"Krakowskie doświadczenia realizacji państwowej polityki mieszkaniowej pozostawiają wiele do życzenia. Nieudane próby realizacji inwestycji budownictwa społecznego na terenie naszego miasta przez Polski Fundusz Rozwoju wskazują, iż opieranie całego procesu na strukturze centralnej niesie za sobą wiele wyzwań" - zaczynają rezolucję radni.
Państwowe grunty pod bloki
Jako najważniejszą przeszkodę w aktywnej roli samorządu w budownictwie społecznym wskazują brak gruntów w zasobach Gminy. Podczas gdy, we władaniu Skarbu Państwa i wszelkich zależnych od władzy centralnej i wojewódzkiej podmiotów publicznych i ich spółek zależnych znajduje się duży potencjał gruntów budowlanych lub takich, które takowymi mogłyby się stać.
"Wymienić należy tereny kolejowe i powojskowe, które nie są wykorzystywane, a mogłyby być w uzasadnionych przypadkach przeznaczone pod budownictwo społeczne. Krajowy Zasób Nieruchomości, czy też inne podmioty publiczne, które dysponują gruntem na terenach miejskich winny być zobligowane do wejścia w dialog z władzami samorządowymi, by w ten sposób umożliwić im aktywną rolę na rynku mieszkaniowym" - twierdzą.
Rozwiązanie problemu
Proponują też rozwiązania w postaci przekazania lub wpisania prawa pierwokupu na rzecz lokalnych samorządów, by władze gmin mogły samodzielnie decydować o zamiarze pozyskania nieruchomości gruntowych lub też możliwość bezpłatnego odstąpienia lub zastosowania bonifikaty od zakupu gruntów na rzecz samorządów, które chcą prowadzić aktywny program mieszkaniowy.
"Podjęcie szerokiego dialogu w zakresie proponowanych rozwiązań jest kluczowe dla zmniejszenia presji na wzrost cen mieszkań w Polsce" - argumentują krakowscy radni.
Na końcu, Rada Miasta Krakowa apeluje do Premiera Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwa Rozwoju i Turystyki oraz Ministerstwa Finansów o wprowadzenie takich zmian prawnych, aby umożliwić samorządom prowadzenie aktywnej roli w kształtowaniu rynku mieszkaniowego poprzez adekwatne programy budownictwa społecznego. Środkiem ku temu winno być udostępnienie na rzecz samorządów gruntów państwowych, będących we władaniu publicznych podmiotów i spółek zależnych.
W środę 20 listopada Rada Miasta Krakowa przyjęła rezolucję, co oznacza, że lada chwila trafi ona na biurka adresatów.
Do Polski popłyną kolejne środki z KPO
