Młodzi Demokraci przez internet ratują Damę z łasiczką
"Dama z gronostajem", nazywana tez "Damą z łasiczką" jest jednym z najcenniejszych dzieł sztuki w Europie. Obraz Leonarda da Vinci od ok. 1880 roku z przerwą w czasie II wojny światowej przebywa w Krakowie, w Muzeum Książąt Czartoryskich. Jest jedną z największych atrakcji turystycznych miasta, a wizerunek "Damy" od lat bywa wykorzystywany w materiałach promujących Kraków.
Dama z Łasiczką wraca do Krakowa
Obecnie obraz jest własnością Fundacji Czartoryskich, ale pieczę nad nim sprawuje Muzeum Narodowe. Fundacja chce, żeby Dama podróżowała, bo w ten sposób zarabia pieniądze, przeznaczane m. in. na remont Muzeum Czartoryskich. Muzeum Narodowe i konserwatorzy sztuki obawiają się, że podróże mogą zaszkodzić cennemu malowidłu. Krakowianie boją się dodatkowo, że Fundacja zabierze "Damę" do stolicy. Ostatnio obraz był wystawiany właśnie w Warszawie, a wokół terminu jego powrotu do Krakowa narosły kolejne spory.
Środowa decyzja ekspertów powołanych przez Ministerstwo Kultury kończy wieloletnie waśnie. Na mocy memorandum podpisanego przez fundatora Fundacji Książąt Czartoryskich Adama Karola Czartoryskiego, wiceministra kultury i generalnego konserwatora zabytków Piotra Żuchowskiego, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofię Gołubiew i małopolskiego konserwatora zabytków Jana Janczykowskiego po zakończeniu wystaw w Madrycie, Berlinie i Londynie "Dama z gronostajem" wróci do Krakowa.
Dama z łasiczką: Kraków wciąż czeka na powrót
Przez co najmniej 10 lat obraz nie będzie mógł być wypożyczany. Zostawiono jednak furtkę od tej decyzji - portret pięknej kochanki mediolańskiego księcia opuści Kraków przed upływem dekady, jeśli zaistnieją "szczególne okoliczności" i zgodzą się na jego wyjazd wszystkie strony memorandum.
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Kradł benzynę na angielskich numerach
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy
.