https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radzimy, co zjeść, żeby posmakować prawdziwego dania z gór

Patrycja Migiel
TarciokiNajpopularniejszy na skalnym Podhalu był ziemniak, jedno z niewielu warzyw, które można było uprawiać na tak trudnej ziemi. Dlatego wymienione wyżej tarcioki robione są z ziemniaków, mąki i jajek. Do smaku dodawano sól oraz słoninę. Palcami wyrabia się masę, dzieląc ją na porcje, a później wrzucając do wrzątku.
TarciokiNajpopularniejszy na skalnym Podhalu był ziemniak, jedno z niewielu warzyw, które można było uprawiać na tak trudnej ziemi. Dlatego wymienione wyżej tarcioki robione są z ziemniaków, mąki i jajek. Do smaku dodawano sól oraz słoninę. Palcami wyrabia się masę, dzieląc ją na porcje, a później wrzucając do wrzątku.
Turysto, nie daj się nabrać fastfoodom na Podhalu. Golonka i piwo, kebab czy pizza (nawet jeśli posypana oscypkiem) nie mają wiele wspólnego z tradycyjnym podhalańskim jadłem.

Okazuje się, że na Krupówkach coraz trudniej trafić na prawdziwą kuchnię ludzi gór. Jednak nie jest to niemożliwe. "Gazeta Krakowska" podpowiada, czego szukać w kartach dań, by poczuć smak dawnego Podhala.

- Oprócz sławnego na cały świat i certyfikowanego unijnie oscypka, który możemy podawać na wiele sposobów, mamy wachlarz różnych regionalnych potraw - wyjaśnia Katarzyna Łukaszczyk, szefowa kuchni w karczmie w Murzasichlu. - Pamiętajmy jednak, że niektóre dania są "po liftingu", podawane jako regionalne. A często jest to zwykły schabowy z zapieczonym oscypkiem na górze.

Jak rozpoznać dania serwowane przed laty przez zwykłych górali w domowych kuchniach? - Jagnięcina czy baranina to najczęściej spotykany rodzaj mięsa na Podhalu. Sposoby podawania tej potrawy są różne i zależą od kucharza - mówi pani Katarzyna. - To klasyczna mięsna potrawa rodem z gór i każdy turysta powinien jej spróbować.

CO TY WIESZ O WIŚLE? CO TY WIESZ O CRACOVII? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

z
zokopianka
Pani Patrycjo- jak już Pani pisze -to proszę zaznajomić się z tematem.........
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska