W całej gminie Skawina stan ogłoszonego pogotowia przeciwpowodziowego obowiązuje od 5 lutego 2024 r. od godz. 9 rano do odwołania - podają gminni urzędnicy. Podobnie jest w gminie Zabierzów. Zaczęły działać zespoły zarządzania kryzysowego.
Kryzysowa sytuacja była w miejscowości Wielkie Drogi w gminie Skawina. Prowadzono działania ratownicze infrastruktury i prywatnych posesji.
Stan rzek i potoków podnosił się sukcesywnie
Na rzekach stan wód ciągle rośnie. Na Rudawie poziom ostrzegawczy został przekroczony o 8 cm, natomiast na Skawince w Rzozowie o 2 cm, ale w ciągu doby woda podniosła się o 120 cm. W Małopolsce stany ostrzegawcze są też przekroczone w Jabonce na Piekielniku, w Ujściu Gorlickim na Ropie, w Gorlicach na Sękówce, oraz na Białej na dwóch stacjach wodowskazowych w Grybowie i Ciężkowicach.
Tymczasem padający wciąż deszcz powoduje zalania piwnic, podtapia podwórka, zalewa drogi. Szorująca woda niesie gałęzie i śmieci, zatyka przepusty. Silny wiatr i namoknięta ziemia sprawiają, że przewracają się drzewa. Strażacy są nieustannie wzywani do pomocy w pompowaniu wody z piwnic i ochronie zalewanych podwórek. Niemal w każdej podkrakowskiej gminie były interwencje strażaków.
Fala wody na Prądniku od Ojcowa do Wielkiej Wsi i Zielonek
W gminie Skała potoki zalewają drogi. Duże problemy z podtopieniami dróg i innych nieruchomości są w Ojcowie. Tworzą się rozlewiska. W Maszycach robiło się rozlewisko, bo wody piętrzył zatkany przepust. Do pomocy wzywano strażaków ochotników. Z niektórych jednostek wyjeżdżało po kilka zastępów do różnych zdarzeń. W Cianowicach zalewało podwórka, w Skale na ul. Rzeźniczej była zalana piwnica.
Fala na wzbierającej nieustannie rzece Prądnik z Ojcowa dotarła do gmin Wielka Wieś i Zielonki. Władze gminy Wielka Wieś informowały o zbliżającej się fali wody i apelowały do mieszkańców o zabezpieczenie dobytku. Wójt powołał sztab kryzysowy. Druhowie z gminnych jednostek OSP cały dzień pracowały w terenie przy odpompowywaniu wody z zalanych posesji.
A fala wody na Prądniku szła dalej. Zalewała Zielonki. Strażacy z gminnych jednostek zmagali się z ratowaniem infrastruktury i dobytku mieszkańców przed zalaniem. Było pompowanie wody z piwnic i podwórek.
Zatory na potokach, zalane ulice, powalone drzewa
W Krzeszowicach zrobił się zator na rzece w okolicy ulicy Bandurskiego. W gminie Zabierzów w Bolechowicach drzewo przewróciło się na ulice Jurajską. Droga była nieprzejezdna, odblokowali ją strażacy. Podobna sytuacja była w Balicach, drzewo przewróciło się na drogę, na ul. Radziwiłłów. Podobnie w Dubiu powalone drzewo zablokowało przejazd.
Duże problemy były również w gminie Jerzmanowice-Przeginia. Wody szorujące z wyższych terenów zalewały poniżej drogi i posesje w wielu wioskach.
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Jak alkohol działa na nasz organizm. Ostrzegamy kierowców
