Każdy z laureatów otrzymał wyróżnienie w innej kategorii. Puczydłowskiego, autora studium „Religia i sekularyzm. Współczesny spór o sekularyzację” wyróżniono w kategorii pisarstwa religijnego i filozoficznego. Za najlepszego publicystę uznano Krzysztofa Czyżewskiego. Jury doceniło jego książkę „Małe centrum świata. Zapiski praktyka idei”, w której - jak czytamy w werdykcie - „podpowiada, jak budować niewidzialne, ale odporne na szaleństwa polityki i historii mosty między narodami, religiami i kulturami. Trzeci laureat to wyróżniony w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych Jan Jakub Wygnański. Tego autora licznych publikacji i wystąpień, poświęconych głównie budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, jury postanowiło nagrodzić za całokształt pracy.
- Tym, co ich łączy jest praca nad nadzieją - mówi sekretarz nagrody, Łukasz Tischner. - Pomagają przezwyciężyć uprzedzenia, rekonstruować mosty między kulturami i narodami, budować społeczne zaufanie.
Nagrody zostaną wręczone na uroczystej gali podczas ruszajacych 18 kwietnia Dni Tischnerowskich. Program imprezy, której w tym roku patronuje hasło „Wolność i słowo”, wypełnią dyskusje i wykłady dla krakowian w każdym wieku. Szczegóły na stronie: tischner.pl.
Co Ty wiesz o Krakowie? (odc. 44)
ZOBACZ KONIECZNIE: