całkowicie odmienny sposób prowadzenia filmowej historii, a także jeden z pierwszych tytułów francuskiej Nowej Fali.
Do współpracy przy filmie Resnais zaprosił Marguerite Duras - awangardową pisarkę, która jest autorką scenariusza, pochodzącego z Ukrainy operatora Sachę Vierny’ego oraz Emmanuelle Rivę - aktorkę o oryginalnej urodzie i znakomitych umiejętnościach interpretacyjnych.
Film "Hiroszima, moja miłość" będzie można zobaczyć w poniedziałek, 21 sierpnia o g. 20.30 w ogrodzie przy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (ul. Marii Konopnickiej 26). Projekcję poprzedzi wprowadzenie, które wygłosi prof. Tadeusz Lubelski - polonista, krytyk i historyk filmu, tłumacz. Specjalizuje się w historii filmu polskiego oraz w historii kinematografii europejskich, ze szczególnym uwzględnieniem kinematografii francuskiej.
Do dyspozycji widzów będzie stanowisko muzealnej kawiarni Café Manggha. W przypadku złej pogody pokaz zostanie przeniesiony do sali widowiskowej Muzeum. Pokaz filmu towarzyszy wystawie przygotowanej przez Ambasadę Japonii w Polsce przy wsparciu Muzeum Pokoju w Hiroszimie "Hiroszima, Nagasaki. W cieniu tragedii". Uczestnicy projekcji będą mogli zobaczyć wystawę nieodpłatnie przed pokazem filmu. Ekspozycja będzie dostępna od g. 20. Bilet 15 zł. W cenie zwiedzanie wystawy "Hiroszima, Nagasaki. W cieniu tragedii".
- 8 najbardziej trujących grzybów w polskich lasach. Niektóre są śmiertelnie groźne!
- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Oto małopolskie: Malediwy, Chorwacja, Prowansja, Toskania, a nawet Hawaje!
- Najbardziej betonowe miejsca w Krakowie. Oto ranking "betonowych pustyń"
- Gdzie na lody w Krakowie? Oto miejsca polecane przez internautów