Pływanie. Marta Klimek z Unii Oświęcim w mistrzostwach Polski w Olsztynie wykonała plan z nawiązką

Jerzy ZaborskiZaktualizowano
Radość Marty Klimek. Pływaczka Unii Oświęcim w mistrzostwach Polski seniorów zdobyła brązowy medal na 200 m stylem dowolnym oraz trzy kwalifikacje na imprezy międzynarodowe. Fot. Jerzy Zaborski
Z brązowym medalem Marty Klimek. na 200 metrów stylem dowolnym, wróciła Unia Oświęcim z letnich mistrzostw Polski, rozegranych w Olsztynie. Oświęcimianie zdobyli też kwalifikacje na imprezy międzynarodowe.

Marta Klimek wygrała eliminacje na 200 metrów stylem dowolnym (2.02,75), uzyskując kwalifikację na mistrzostwa Europy juniorów, które na początku lipca odbędą się w Kazaniu. W wyścigu finałowym była trzecia (2.01,17). Srebrny medal przegrała z Dominiką Kossakowską z AS AWF Katowice o 0,17 s, która na co dzień jest w SMS Oświęcim. Wygrała Aleksandra Polańska z UKS GOS Raszyn (1.59,59). Marta Klimek z występu na występ poprawiała swój wynik. - W finale nasza zawodniczka zdobyła brązowy medal, ale „dorzuciła” kwalifikację na juniorskie mistrzostwa świata juniorów, które pod koniec sierpnia odbędą się w Budapeszcie – podkreśla Andrzej Brania, na co dzień trenujący utalentowaną pływaczkę.

Marta Klimek do kolekcji kwalifikacji dorzuciła także przepustkę wywalczoną w sztafecie na seniorskie mistrzostwa świata, które odbędą się w koreańskim Gwangju (21-28 lipca). - Wszystkie kwalifikacje na imprezy międzynarodowe Marta wyrwała charakterem, bez którego nie tylko w pływaniu, ale w sporcie w ogóle, niewiele można zdziałać – podkreśla trener Brania. - Walcząc w Olsztynie wykonała więcej, niż planowaliśmy. Nastawialiśmy się głównie na kwalifikację na juniorskie mistrzostwa Europy.

Walcząc w seniorskich mistrzostwach świata Marta Klimek stanie przed szansą walki o olimpijski paszport. Dla 16-letniej zawodniczki bez wątpienia byłyby to wielki sukces. Jednak na razie trener nie wybiega myślami daleko w przyszłość. Na razie liczą się juniorskie mistrzostwa Europy.

Marta Klimek startowała także na innych dystansach. Na 100 m stylem dowolnym była siódma (57,02) z kolei na 400 m stylem dowolnym była 13. (4.28,26), zajmując trzecie miejsce w finale „B”. - W mistrzostwach trudno walczyć o kilka medali. Nastawiliśmy się właśnie na wyścig na 200 metrów, to już nie sprint, ale jeszcze nie długi dystans. W nim Marta czuje się najlepiej, co postanowiliśmy wykorzystać – podkreśla trener Brania.

Przepustkę na juniorskie mistrzostwa Europy z Unii wywalczył także Przemysław Suchański. To dzięki zajęciu 5. miejsca w wyścigu na 400 metrów stylem zmiennym (4.26,63).

O pechu mógł mówić Kamil Sieradzki, który na 800 metrów stylem dowolnym zajął miejsce tuż poza podium (8.26,77).

Z kolei 16-letni Michał Daszkiewicz pojedzie na młodzieżowe igrzyska (EYOF) do Baku, które odbędą się w Baku od 20 do 28 lipca. Zawdzięcza to zajęciu 2. miejsca w finale „B” na 400 metrów stylem dowolnym (4.00,69). - To bardzo ciekawy wynik – zwraca uwagę trener Brania.

Daszkiewicz jest wielką nadzieją oświęcimskiego pływania, ale w Olsztynie medalu nie zdobył, walcząc głównie w finałach „B”. - W przypadku chłopców różnica 2-3 lat jest widoczna w warunkach fizycznych, stąd młodszym trudno nawiązać walkę z mężczyznami. Fizyczne różnice zacierają się w przypadku dziewcząt, więc rówieśniczka Daszkiewicza, czyli Marta Klimek, miała nieco łatwiejsze zadanie – tłumaczy trener Andrzej Brania.

Pływanie. Węgrzy wygrali w Oświęcimiu, a za nimi Polska. Tak...

Pływanie. Unia Oświęcim najlepsza w czwartej edycji Grand Pr...