Muzeum Orderu Uśmiechu w Rabce-Zdrój jest od 1996 roku, kiedy to zostało otwarte w trakcie I Światowego Zlotu Kawalerów Orderu Uśmiechu. - Miejsce to wybrała Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu, uznając, że jest to najlepsze miejsce ze względu na swoją sławę jako uzdrowisko dziecięce. Dodatkowo Kapituła zawnioskowała wówczas do wojewody nowosądeckiego o nadanie Rabce tytułu "Miasto Dzieci Świata" - informuje urząd miasta w Rabce-Zdrój. Uroczystego otwarcia Muzeum dokonała Jolanta Kwaśniewska (ówczesna Pierwsza Dama – żona Prezydenta RP) wraz z Kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu – Cezarym Leżeńskim.
Muzeum Orderu Uśmiechu od 2003 roku mieście się w specjalnie w tym celu wybudowanym drewnianym budynku, który znajduje się na terenie Rodzinnego Parku Rozrywki "Rabkoland". Jego otwarcia dokonali Paweł Jaros – ówczesny Rzecznik Praw Dziecka, Cezary Leżeński - Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu oraz Antoni Rapacz – sprawujący w tym czasie funkcję Burmistrza Rabki-Zdroju.
Teraz jednak Rabka może stracić muzeum. Jak informuje Leszek Świder, obecny burmistrz Rabki-Zdrój, Marek Michalak - Kanclerz Kapituły Orderu Uśmiechu poinformował go o przeniesieniu muzeum do Głuchołaz.
- Kanclerz Kapituły w telefonicznej rozmowie poinformował mnie, że pomysł z Orderem Uśmiechu zrodził się w Głuchołazach i dlatego wracamy do kolebki. Zaproponowałem miejsce w w odbudowywanej właśnie willi Pod Aniołem - dodał burmistrz Świder.
Burmistrz chciał również, by gmina Rabka przejęła zgromadzony w muzeum materiał do willi Pod Aniołem po zakończeniu jej odbudowy. - Miejsce w willi Pod Aniołem i tak jest przewidziane w części na muzeum poświęcone dorobkowi mieszkańców naszej gminy i znajdzie się tam miejsce dla ekspozycji ukazujących dorobek Kawalerów Orderu Uśmiechu z Rabki-Zdroju - mówi.
Na razie nie wiadomo, kiedy muzeum wyprowadzi się z Rabki.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
