FLESZ - Krótszy tydzień pracy?

Władze Krakowa planują utworzenie Muzeum Historii Krakowskich Klubów Sportowych, umiejscawiając je w położonym w Parku Jordana pawilonie zwanym potocznie Okrąglakiem. Padła już nawet data otwarcia - koniec roku 2023 - lecz do Miejskiego Konserwatora Zabytków nie wpłynął jeszcze wniosek na realizację prac. Na razie medale i pamiątki krakowskich sportowców można oglądać jedynie w holu Urzędu Miasta. Pomysł ulokowania Muzeum w Okrąglaku budzi mieszane uczucia. Ponad 1500 osób podpisało się pod petycją, której autorzy ("Mieszkańcy Krakowa") domagają się od prezydenta Majchrowskiego przeprowadzenia konsultacji społecznych w sprawie zagospodarowania Jordanówki.
"25 lat czekaliśmy na to, aż w końcu pawilon Jordanówki wróci w ręce miasta. Radość z jej odzyskania była jednak przedwczesna. Najpierw okazało się, że budynek jest w bardzo złym stanie technicznym i wymaga generalnego remontu, a ostatnio Pan Prezydent Jacek Majchrowski poinformował nas, że w budynku tym ma powstać muzeum sportu. To rodzi pytania o to, czy jest to jedyny i najlepszy pomysł na zagospodarowanie tego miejsca?" - zastanawiają się mieszkańcy w petycji.
Są przekonani, że po to dr Henryk Jordan stworzył swój park, by organizowano w nim zajęcia sportowe i półkolonie dla dzieci. "Uważamy też, że najlepiej zachęcać dzieci i młodzież do trenowania sportu poprzez umożliwienie im spędzania aktywnie czasu. Stwórzmy na nowo miejsce spotkań. Wielu z nas pamięta bowiem jeszcze czasy, kiedy do Jordanówki chodziło się nie tylko po to, aby zjeść pyszne ciastko, ale również czasy, kiedy to było miejsce zabaw dla dzieci i młodzieży" - czytamy w internetowej petycji.
Więcej o sprawie pisaliśmy tutaj:
W głos ponad 1,5 tys. mieszkańców wsłuchali się miejscy radni, którzy na środowej sesji przegłosowali uchwałę w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych. Mają się odbyć już w pierwszej połowie przyszłego roku. Mieszkańcy zdecydują w nich, jak zostanie zagospodarowany kultowy Okrąglak. Uchwała przeszła mimo negatywnej opinii prezydenta Majchrowskiego. "Opracowywana koncepcja zakłada zachowanie budynku w niezmienionej formie, natomiast przyjęte rozwiązania projektowe obejmują w szczególności modernizację budynku celem przystosowania go do bieżących wymogów obiektu gastronomicznego wraz z pełnieniem dodatkowej funkcji wystawienniczej" - napisał prezydent Majchrowski.
Jacek Majchrowski zaznaczył również, że zgodnie ze stanowiskiem miejskiego konserwatora zabytków w Jordanówce powinna zostać zachowana funkcja gastronomiczna, jednak nie wykluczył możliwości wprowadzenia wystawy, związanej ze sportem. Miałby to być element aranżacji wnętrz. Prezydent twierdzi ponadto, że przeprowadzenie konsultacji jest bezzasadne, ponieważ opracowywany projekt zagospodarowania Jordanówki ma spełniać postulaty mieszkańców, które zgłoszono m.in. w uchwale zarządu dzielnicy Krowodrza.
- Kiełbasa swojska, pieczona szynka, wędzony boczek prosto od rolnika. Drogo?
- Te znaki zodiaku w 2022 roku czekają wielkie zmiany!
- Wielka aukcja 44 aut odholowanych z ulic. Wiemy, ile zarobiło miasto
- Budowa trasy S7. Odcinek Widoma - Kraków zaczyna nabierać kształtów
- Najwięksi płatnicy podatku dochodowego w Krakowie. TOP 30 FIRM 2021