MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podhale. Gruzin przewoził 23 obywateli Syrii. To był największy ujawniony przemyt ludzi pod Tatrami

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Zatrzymanie busa z cudzoziemcami w Chochołowie
Zatrzymanie busa z cudzoziemcami w Chochołowie Straż Graniczna
W sumie 23 uchodźców z Syrii i jeden Gruzin - tyle osób zatrzymała Straż Graniczna w Chochołowie. Grupa ta próbowała wjechać do Polski od strony Suchej Hory na Słowacji.

Do ujawnienia cudzoziemców doszło we wtorek popołudniem na drodze między Suchą Horą a Chochołowem w pow. nowotarskim. Straż graniczna zauważyła busa, który przekroczył granicę polsko-słowacką. Wtedy próbowała go zatrzymać.

- Po wydawanych przez funkcjonariuszy SG znakach do zatrzymania oraz nadawanych sygnałach świetlnych i dźwiękowych, samochód początkowo zaczął się zatrzymywać. Po chwili jednak z impetem ruszył, a następnie przy kolejnej próbie zatrzymania kierujący busem, uderzył w pojazd prowadzony przez strażników granicznych, przepychając go o około 5 metrów. W wyniku zdarzenia żaden z funkcjonariuszy oraz cudzoziemców nie odniósł obrażeń - opisuje zatrzymanie Justyna Drożdż z zespołu prasowego Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Z uwagi na zgłaszane problemy z oddychaniem przez obywatela Gruzji, który kierował busem, na miejsce zadysponowano służby medyczne, które stwierdziły, że zgłaszane problemy były wynikiem stresu. Szybko okazało się dlaczego mężczyzna tak się zestresował. W części bagażowej busa jechały aż 23 osoby - 22 mężczyzn, podających się za pełnoletnich i 8-letnią dziewczynkę. Wszyscy to prawdopodobnie obywatele Syrii. Żadna z osób przewożonych samochodem nie wymagała specjalistycznej opieki medycznej.

Do zdarzenia została zadysponowana Policja, Straż Pożarna oraz służby medyczne. Na czas trwania akcji droga do granicy państwa w Chochołowie została zablokowana przez służby ratunkowe. Zostały również wyznaczone objazdy drogami lokalnymi.

- Zatrzymani cudzoziemcy zostali przewiezieni do Placówki SG w Zakopanem, celem przeprowadzenia dalszych czynności. Ich pobyt na terytorium RP jest niezgodny z przepisami dotyczącymi warunków wjazdu i pobytu na terytorium RP, gdyż przebywają w Polsce bez ważnej wizy lub innego ważnego dokumentu uprawniającego ich do wjazdu na to terytorium RP i pobytu na nim. Dodatkowo nielegalnie przekroczyli granicę wbrew obowiązującym przepisom ze Słowacji do Polski - informuje Straż Graniczna.

Ponadto zatrzymano 32-letniego obywatela Gruzji, w związku z uzasadnionym podejrzeniem popełnienia przestępstwa, polegającego na organizowaniu innym osobom przekroczenia wbrew przepisom prawa granicy RP. Cudzoziemcy w 22 przypadkach nie posiadali żadnych paszportów oraz tytułów pobytowych, uprawniających do przekroczenia granicy państwowej i pobytu na terytorium RP. Ustalono, iż obcokrajowcy do strefy Schengen przybyli pieszo z Serbii, następnie przez Węgry i Słowację samochodem dotarli do Polski, gdzie 6 grudnia zostali zatrzymani.

- Dane osobowe jednego z cudzoziemców ustalono na podstawie posiadanego przez niego paszportu. W pozostałych przypadkach zostały ustalone na podstawie oświadczeń ustnych, wspomaganych przez tłumacza przysięgłego języka arabskiego - dodaje Straż Graniczna.

W środę będą prowadzone dalsze czynności służbowe z udziałem zatrzymanych osób, polegające na potwierdzaniu tożsamości i obywatelstwa oraz przeprowadzaniu procedur powrotowych.

Jak dodaje Karpacki Oddział Straży Granicznej, to jak dotąd największy ujawniony przemyt osób przez granicę na terenie Podtatrza.

Akcja straży granicznej w Chochołowie

Chochołów. Straż graniczna zatrzymała busa, w środku ponad 2...

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska