Rajd dla Transplantacji organizowany jest przez Fundację im. Bartka Kruczkowskiego „Organiści”, która powstała w 2013 r. po tragicznym w skutkach wypadku Bartka. Dla chłopca nie było już ratunku, ale on uratował życie sześciu osobom. Najmłodsze dziecko, które otrzymało fragment jego wątroby, w chwili przeszczepu miało 2,5 roku. Drugi fragment wątroby trafił do równolatka Bartka. Nerki chłopaka uratowały dwie osoby. Przeszczepiono również trzustkę 56-letniemu pacjentowi i zastawkę płucną 26-latkowi.
- Nie ma możliwości transplantacji bez dawstwa – apelowała prof. Katarzyna Krzanowska, kierownik Oddziału Klinicznego Nefrologii, Dializoterapii i Transplantologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.
I dodała, że w Polsce brakuje organów do transplantacji.
- Im więcej dawców żywych będzie, tym będzie większy sukces i będzie można dać innym życie – dodała, zauważając, że część dawców żywych nie przechodzi kwalifikacji.
W tym roku w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie jest 17 zgłoszeń żywych dawców, trzech z nich zostało już zakwalifikowanych do przeszczepienia. Wśród nich jest Józef Gaczoł, który przekaże swoją nerkę 22-letniemu synowi Nikodemowi. Operacja ma się odbyć w czerwcu.
Sprawdź zanim wyjedziesz za granicę do pracy

- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Nowa Huta to nie tylko aleja Róż. Tajemnicze rejony dzielnicy dobre na wyprawę
- Budowa Północnej Obwodnicy Krakowa z drona. Widać asfalt, tunele, wiadukty. Sporo!
- Kraków lat 70. Matura pod portretem Gomułki i pierwsze w mieście przejście podziemne
- Nowy sezon na zamku w Dobczycach rozpoczęty. Te atrakcje przyciągają turystów!