Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich to konkurs o złotą, srebrną i brązową ciupagę jest prestiżową i uznaną imprezą folklorystyczną, nie tylko w kraju, ale i zagranicą. Przez blisko 50 lat uczestniczyło w nim niemal 600 zespołów zagranicznych z kilkudziesięciu krajów oraz ponad 200 grup polskich. Zespoły uczestniczące w festiwalu prezentują tradycyjny, nieprzetworzony folklor oraz zapomniane obrzędy ludowe. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu zaprezentują swoją kulturę zespoły z Indii, Meksyku, Rumunii, Bułgarii, Bośni i Hercegowiny, Turcji, Macedonii, Słowacji, Grecji, Czech i Polski. Tegoroczny festiwal odbędzie się od 19 do 26 sierpnia.
To jedyna taka impreza, gdzie turyści przybywają pod Giewont, mogą udać się w podróż z góralami z różnych zakątków świata i przeżyć folklorystyczną przygodę. Festiwal ma swoich fanów, którzy co roku od 50 lat przyjeżdżają, by podziwiać barwny korowód, który tanecznym krokiem kroczy po zakopiańskim deptaku, by zaprowadzić gości do namioty czyli tzw. chuścianej izby, gdzie przez kilka dni rywalizują zespoły.
Tegoroczny festiwalu rozpocznie koncert pt. „W krainie Barona Cygańskiego”, a na scenie zagra węgierski wirtuoz skrzypiec Roby Lakatos, cygański muzyk o niespotykanej wszechstronności stylistycznej. W wieku 9 lat został pierwszym skrzypkiem w kapeli cygański, ukończył z wyróżnieniem studia wiolinistyczne w Budapeszteńskim Konserwatorium im. Béli Bartóka. Gra muzykę klasyczną, jazz i swoją rodzimą muzykę węgierskich Romów. Mówi się o nim „skrzypek diabła”. Jest kompozytorem i aranżerem. Z węgierskim wirtuozem na scenie zagrają polska skrzypaczka Anna Wandtkeoraz Orkiestra Beethovenowska.
Na festiwalowej scenie wystąpi również zespół Hajda Banda. Ten polsko-białoruski zespół gra tradycyjny repertuar taneczny i wokalny z Podlasia i zachodniej Białorusi, m.in. dawne polki, oberki, kujawiaki i walczyki. Grupa zdobyła w XXIV Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” trzecią nagrodę za żywiołową i muzycznie atrakcyjną interpretację repertuaru pogranicza polsko-białoruskiego, jest laureatem Nagrody Specjalnej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oraz Nagrody „Burza Braw” – dowodu uznania publiczności w maju 2022 roku.
Na festiwalowej scenie da koncert rodzima gwiazda, czyli zespół Trebunie-Tutki z Quintetem Urmuli z Gruzji, promujący ich wspólny album „Duch Gór”.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
