Od Rabki-Zdrój po Zaryte praca przy modernizacji linii kolejowej wre
PKP PKP Polskie Linie Kolejowe pokazały najnowsze zdjęcia z przebudowy linii kolejowej na terenie Rabki-Zdroju i Zarytego. Widać na nich m.in. nowe bezkolizyjne skrzyżowanie w Rabce Zdrój przy ul. Podhalańskiej. Pociągi pojadą górą, a pojazdy i piesi będą mieli do dyspozycji bezpieczną infrastrukturę pod spodem.
Niemal gotowy jest już peron i sąsiadujące z nim przejścia podziemne w kierunku Zarytego. To będzie ważny węzeł komunikacyjny dla nowej linii kolejowej.
Na odcinku Rabka Zdrój - Chabówka powstaje przejście podziemnego w rejonie ulicy Zakopiańskiej. Konstrukcja jest już praktycznie gotowa.
Wykonawca działa też w rejonie mostu kolejowego nad Rabą. Prace prowadzone są w trudnym, górskim terenie, dlatego m.in. w okolicy ulic Kasprowicza i Tetmajera powstały ściany oporowe zabezpieczające nową linię kolejową przed zboczem.
- Przy stacji Rabka-Zaryte budujemy też szereg obiektów inżynieryjnych, mostów kolejowych i drogowych. Sama stacja będzie ważnym punktem, bo tam będą mogły mijać się pociągi jadące w przeciwnych kierunkach. Będzie też dużo większa niż przystanek Rabka Zdrój - wyjaśnia
Co powstanie w ramach modernizacji linii Chabówka-Nowy Sącz?
Modernizacja trasy nr 104 Chabówka - Nowy Sącz to część większego przedsięwzięcia zarządcy infrastruktury kolejowej. Przygotowywane jest połączenie kolejowe Podłęże - Piekiełko, które oprócz modernizacji i elektryfikacji 75 km trasy Chabówka - Nowy Sącz, obejmuje budowę 58 km nowej linii, łączącej Podłęże z Tymbarkiem i Mszaną Dolną.
Oprócz torów, obiektów inżynieryjnych i urządzeń sterowania ruchem kolejowym, przebudowane będą stacje i przystanki.
Na odcinku między bocznicą w Klęczanach a Nowym Sączem przebudowana zostanie stacja Marcinkowice oraz przystanki Nowy Sącz Chełmiec i Nowy Sącz Miasto. Wyższe perony oraz nowe przejścia podziemne, winda i dojścia ułatwią dostęp do kolei wszystkim podróżnym. Zwiększy się komfort i bezpieczeństwo w połączeniach regionalnych, a także dalekobieżnych.
- Hotel milionera nad Jeziorem Rożnowskim przyciąga celebrytów
- To miejsce nad Jeziorem Rożnowskim zmieniło się nie do poznania
- To tutaj uczestnicy "Sanatorium miłości" balowali. Jest jak w pałacu
- Park Terapeutyczny z amfiteatrem i tężnią solankową. To będzie turystyczny hit
- Remont ratusza pochłonie około 20 milionów złotych i potrwa do 2025 roku
- Wspaniałe krynickie wille. To prawdziwe perełki architektoniczne w szwajcarskim stylu
