Niszowy zawód
Zawód perukarza prawie zniknął z polskich miast. Jedną z nielicznych działających jest pracownia pani Doroty. W środku jest mnóstwo modelowych głów, tych starych drewnianych i nowszych z tworzyw sztucznych. Na ścianach wiszą włosy - różnokolorowe warkocze, męskie tupeciki, treski.
Jedną perukę robi się od trzech tygodni do miesiąca. Całą sztuka polega na tym, że każdy pojedynczy włos trzeba ręcznie umieścić w peruce.
- Głównym narzędziem perukarza jest szydełko, którym kosmki włosów odpowiednim ruchem montuję w odpowiednim miejscu. Ważne jest, aby poznać konstrukcję włosa, który ma m.in. łuskę, trzeba wiedzieć. Włosów nie można mylić i plątać, żeby peruka się nie zwijała i ładnie czesała. Po uszyciu peruki trzeba ją ułożyć, podciąć, czyli wykonać prace fryzjera. Po tym czasie przychodzi klientka na mierzenie - mówi Dorota Boruta.
Zaskakujące reakcje
Reakcje klientów po założeniu gotowej peruki bywają zaskakujące.
- Bywało, że klientki płakały, bo w końcu miały na głowie naturalne włosy. To nie jest łatwe, żeby zaakceptować jednak coś obcego na głowie. Klient musi dać też coś od siebie, chodzi o dobrą wolę i wiarę w to, że będzie dobrze. Dobrze dobrana peruka pozwala czuć się swobodnie wśród ludzi - dodaje perukarka.
Tupeciki, treski, płaszczyki, warkocze
Do pracowni przy Długiej przyjeżdżają ludzie z całej Polski, czasem z Europy. Wynika to z tego, że zostało niewiele miejsc, gdzie peruki robi człowiek, a nie maszyna. Tutaj surowcem są wyłącznie włosy naturalne – na jedną perukę potrzeba ich około 20 deko. W przypadku gęstej, bujnej – ponad 30. Powstaje około trzech tygodni, więc klienci czekają nawet trzy miesiące na odbiór. W międzyczasie artystki z Długiej robią mniejsze zamówienia – tupeciki, treski, płaszczyki, warkocze.
Pani Dorota ma klika punktów fryzjerskich, które zbierają dla niej włosy. Niektórzy przynoszą je bezpośrednio do pracowni.
- Po tylu latach ludzie wiedzą, że chętnie przyjmę albo odkupię włosy - mówi perukarka.
Bolt nagra pasażerów

- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Romantyczna Małopolska na rocznicę. W tych miejscach serce może zabić mocniej
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Atrakcyjne nowe kąpielisko pod Krakowem. Woda, molo, plaże ZDJĘCIA
- Miasta rozwodników w Małopolsce. Tu małżeństwa rozpadają się najczęściej
- Tak mieszkają Iwona i Gerard z "Sanatorium miłości". Oto dom słynnej pary seniorów