Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przybywa lasów w Nadleśnictwie Gromnik. Pierwsi właściciele gruntów pod Tarnowem skorzystali z okazji, aby je odsprzedać pod zalesianie

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Dzięki temu, że Nadleśnictwo będzie dysponować większą ilością terenu pod Tarnowem będą kolejne nasadzenia i przybędzie nowych lasów
Dzięki temu, że Nadleśnictwo będzie dysponować większą ilością terenu pod Tarnowem będą kolejne nasadzenia i przybędzie nowych lasów Archiwum/Nadleśnictwo Gromnika
Właściciele prywatnych gruntów leśnych lub przeznaczonych na zalesienie mogą skorzystać z okazji i odsprzedać je Lasom Państwowym. Działki znajdujące się w Tarnowie i na południe od miasta chętni odkupi od nich Nadleśnictwo Gromnik. Pierwsze akty notarialne zostały już podpisane.

Akcja wykupu gruntów szansą na to, aby scalić rozproszone tereny nadleśnictwa

Nadleśnictwo Gromnik tworzą lasy rozciągające się we wschodniej części województwa małopolskiego (powiat tarnowski), na południe od Tarnowa oraz na wschód od rzeki Dunajec. To blisko 8200 hektarów. Grunty nadleśnictwa są jednak bardzo rozproszone, a co za tym idzie jego zasięg terytorialny wynosi ok. 1266 km kwadratowych.

Jest szansa na to, że dzięki akcji wykupu gruntów od prywatnych właścicieli część terenów uda się scalić w większe, powierzchniowo obszary leśne. Szczególną wartość mają te grunty, które bezpośrednio przylegają do obszaru zarządzanego przez Lasy Państwowe oraz takie, gdzie istnieje możliwość zniesienia współwłasności lub regulacji przebiegu granicy polno-leśnej.

- Interesują nas przede wszystkim grunty leśne lub przeznaczone na zalesienie. Ich wielkość nie ma znaczenia. Każda oferta rozpatrywana jest indywidualnie, a zakup każdorazowo poprzedzony jest wyceną rzeczoznawcy majątkowego – wyjaśnia Kinga Świątek z Nadleśnictwa Gromnik.

Co istotne, cena nabycia nie może być wyższa niż wartość wynikająca z wyceny.

Będzie więcej lasów koło Tarnowa

Pierwsze transakcje zostały już zrealizowane, a w kolejce czekają kolejni chętni, zainteresowani odsprzedażą swoich gruntów na rzecz Skarbu Państwa. Proponowana cena uzależniona jest od różnych czynników. W tym m.in. od położenia i kształtu działki, a także od tego, jakie drzewa na niej rosną i w jakiej są kondycji.

Podobne oferty odsprzedaży prywatnych gruntów można składać także w innych nadleśnictwach, które gospodarują na danym terenie. Na północ od Tarnowa jest to Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska, na wschód Nadleśnictwo Dębica, a od zachodu jest Nadleśnictwo Brzesko.

Akcja skupu gruntów pod nowe lasy zainicjowana została w ubiegłym roku i ma charakter ogólnopolski. Wprawdzie wcześniej istniała prawna możliwość zakupu lasów prywatnych przez Lasy Państwowe, ale - jak zauważył Edward Siarka, wiceminister klimatu i środowiska - nie korzystano w pełni z tych praw.

Lasy stanowią w tym momencie niemal 30 proc. powierzchni Polski, a ogromną większością z nich (77 proc.) zarządzają Lasy Państwowe. Ponad 19 proc. lasów należy natomiast do osób prywatnych. Akcja związana jest z planami zwiększenia lesistości Polski. W 2050 lasy mają zajmować 33 proc. terytorium kraju.

Nowa atrakcja turystyczna hitem wakacji 2023 w Tarnowie!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska