Historia króla Agbara
Dzieło przedstawia scenę z opowieści o królu Abgarze z Edessy (dziś Ufra w Turcji), który cierpiał na trąd. Gdy król dowiedział się o Jezusie, wysłał do niego swojego urzędnika z listem, w którym prosił o przybycie i uzdrowienie. Jednakże Jezus był bardzo zajęty swoją misją, a doceniając wiarę Abgara, postanowił wysłać do niego jednego ze swoich uczniów. Z polecenia Jezusa przybył do króla Abgara apostoł Juda Tadeusz i przyniósł wizerunek twarzy Zbawiciela odbity na chuście. Gdy król spojrzał na twarz Jezusa odbitą na tkaninie, od razu wyzdrowiał.
Autorem mozaiki jest o. Lucjan Bartkowiak, teolog i twórca mozaik.
Podczas studiów teologicznych duchowny trafił do Bułgarii, gdzie zetknął się z obrządkiem prawosławnym i ikonami. Chrześcijaństwo ma tam wciąż orientalne charakter, który opiera się na kanonie przyjętym w IX wieku, w którym jest dużo złota, kolorowych kamieni i ukrytych w nich symboli. Fascynacja światem sztuki doprowadziła go do Marko Rupnika, jezuity, uznanego specjalisty od mozaiki sakralnej. Mistrz szybko odkrył talent duchownego z Polski i zaprosił go do Rzymu na studia pod jego kierunkiem w Centro Aletti. Polak na początku sprzątał pracownię, robił kawę i przyglądał się pracy innych. Dopiero po jakimś czasie został dopuszczony do pracy twórczej.
Pod koniec 2017 r. o. Lucjan Bartkowiak wrócił do Krakowa gdzie przy ul. Łobzowskiej stoi kościół połączony z klasztorkiem Zmartwychwstańców. Jest tam też ogród i budynek dawnej bursy, w którym duchowny ma pracownię. To właśnie tam w towarzystwie kamieni, szkieł, złota i częstych gości duchowny tworzy mozaiki.
Promienie słoneczne mogą powodować nowotwór skóry. Jak się chronić?
