Jerzy Zięty, radny PiS, z końcem czerwca skierował do prezydenta interpelację, w której postuluje przeniesienie pomnika Kopernika z plant na dziedziniec Collegium Maius UJ, gdzie stał do 1953 roku.
Jak argumentuje radny, obecnie pomnik stoi w pobliżu Collegium Witkowskiego zupełnie niewidoczny i zasłonięty przez drzewa.
"Szkoda, że ten pomnik i uczony ukrywa się pośród drzew jakby władze miasta i uniwersytetu wstydziły się osiągnięć naszego znamienitego astronoma" - argumentuje Jerzy Zięty.
Prezydent nie przychylił się do propozycji radnego, tłumacząc, że przeniesienie pomnika z Plant na dziedziniec Collegium Maius byłoby sprzeczne z interesem społecznym.
"Pomnik Mikołaja Kopernika wraz z 9 innymi pomnikami na Plantach krakowskich stanowią atrakcję turystyczną Krakowa. Pomnik ustawiony na dziedzińcu nie spełniał swojego zadania, gdyż przede wszystkim nie był dostatecznie widoczny. Także jego formy rzeźbiarskie nie harmonizowały z dziedzińcem, a nawet stały w sprzeczności z otaczającą architekturą. W obecnej lokalizacji pomnik w pełni komponuje się z otoczeniem i jest ozdobą tej części Plant" - czytamy w odpowiedzi prezydenta Jacka Majchrowskiego.
Pomnik Kopernika powstał z okazji 500-lecia odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego, obchodzonego w 1900 roku. Jego pomysłodawcą był prof. Marian Sokołowski. Projekt wraz z fontanną przygotował Cyprian Godebski.
Pierwotnie rzeźba stanęła na dziedzińcu Collegium Maius, odsłonięta 8 czerwca1900 r.
"Podczas remontu i regotycyzacji średniowiecznego Collegium w 1953 r. prof. Karol Estreicher zadecydował o przeniesieniu pomnika na Planty, przed Collegium Witkowskiego UJ, gdzie jednocześnie stracił on swoją pierwotną funkcję fontanny" - przypomina magistrat.
W tej lokalizacji pomnik znajduje się do dziś.
"Pomnik Mikołaja Kopernika w pobliżu głównego gmachu Uniwersytetu Jagiellońskiego na tle zieleni Plant i pokrewnej mu stylem architektury jest zewsząd widoczny" - wyjaśnia prezydent.
Wirus ASF wykryty w kolejnym województwie!
