Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remonty i korki w Krakowie. Salwator otwarty, Żmujdzka prawie gotowa, ale mamy wysyp zmian i utrudnień

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Wideo
od 12 lat
Zakończono prace na tarczy skrzyżowania ulic Tadeusza Kościuszki, Królowej Jadwigi i Księcia Józefa. W związku z tym od 29 lutego, wprowadzone zostaną zmiany w komunikacji autobusowej – będą one dotyczyć linii nr 100, 101 i 192. W piątek z kolei otwarta zostanie ulica Żmujdzka, na której budowany był skręt w al. 29 Listopada. Równocześnie wyłączony zostanie ruch tramwajowy na al. Pokoju z powodu remontu pętli Dąbie. Do tego dochodzi duża liczba rozkręcających się wiosennych remontów. Zmiany dotkną m.in. Bieżanowską, Nowohucką, utrudnienia spowoduje też weekendowy bieg.

Przebudowa ul. Kościuszki – zmiany na Salwatorze

28 lutego w samo południe przywrócono wcześniejszą organizację ruchu – ponownie wprowadzony został ruch dwukierunkowy na fragmencie ul. Królowej Jadwigi – od ul. Księcia Józefa do ul. Jaxy Grifity. Dodatkowo ul. Księcia Józefa, od strony mostu Zwierzynieckiego, udostępniona została dla ruchu ogólnego.

Prace w tym miejscu realizowane były w ramach przebudowy torowiska tramwajowego w ciągu ulic Kościuszki i Zwierzynieckiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
Od 29 lutego zmiany w komunikacji autobusowej:

 • nr 100 – zostanie zawieszona
 • nr 101 – zostanie zwiększona częstotliwość kursowania
 • nr 109 – będzie kursować po trasie czasowo zmienionej: „Bielany” – „Cichy Kącik”. Na wydłużonym odcinku będą dodatkowo obsługiwane przystanki: „Salwator” 71/72, „Przegon” 02/72, „Dom Zwierzyniecki” 72, „Piastowska” 02/03, „Cichy Kącik”.

Zasady zachowania ważności biletów:

Bilety okresowe wykupione na linię 109 zachowują ważność w pojazdach:

 • linii nr 1 na odcinku „Cichy Kącik” – „Muzeum Narodowe”
 • linii nr 20 na odcinku „Cichy Kącik” – „Muzeum Narodowe”
 • linii nr 502 na odcinku „Muzeum Narodowe” – „Plac Na Stawach” – „Komorowskiego” – „Muzeum Narodowe”
 • wszystkich linii na odcinku „Przegon” – „Muzeum Narodowe”.

W piątek otwarcie ulicy Żmujdzkiej

W piątek, 1 marca, otwarty dla ruchu zostanie przebudowany fragment ul. Żmujdzkiej (Dzielnica III – Prądnik Czerwony). Skrzyżowanie z al. 29 Listopada zostanie udostępnione od godz. 22.00.

Przypomnijmy, że w ramach zadania wybudowany został pas do skrętu w lewo w al. 29 Listopada. Powstały też chodniki, przebudowane zostało oświetlenie oraz kolidująca infrastruktura podziemna. Inwestycja została zrealizowana przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa i Wodociągi Miasta Krakowa.

Weekendowe prace na pętli Dąbie

W dniach 2-4 marca (sobota – poniedziałek) realizowane będą prace serwisowe na pętli Dąbie (Dzielnica II – Grzegórzki). W związku z robotami obowiązywać będą zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

Zakres prac obejmuje wymianę zwrotnicy na pętli Dąbie (wyjazd z pętli, włączenie się w ciąg al. Pokoju).

W czasie robót wstrzymany zostanie ruch tramwajów, na odcinku od rodna Grzegórzeckiego do ronda Czyżyńskiego, od 2 marca (sobota), od ok. godz. 06.00 do 4 marca (poniedziałek) do ok. godz. 04.30.

Mogą wystąpić chwilowe utrudnienia w ruchu na pasie przy torowisku, na czas rozładunku, itp.

Koszt prac ok. 85 tys. zł.

W związku z powyższym KMK funkcjonować będzie według następującego porządku:

 • linie 1, 22 – będą kursować po trasie czasowo zmienionej: Cichy Kącik / Borek Fałęcki – … – Rondo Grzegórzeckie – Rondo Mogilskie – ul. Mogilska – al. Jana Pawła II – Rondo Czyżyńskie – … – Wańkowicza / Kopiec Wandy;
 • linia 14 – będzie kursować po czasowo zmienionej: Bronowice – … – Rondo Mogilskie – ul. Mogilska – al. Jana Pawła II – Rondo Czyżyńskie – … – Mistrzejowice;
 • linia 62 – w noce 2/3 i 3/4.03.2024 r. zostanie zawieszona, a zamian będzie kursować autobusowa linia 662;
 • linia 722 – zostanie uruchomiona autobusowa linia zastępcza, kursująca po trasie: Czyżyny Dworzec – Rondo Czyżyńskie – al. Pokoju – Rondo Grzegórzeckie;
 • obsługiwane będą przystanki: Czyżyny Dworzec, Rondo Czyżyńskie 05/10, Centralna 03/06, Rondo 308. Dywizjonu 05/06, Ogród Doświadczeń 03/04, TAURON Arena Kraków al. Pokoju 04/05, Dąbie 04/05, Ofiar Dąbia 04/05, Francesco Nullo 03/04, Rondo Grzegórzeckie 07;
 • linia będzie kursować z częstotliwością co 10 min w sobotę oraz co 15 min w niedzielę (w godzinach wczesnoporannych i późnowieczornych co 20 min).

Przebudowa fragmentu ul. Barskiej

Od poniedziałku, 6 listopada 2023 r. realizowana jest inwestycja deweloperska, w ramach której powstanie hotel z mieszkaniami oraz garażem podziemnym przy ul. Konopnickiej (wjazd od strony ul. Barskiej). Obowiązują zmiany w organizacji ruchu.

W poniedziałek, 4 marca br. o godz. 7.00 wykonawca przystąpi do wymiany nawierzchni na fragmencie ul. Barskiej od ul. Komandosów do wyjazdu z tunelu pod ul. M. Konopnickiej. Ulica na odcinku objętym pracami będzie zamknięta dla ruchu samochodowego. Ruch pieszy i rowerowy odbywać się będzie po istniejącym chodniku. Objazd do ul. Ludwinowskiej przez rondo Matecznego oraz do ul. Barskiej przez rondo Grunwaldzkie. Taka organizacja ruchu potrwa do piątku, 15 marca br.

Wymiana nawierzchni na fragmencie ulicy Kozienickiej

We wtorek, 27 lutego br., rozpoczną się prace związane z wymianą nawierzchni na fragmencie ul. Kozienickiej – od wiaduktu nad autostradą A4 do pętli autobusowej „Podgórki Tynieckie”.

Drogowcy rozpoczną prace od sfrezowanie starej nawierzchni. Przejezdność w miarę możliwości będzie zachowana.

Przygotowanie podłoża i układanie asfaltu realizowane będzie z podziałem na dwa odcinki: od wiaduktu nad autostradą A4 do budynku nr 70B i od budynku nr 70B do pętli autobusowej. Podczas tego etapu fragmenty objęte robotami będą wyłączone z ruchu.

Objazd zostanie poprowadzony ulicami: Skotnicką, Winnicką, Tyniecką, Dąbrową i Podgórki Tynieckie.

Prace potrwają do 8 marca br.

Prace na fragmencie ul. Nowohuckiej na finiszu

Kończy się przebudowa fragmentu ulicy Nowohuckiej w rejonie ronda 308 Dywizjonu. Jak informuje Zarząd Dróg Miasta Krakowa, roboty na głównym ciągu ulicy zostały zakończone. Obecnie trwają ostatnie prace wykończeniowe – nie ma zmian w organizacji ruchu drogowego.

Zakres robót obejmuje przebudowę ul. Nowohuckiej wraz z przebudową południowego wlotu skrzyżowania ul. Nowohuckiej i al. Pokoju, budowę zjazdu, budowę pasa włączenia i wyłączenia, przebudowę infrastruktury technicznej (sygnalizacji świetlnej, oświetlenia, kanalizacji deszczowej) oraz remont istniejącego zjazdu.

Roboty drogowe realizuje deweloper w ramach inwestycji niedrogowej.

Przewidywany termin wszystkich zakończenia prac – maj.

Nocne prace na ulicy Bieżanowskiej

Do 2 marca potrwa remont fragmentu ulicy Bieżanowskiej po przejazdach samochodów o podwyższonym tonażu. Prace realizowane są w porze nocnej – od godz. 20.00 do 6.00.

Nową nawierzchnię zyska fragment od ul. Mała Góra do przejazdu kolejowego. Natomiast na odcinku od przejazdu kolejowego do ul. Półłanki drogowcy uzupełniają powstałe w jezdni ubytki.

Podczas prac obowiązuje połówkowe zawężenie jezdni. Ruch kierowany jest ręcznie przez uprawnionego pracownika.

Niedzielny bieg w Wieliczce – zmiany w kursowaniu autobusów

W niedzielę, 3 marca, w Wieliczce odbędzie się bieg pt. „Tropem Wilczym. Bieg pamięci żołnierzy wyklętych”. W związku z tym w godz. ok. 11.55–12.30 zostaną wyłączone z ruchu ulice: Matejki, Dembowskiego, Powstania Warszawskiego, Słowackiego, a także al. Solidarności. W tym czasie swoje trasy zmienią linie aglomeracyjne nr: 274, 284 i 304.

Linie aglomeracyjne:

 • nr 224 – utrudnienia nie powinny wpłynąć na kursowanie linii. W czasie trwania biegu linia nie realizuje kursów, które kolidują z jego trasą
 • nr 274 – kurs o godz. 11.35 z pętli „Podgórze SKA” zostanie skierowany na trasę objazdową ulicami Krakowską, Narutowicza i Asnyka w Wieliczce. Bez obsługi pozostaną przystanki: „Wieliczka Park”, „Wieliczka Kopalnia Soli” i „Wieliczka Mediateka”. Autobus zatrzyma się dodatkowo na przystankach: „Wieliczka Klasztor”, „Wieliczka Cmentarz” i „Wieliczka Os. Asnyka”. W kierunku Krakowa linia będzie kursować bez zmian
 • nr 284 – będzie kursować po czasie czasowo zmienionej: drogą krajową nr 94 oraz ulicami Niepołomską i Piłsudskiego do pętli „Wieliczka Miasto”. Bez obsługi pozostaną przystanki: „Wieliczka Orzechowa”, „Wieliczka Czarnochowska Cmentarz”, „Wieliczka Goliana” oraz „Wieliczka Centrum”. Na zmienionym odcinku trasy linia będzie obsługiwać tylko przystanek na pętli „Wieliczka Miasto”. Zmiana dotyczy kursów: z pętli „Nowy Bieżanów Południe” o godz. 11.55; z pętli „Wieliczka Centrum” o godz. 12.35.
 • nr 304 – będzie kursować po czasie czasowo zmienionej ulicami Krakowską i Narutowicza w Wieliczce. Bez obsługi pozostaną przystanki: „Wieliczka Park”, „Wieliczka Kopalnia Soli”, „Wieliczka Mediateka” i „Wieliczka Os. Asnyka”. Autobusy zatrzymają się dodatkowo na przystankach: „Wieliczka Klasztor” i „Wieliczka Cmentarz”. Zmiana dotyczy kursów: z pętli „Dworzec Główny Zachód” o godz. 11.27 i 11.47; z pętli „Wieliczka Miasto” o godz. 12.08 i 12.28.

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska