Puchar Polski dla Cracovii! Kapitalny finał "Pasów". Krakowianie z trofeum po raz pierwszy w historii [ZDJĘCIA]

Krzysztof Kawa
Cracovia - Lechia Gdańsk w Lublinie 3:2 (24.07.2020)
Cracovia - Lechia Gdańsk w Lublinie 3:2 (24.07.2020) W. Szubartowski/Polska Press
Cracovia zmierzyła się w finale piłkarskiego Totolotek Pucharu Polski z Lechią Gdańsk. I było to przednie widowisko. Na Arenie Lublin były gole i wielka dramaturgia do samego końca. Regulaminowy czas gry nie przyniósł rozstrzygnięcia (2:2), potrzebna więc była dogrywka. W niej Mateusz Wdowiak strzelił decydującą bramkę i po zwycięstwie 3:2 Cracovia po raz pierwszy w historii zdobyła Puchar Polski!

Cracovia - Lechia 3:2 w finale Pucharu Polski

Finał Pucharu Polski Cracovia - Lechia Gdańsk 24.07.2020

Krakowianie lepiej od rywali zaczęli ten mecz, jako pierwszy w pole karne przedarł się Hanca, a po nim groźne akcje przeprowadzili Wdowiak i Loshaj. Żadna z nich nie zakończyła się nawet strzałem na bramkę, nie mówiąc o golach.

Gracze Lechii Gdańsk wskoczyli na wyższe obroty dopiero po kwadransie spotkania i od razu pod bramką Hrosso zrobiło się gorąco. Być może jednak i tak nie zdołali by mu poważnie zagrozić, gdyby nie fatalne zachowanie pod własną bramką Helika. Obrońca Cracovii, podobnie jak przed rokiem w eliminacjach do Ligi Europy, zgubił piłkę pod własnym polem karnym i to wystarczyło, by sytuacja na boisku uległa radykalnej zmianie. Szybkie podanie w pole karne do Haydary'ego i napastnik Lechii z bliska umieścił piłkę w siatce.

"Pasy" po stracie gola nie potrafiły się otrząsnąć aż do przerwy. Ekipa Piotra Stokowca konstruowała akcję za akcją i tylko braku koncentracji rywali w decydujących momentach Cracovia zawdzięczała utrzymanie nadziei na wyrównanie w drugiej połowie.

I rzeczywiście, po odprawie w szatni krakowianie ostro wzięli się do pracy. Dezorientację w szeregach przyjezdnych z Gdańska pogłębiła kontuzja Pietrzaka. Były obrońca Wisły Kraków musiał opuścić boisko, a tym samym siła ofensywna Lechii nieco zmalała.

Ten, który wszedł za niego na boisko miał stuprocentową okazję do zdobycia gola. W 60. minucie w sytuacji sam na sam Conrado trafił jednak w nogę Hrosso i mecz wciąż był nierozstrzygnięty.

Kibice na finale Cracovia - Lechia

Minister Szumowski na sektorówce. Oprawy kibiców na finale P...

Jak się okazało, to był dopiero początek prawdziwych emocji. Van Amersfoort doprowadził do wyrównania po podaniu Pestki i w szeregi krakowian wstąpiła nadzieja. Tym większa, że Maloca został ukarany czerwoną kartką i Lechia kończyła mecz w "10".

Wcześniej bramka Rapy na 2:1 nie została uznana, bo Rumun wepchnął piłkę do bramki ręką.

Nieoczekiwanie to dekoncentracja graczy Cracovii kosztowała ich utratę drugiego gola. Zdobył ją Lipski, którego Stokowiec wprowadził z ławki rezerwowych. Była 85. minuta, więc "Pasy" znalazły się pod ścianą. I wtedy po rzucie rożnym Fiolicia do strzału głową doszedł Jablonsky, doprowadzając do wyrównania. 2:2 i kapitalne widowisko na Arenie Lublin, w którym wciąż czekaliśmy na rozstrzygnięcie.

W dogrywce było więcej strat z obu stron, tempo akcji wyraźnie osłabło. Pierwszy postraszył gdańszczan rezerwowy Vestenicky, lecz piłka poszybowała minimalnie nad poprzeczką.

Wreszcie Mateusz Wdowiak strzelił decydującą bramkę i po zwycięstwie 3:2 Cracovia po raz pierwszy w historii zdobyła Puchar Polski! Niesamowity mecz z fantastycznym finałem w dogrywce.

Za zdobycie trofeum krakowianie dostaną 3 mln zł od PZPN i 3,15 mln zł od Ekstraklasy SA. A piłkarzom prezes Janusz Filipiak obiecał wypłacenie tej części pensji, którą odebrał im po wybuchu pandemii koronawirusa.

Teraz przed ekipą Michała Probierza udział w eliminacjach Ligi Europy. Pierwsza runda eliminacji wyznaczona jest na 27 sierpnia, aby awansować do fazy grupowej trzeba przejść cztery rundy.

Wcześniej, bo już 9 sierpnia, Cracovia zmierzy się z Legią Warszawa w meczu o Superpuchar Polski. Po raz drugi w tym roku stanie przed szansą na zdobycie historycznego trofeum. Pierwszą wykorzystała, pokonując po drodze właśnie Legię i to niezwykle efektownie (3:0).