Pierwszy projekt oświadczenia trafił pod obrady pod koniec listopada. Po długiej dyskusji zdecydowano, że sprawa tzw. reparacji wymaga jeszcze namysłu, stąd projekt zdjęto z porządku obrad, by wrócił na posiedzenia komisji. 27 grudnia tematem na nowo zajęła się rada miejska.
- Oświadczenie zaproponowane przez Arkadiusza Mularczyka było niepełne. Polska poniosła olbrzymie straty związane z II wojną światową, które spowodowane zostały przez Niemców, ale także przez ówczesny związek sowiecki. Tylko w takiej formie dokument mógł uzyskać pełne, jednogłośne poparcie rady miejskiej, co przy tego rodzaju oświadczeniu było dla nas bardzo istotne - mówi Adrian Zaleśny, wiceprzewodniczący rady miejskiej w Brzesku.
W tekście oświadczenia wspomniano o ogromnych stratach, które obejmowały m.in. budynki mieszkalne i użyteczności publicznej, zakłady przemysłowe, zabytki kultury, zbiory muzealne, drogi, mosty, trakcje kolejowe itd. "Niemcy jak i Rosjanie grabili nasz majątek narodowy, grabili dobytek ludności cywilnej, a naszych Rodaków wysiedlali z ich domów. Dlatego mamy pełne prawo domagać się jednoznacznego przyjęcia przez Rząd Republiki Federalnej Niemiec oraz Rząd Federacji Rosyjskiej odpowiedzialności moralnej, politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej nie tylko za zrujnowanie i zniszczenie naszego kraju, Brzeska, naszej Gminy, ale przede wszystkim za miliony istnień ludzkich barbarzyńsko zamordowanych przez obu agresorów" - czytamy w tekście oświadczenia.
W 1942 r. hitlerowcy zlikwidowali getto w Brzesku, masowo mordując Żydów i wywożąc ich do obozów zagłady w Bełżcu i Oświęcimiu. - W samym mieście 61 procent mieszkańców przedwojennego Brzeska straciło życie w działaniach wojennych - zwraca uwagę radny Jarosław Sorys.
W oświadczeniu zaznaczono, że proces uzyskiwania odszkodowań za straty wojenne będzie zapewne trudny i długotrwały, ale "postawienie tej sprawy jasno i jednoznacznie jest naszym obowiązkiem, wobec tych którym odebrano możliwość normalnego i spokojnego życia, wobec tych, którzy stracili szansę na normalny rozwój, utracili członków swych rodzin oraz dorobek całego życia".
Kopalnia Soli Bochnia pobije ubiegłoroczną liczbę turystów

- Podupadły Zamek Żupny w Bochni przed gruntownym remontem
- 400 m od wieży widokowej na Bocheńcu stanęła druga wieża. Na nią jednak nie wejdziemy
- Bocheński zespół Big Bit Kid wydał debiutancki album „Święto lasu”
- Brzesko wykona odwiert geotermalny koło szpitala
- Duże zmiany na bocheńskich Plantach: nowe alejki, budowa fontanny. Zdjęcia i wideo
- Wkrótce remont "Domu Matejki". Jest pomysł ławki z postaciami Matejki i Serafińskiego