- Polska na tle innych krajów Europy nie wypada dobrze, jeśli chodzi o stosowanie profilaktyki. Mamy w tym zakresie bardzo dużo do nadrobienia. Pandemia spowodowała, że wiele osób odłożyło troskę o swoje zdrowie na czas „po koronawirusie” - podkreśla Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. - Program Profilaktyka 40 PLUS ma pomóc w odbudowie zdrowia Polaków po pandemii, ale też przygotować nas na tego typu wydarzenia w przyszłości - wskazuje.
Jak skorzystać z programu Profilaktyka 40 PLUS?
Z bezpłatnych pakietów badań diagnostycznych mogą skorzystać wszyscy Polacy po 40. roku życia. Wystarczy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta. Tam, w zakładce „profilaktyka”, każda uprawniona osoba znajdzie „Ankietę Profilaktyki 40 PLUS”. W kwestionariuszu znalazły się pytania dotyczące m.in. stylu życia, zdiagnozowanych już chorób czy schorzeń występujących u krewnych.
Na podstawie udzielonych odpowiedzi i rozpoznanych czynników ryzyka system dobierze pakiet badań do wykonania i wygeneruje e-skierowanie (może to potrwać do 48 godzin). Osoby, które nie korzystają jeszcze z IKP, mogą skorzystać ze wsparcia konsultantów infolinii Domowej Opieki Medycznej i wypełnić ankietę, dzwoniąc pod nr tel. 22 735 39 53.
W skład „Profilaktyki40 PLUS” wchodzą badania podzielone na pakiety dla kobiet i mężczyzn oraz część wspólną.
Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet zawiera:

- morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
- stężenie glukozy we krwi,
- AlAT, AspAT, GGTP,
- poziom kreatyniny we krwi,
- badanie ogólne moczu,
- poziom kwasu moczowego we krwi,
- krew utajona w kale - metodą immunochemiczną (iFOBT).
Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn zawiera:

- morfologia krwi obwodowej odsetkowym i płytkami krwi,
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
- stężenie glukozy we krwi,
- AlAT, AspAT, GGTP,
- poziom kreatyniny we krwi,
- badanie ogólne moczu,
- poziom kwasu moczowego we krwi,
- krew utajona w kale - metodą immunochemiczną (iFOBT),
- PSA - antygen swoisty dla stercza całkowity.
Wspólny pakiet badań diagnostycznych:
- pomiar ciśnienia tętniczego,
- pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI),
- ocena miarowości rytmu serca.

Dobrane na podstawie ankiety badania można wykonać w dowolnej placówce, która realizuje program „Profilaktyka 40 PLUS”. Lista takich miejsc w naszym regionie, na bieżąco aktualizowana, jest dostępna na stronie pacjent.gov.pl.
Spotkajmy się na pikniku dla zdrowia w Zakopanem
O Profilaktyce 40 PLUS będziemy mówić 15 sierpnia podczas pikniku profilaktycznego małopolskiego NFZ w Zakopanem na Równi Krupowej organizowanego wspólnie z UM Zakopane i Szpitalem Specjalistycznym Chorób Płuc „Odrodzenie” im. Klary Jelskiej.
Nasi eksperci odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące programu i pomogą wypełnić ankietę, na podstawie której (po dwóch dniach) każdy zainteresowany otrzyma e-skierowanie na badania.
W Zakopanem będzie można też skonsultować stan zdrowia z onkologiem, pulmonologiem, dietetykiem, a także zaszczepić się jednodawkową szczepionką i oddać krew. Chętni mogą skorzystać z pomiaru masy ciała, zmierzyć poziom cukru i ciśnienia. Położna będzie uczyć, jak poprawnie samodzielnie badać piersi. Osoby, które planują urlop w UE, będą zaś mogły odebrać EKUZ.
