https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przebieg drogi S7 pomiędzy Szczepanowicami a Bukowską Wolą został przygotowany w ośmiu wariantach

Aleksander Gąciarz
Wizualizacja możliwych przebiegów drogi S7
Wizualizacja możliwych przebiegów drogi S7 Aleksander Gąciarz
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przygotowała osiem wariantów przebiegu odcinka ekspresowej drogi S7 pomiędzy Szczepanowicami a Bukowską Wolą (węzeł Miechów).

To najbardziej problematyczny fragment przyszłej drogi ekspresowej na terenie północnej Małopolski. Na skutek protestu mieszkańców podmiechowskiego Poradowa, decyzja środowiskowa (RDOŚ) dla tego fragmentu została cofnięta. Procedurę trzeba było rozpocząć od nowa.

- Naszym zamierzeniem jest uzyskanie decyzji środowiskowej na początku 2019 roku, tak, by w końcu tego roku móc ogłosić przetarg w trybie zaprojektuj i wybuduj - deklaruje wicedyrektor oddziału GDDKiA w Krakowie Andrzej Kolbek.

Najpierw trzeba jednak zdecydować, którędy droga pobiegnie, czyli znaleźć kompromis między interesem społecznym (konieczność wyburzenia zabudowań), ekologią (w tym rejonie znajdują się obszary Natura 2000 oraz las Gawroniec) i kosztami inwestycji.

Kraków. Trwa budowa nowego węzła przesiadkowego [ZDJĘCIA]

Na poniedziałkowym spotkaniu Arkadiusz Palka, przedstawiciel spółki Mosty z Katowic, pokazał osiem możliwości przebiegu inwestycji. Dwa pierwsze omijają Gawroniec i obszary Natura 2000 od strony wschodniej, biegnąc częściowo w granicach administracyjnych Miechowa.

Cztery kolejne w mniejszym lub większym stopniu przecinają Gawroniec i obszary Natura 2000. Dwa ostatnie omijają je z kolei od strony zachodniej, dochodząc aż do Sławic. Poszczególne opcje mocno się do siebie różnią. Ich długość waha się od 5,05 do 9,05 kilometra. Najkorzystniejszy wariant zakłada możliwość wyburzenia 9 budynków (w tym 5 mieszkalnych), a najgorszy aż 60 (23 mieszkalne).

Podczas poniedziałkowych konsultacji swoje opinie na temat poszczególnych wariantów mogli wyrazić mieszkańcy, którzy bardzo licznie zjawili się w Domu Kultury.

- Inwestycja powinna w jak największym stopniu chronić istniejące siedliska ludzkie. I to nie tylko w Poradowie, ale we wszystkich innych miejscowościach - apelował mecenas Adam Pacuski, pełnomocnik Stowarzyszenia Mieszkańców Poradowa. Zapewnił przy tym, że mieszkańcom tej miejscowości bardzo zależy na tym, aby droga ekspresowa powstała, ale wykluczył jej warianty, wysunięte najbardziej na wschód (najbliżej Miechowa).

Podobne zadanie wyrazili mieszkańcy ulicy Spacerowej w Miechowie. Nie zgodził się z nimi Marek Kania z Parkoszowic, gdyż akurat te dwa warianty omijają tę miejscowość.

Piotr Sowa, radny z Bukowskiej pytał, dlaczego droga przez tę miejscowości pobiegnie na wiadukcie, a nie w wykopie. W odpowiedzi dyrektor Kolbek wyjaśnił, ze takie rozwiązanie jest tańsze i prostsze.

Mieszkańcy mają też możliwość wyrażenia swoich opinii w ankietach, które inwestor będzie zbierał przez najbliższe dwa tygodnie.

W przypadku dwóch pozostałych odcinków S7 w północnej Małopolsce, to tam procedury zmierzające do wykonania inwestycji są bardziej zaawansowane. W przypadku odcinka Widoma - Szczepanowice została już nawet podpisana umowa z wykonawcą. Założenie jest takie, by cała trasa S7 była w pełni przejezdna w roku 2023.

ZOBACZ KONIECZNIE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 38

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Karol
czy już został wybrany konkretny wariant? jak wyglada sytuacja na dzis?
K
Karol
czy już został wybrany konkretny wariant? jak wyglada sytuacja na dzis?
380
w poradowie spotkanie o 17h zeby tylko korków ni wybiło
380
w poradowie spotkanie o 17h zeby tylko korków ni wybiło
t
trw
Oj to bedzie się działo na wysokim zeby tylko zwarcie ni powstało bo w poradowi spotkanie o 17h
m
mieciu
o 15 w parkoszowicach spotkanie z wójtem i nawet prezydenem elektrykiem
:)
pewnie miał do szkoły pod górkę
O
Olo
Ja tam bym się cieszył jakby mi po chałupie S7 zrobili, a tak wszyscy kierowcy cierpią.
t
tjk
kto to pisał?? wschodu z zachodem nie rozróżnia? S7 mija Miechów od wschodu, a więc najbliżej miasta położone są warianty ZACHODNIE a nie wschodnie, tak to jest jak gimbazę wszędzie dopuszczają.
a
a..k
mylisz się , wiem na 110 % że tak to się właśnie odbywa wiem od ludzi ze świętokrzyskiego kto był twardy dostał nawet na helikopter, a kto nie to na "waciki"
m
mieszkaniec
Zebranie w Parkoszowicach ma być o godz.15 czy 17-ej?
m
mieszkaniec
Zebranie ma być o godz.15 czy 17-ej?
D
Dudus
Większe szkody dla środowiska powoduje brak drogi niż którykolwiek z wariantów jej położenia. Miliony litrów paliwa są bezsensownie spalanie z powodu braku samego braku drogi. W tym tempie wcześniej doczekamy się technologii teleportacji
R
Rzeczoznawca
Z nikim osobno nie będzie ustalane. Rzeczoznawcy wycenia stawkę rynkową na danym terenie i wypłacą odszkodowania z możliwością odwołań, których nie uwzględnią.
Przekonali się o tym właściciele działek na których powstaje obwodnica Miechowa.
a
analityk
w świetokrzyskim budowali za PO, a jak wiadomo kasa szła wtedy szeroko "tam na górze" to z góry zawsze cosik spadło i rolnikom dobrze zapłacili, nie było spec ustawy o przymusowym wykupie idt, itp, teraz z każdym oddzielnie będzie cena ustalana, kto dobry w gadce więcej dostanie
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska