Polonia amerykańska okiem uznanych fotografów na wystawie w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Na wystawie "Marsz, marsz Polonia" w NCK znalazło się sześć różnych gatunkowo i wykonanych na przestrzeni stulecia cykli fotograficznych.
Na wystawie "Marsz, marsz Polonia" w NCK znalazło się sześć różnych gatunkowo i wykonanych na przestrzeni stulecia cykli fotograficznych. Joanna Urbaniec / Polska Press
Fotografie polskiej diaspory w Stanach Zjednoczonych od początku XX wieku do współczesności można już oglądać na wystawie "Marsz, marsz Polonia". Ekspozycja w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie gromadzi prace najwybitniejszych polskich i amerykańskich fotografów tego czasu.

FLESZ - Polacy są niewyspani. To się może skończyć źle

Kiedy na początku XX wieku skomplikowana etnicznie grupa z Europy Środkowej trafia do amerykańskiego tygla, nie roztapia się w nim całkowicie. Polski ślad widoczny pozostaje w kolejnych pokoleniach - w kulturze, obyczajach, pamiątkach. Również w paradzie, którą co roku maszeruje wielobarwny korowód. I to właśnie słynna nowojorska Parada upamiętniająca Kazimierza Pułaskiego, polskiego i amerykańskiego generała, jest motywem przewodnim wystawy "Marsz, marsz Polonia", którą Konsulat USA podkreśla Miesiąc Dziedzictwa Polskiego w USA obchodzony co roku w październiku.

To nie przypadek, że właśnie w październiku obchodzimy polskie dziedzictwo, bowiem 11 października to Dzień Pamięci Generała Pułaskiego ustanowiony w 1929 roku przez Kongres USA narodowym świętem amerykańskim. Co roku tego dnia Prezydent USA wydaje specjalną proklamację z tej okazji, a na 5 alei w Nowym Jorku organizowana jest słynna Parada Pułaskiego - podkreślił na otwarciu wystawy w Krakowie Konsul Generalny USA w Krakowie Dr Patrick Slowinski. - Prezydent John Kennedy, gość Parady w 1962 roku mówił do tłumu zgromadzonych: „Oddając cześć pamięci Pułaskiego oddajemy cześć pamięci milionów w Polsce i na świecie, którzy walczyli i umierali i nadal walczą i umierają za wolność”.

Dla Polonii parada to także największa w USA manifestacja polskości. Na zaprezentowanych w Nowohuckim Centrum Kultury archiwalnych fotografiach można więc poznać długoletnią tradycję Parady Pułaskiego, której pierwsza edycja odbyła się w 1936 roku. Piątą Aleją w Nowym Jorku przeszła już osiemdziesiąt cztery razy, odwołana dwa razy w historii - w 2001 po zamachu na World Trade Center oraz z powodu pandemii 2020 roku. Zdjęcia przedstawiają również tłumne manifestacje i ich wyjątkowych uczestników świętujących dzień Pułaskiego także w innych amerykańskich miastach. Z kolei współczesne oblicze parady ukazują fotografie cenionego artysty i fotoreportera Michała Szlagi.

Cieszę się, że w dniu rozpoczynającego się Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w USA, mogę zaproponować Państwu wystawę, która powstała w wyniku inspiracji właśnie wielkim świętem Polonii amerykańskiej. Wiele historycznych zdjęć parady i fragmenty przemówienia Prezydenta Kennedy’ego możecie Państwo zobaczyć i usłyszeć na wiązce filmowej. Szersze dzieje polskiej społeczności zobrazowane są w cyklach fotograficznych wybitnych polskich i amerykańskich fotografików

- dodał Konsul Generalny Patrick Slowinski.

Choć parada jest motywem przewodnim, na wystawie nie zabrakło również zdjęć dokumentujących codzienne życie Polonii w latach 70. i 80. autorstwa Zofii Rydet. Natomiast do tradycji fotografii humanistycznej nawiązuje cykl Josepha Jaworskiego "Panna Maria", w którym autor przygląda się wiejskiej społeczności jednej z najstarszych polskich enklaw w Stanach Zjednoczonych. Artystyczną puentą wystawy są wykonane w 2007 i 2008 roku w Chicago prace Allana Sekuli, amerykańskiego twórcy o polskich korzeniach, jednego z najwybitniejszych światowych fotografów działających na styku sztuki konceptualnej, aktywizmu politycznego i dokumentu społecznego. W sumie na ekspozycji znalazło się sześć różnych gatunkowo i wykonanych na przestrzeni stulecia cykli fotograficznych.

Wystawa będzie dostępna w Sali Złotej Nowohuckiego Centrum Kultury do końca 2021 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie