FLESZ - Zima nie odpuszcza
Jakość powietrza pod Tatrami nadal pozostawia sporo do życzenia, mimo że np. Zakopane bardzo dużo zrobiło już w tej kwestii. By radykalnie zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w regionie, trzeba zmienić źródła ciepła na całym terenie. Powietrze bowiem nie zna granic.
Ciepło geotermalne - oprócz gazu ziemnego - to podstawowe ekologiczne źródła ciepła w tej części Małopolski. Aby jednak rozwijać sieć geotermalną potrzeba dodatkowego „ujęcia” ciepła. - Duże nadzieje wiążemy z nowym odwiertem, który będzie robiony na terenie gminy Szaflary w Bańskiej Niżnej – mówi Edward Siarka, wiceminister środowiska. - Będzie to jeden z najgłębszych odwiertów jaki będzie wykonywany w Polsce. Jest to swego rodzaju eksperyment, który pokaże jakie możliwości stoją przed polską geotermią.
Ten konkretny odwiert jest szansą dla czystego powietrza zwłaszcza dla miasta Nowy Targ i gminy Szaflary. Dlatego że jeżeli wszystkie te projekty się powiodą, będzie można podłączyć ciepło z Bańskiej Niżnej bezpośrednio do sieci ciepłowniczej na terenie miasta, a po drodze domy w Szaflarach. Co bardzo znacząco poprawiłoby stan powietrza w regionie.
Co ważne wszelkie kwestie techniczne są już już rozstrzygnięte. Najprawdopodobniej jeszcze w lutym zostanie podpisana umowa, która otworzy przetarg na realizację tego zadania. Nowy odwiert to skomplikowane technologie i bardzo kosztowne prace. Szacuje się, że pochłonie on ok. 45 mln zł.
- Myślę, że inwestycja ta będzie polem doświadczalnym dla późniejszych, podobnych odwiertów w innych częściach naszego kraju. Walka o poprawę jakości powietrza, a tym samym o komfort życia i zdrowie naszych obywateli to obowiązek nie tylko Małopolski, ale całego kraju - mówi Tomasz Urynowicz, wicemarszałek Małopolski. - W skali naszego kraju to właśnie Małopolska jest pionierem w wymianie kopciuchów, ale obserwujemy, że kolejne samorządy przyjmują programy ochrony powietrza i uchwały antysmogowe zakazujące palenia paliwami stałymi, na wzór uchwały krakowskiej - dodaje.
Obecnie samorząd województwa małopolskiego przygotowuje się do procedowania czterech szczegółowych uchwał dla Tarnowa, Oświęcimia, Skawiny i Rabki-Zdrój, która podjęła decyzję o przyjęciu uchwały antysmogowej w strefach sanatoryjnych I i II. Jest to istotne dla całego Podhala.
- 10 najpiękniejszych tatrzańskich szlaków jesienią. Tutaj warto iść
- Turyści oszaleli na punkcie tego miejsca w Tatrach. Instagram pełen zdjęć!
- Które tatrzańskie schroniska karmią najlepiej? Oceny wg Tripadvisor
- W Tatrach już czuć jesień. Zobacz pierwsze oznaki tej pory roku w górach
- Tak ćwiczą się kandydaci na ratowników TOPR. Jest ciężko!
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
