MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Remonty i korki w Krakowie. Wielkie zmiany w rejonie Alei Trzech Wieszczów, na Kościuszki, Królowej Jadwigi, w Mistrzejowicach

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Wideo
od 12 lat
Wakacje blisko i drogowcy w Krakowie już planują dołożyć remontów i zmian. Bo ponoć większość mieszkańców wyjeżdża i nie będzie im to przeszkadzać. Zmiany z powodu przebudowy Zwierzynieckiej i Kościuszki dotkną Aleje Trzech Wieszczów i ul. Królowej Jadwigi, budowa tramwaju do Mistrzejowic spowoduje zamknięcie pętli w Mistrzejowicach, a już powoduje ogromne utrudnienia w rejonie ronda Polsadu. Przypomnijmy też, że aktualnie tramwaje nie jeżdżą między rondem Mogilskim i Grzegórzeckim, a na to wszystko jeszcze nałożyć trzeba wakacyjny rozkład jazdy, czyli cięcia kursów. Biada zostającym w mieście, biada! Jedyny plus? Wzmocnienie komunikacji na Wianki.

Od soboty 22 czerwca spore zmiany na Alejach i Królowej Jadwigi

W najbliższą sobotę, 22 czerwca br., wykonawca przebudowy ciągu Zwierzynieckiej i Kościuszki przystąpi do kolejnych prac. Zmieni się organizacja ruchu na dwóch istotnych skrzyżowaniach: Krasińskiego – Kościuszki – Konopnickiej oraz Królowej Jadwigi – Księcia Józefa – Kościuszki.

Na ul. Zwierzynieckiej ułożone zostało torowisko, na odcinku od budynku Filharmonii do ul. Małej, teraz tożsame roboty toczą się między ul. Małą a Felicjanek. Tam gdzie to możliwe trwają prace brukarskie.

Na ul. Kościuszki, sporo prac zostało wykonanych na samej pętli Salwator. Pierwszy dzień wakacji przyniesie tu duże zmiany, na dwóch ważnych skrzyżowaniach: Krasińskiego – Kościuszki – Konopnickiej oraz Królowej Jadwigi – Księcia Józefa – Kościuszki. Na pierwszym z nich, rozpoczną się prace w zakresie przebudowy instalacji podziemnych (później układana będzie konstrukcja pod torowisko i samo torowisko, w ostatnim etapie, nowa nawierzchnia jezdni). Z kolei po drugiej stronie ul. Kościuszki, przy pętli Salwator, realizowane będą następujące prace – budowa krawężników, chodników oraz wjazdu w ul. św. Bronisławy.

ZDMK

Zmiany na skrzyżowaniu Krasińskiego – Kościuszki – Konopnickiej, od 22 czerwca br. (od ok. godz. 6.00):

 • zamknięcie tarczy skrzyżowania po stronie ul. T. Kościuszki,
 • zwężenie do jednego pasa ruchu w każdą stronę – dotyczy relacji na wprost w ciągu Krasińskiego – Konopnickiej,
 • możliwość skrętu w prawo z ul. Zwierzynieckiej w stronę al. Krasińskiego,
 • zamknięcie nawrotki w stronę mostu Dębnickiego,
 • zamknięcie przejścia dla pieszych w ciągu mostu Dębnickiego (piesi kierowani na bulwary lub do przejścia podziemnego).
ZDMK

Zmiany na skrzyżowaniu Królowej Jadwigi – Księcia Józefa – Kościuszki, od 22 czerwca br.:

 • wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na fragmencie ul. Królowej Jadwigi, przy skrzyżowaniu z ul. Księcia Józefa,
 • możliwość dojazdu do ul. św. Bronisławy od ul. Królowej Jadwigi,
 • fragment ul. Księcia Józefa, od mostu Zwierzynieckiego do ul. Królowej Jadwigi – dostępny jako dojazd do posesji,

Prace na obu skrzyżowaniach potrwają do końca wakacji br.

Zmiany w komunikacji:

Od dnia 22.06.2024 r. (sobota), w związku z kolejnym etapem przebudowy ul. Kościuszki i brakiem możliwości dwukierunkowego przejazdu przez skrzyżowanie ul. Ks. Józefa i Królowej Jadwigi, linia 109 będzie kursować po kolejnej trasie czasowo zmienionej:

Bielany – Ks. Józefa – most Zwierzyniecki – Zielińskiego – Monte Cassino – Rondo Grunwaldzkie – Os. Podwawelskie.

Linie będą dodatkowo obsługiwać przystanki: Malczewskiego 01/03, Zielińskiego 03/04, Kapelanka 03/06, Szwedzka 02 (tylko w kierunku Os. Podwawelskie), Rondo Grunwaldzkie 03/05, Os. Podwawelskie.

Przystanki: Salwator 71/72, Dom Zwierzyniecki 72, Przegon 72 pozostaną bez obsługi.

Przebudowa pętli tramwajowej w Mistrzejowicach

Linie tramwajowe nr 9, 14 i 16 od poniedziałku, 24 czerwca, zmienią swoje trasy. Ma to związek z budową nowej linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju i rozpoczynającą się przebudową pętli w Mistrzejowicach.

Zmiany w kursowaniu linii tramwajowych:

 • nr 9 – będzie kursować po trasie objazdowej: „Nowy Bieżanów P+R” – ... – rondo Grzegórzeckie, al. Pokoju, rondo Czyżyńskie – ... – rondo Piastowskie – „Os. Piastów”
 • nr 14 – będzie kursować po trasie objazdowej: „Bronowice” – ... – rondo Mogilskie, ul. Mogilska, al. Jana Pawła II, rondo Czyżyńskie – ... – „Rondo Hipokratesa”
 • nr 16 – będzie kursować po trasie objazdowej: „Bardosa” – ... – rondo Piastowskie – „Os. Piastów”.

Jak informuje Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie, po powrocie linii tramwajowych na al. Powstania Warszawskiego, linia nr 9 zostanie skierowana do pętli „Rondo Hipokratesa”, a linia nr 14 – na os. Piastów.

Budowa tramwaju do Mistrzejowic

Od poniedziałku, 17 czerwca, rozpoczną się prace związane z przebudową sieci energetycznej w pobliżu stacji transformatorowej. W związku z prowadzonymi robotami, droga dojazdowa do parkingu wewnętrznego ze szlabanem oraz dostęp do parkingu przy bloku 118c przy ul. Dobrego Pasterza będą czasowo wyłączone z użytkowania. Prace na tym odcinku rozpoczną się w poniedziałek między 7:00 a 8:00 rano i potrwają 14 dni. Prosimy, aby na czas prowadzonych prac nie zastawiać wjazdu.

Tramwaj do Mistrzejowic: przebudowa ciepłociągu przy ul. Ugorek

Do piątku, 21 czerwca, będą występować utrudnienia w rejonie skrzyżowania ulic Meissnera i Ugorek – informuje wykonawca linii tramwajowej do Mistrzejowic. Trwa tam przebudowa ciepłociągu.

Dziś, 19 czerwca, możliwy jest jedynie wjazd w ul. Ugorek z ul. Meissnera. Z kolei w czwartek i piątek możliwy będzie jedynie wyjazd z ul. Ugorek w ul. Meissnera. Objazd przez ul. Ułanów.

W rejonie skrzyżowania ruchem będą kierować osoby uprawnione.

Od wtorku, 18 czerwca 2024 r. trwają prace w rejonie skrzyżowania ulic Meissnera oraz Ugorek. Z uwagi na prowadzone prace dotyczące przebudowy sieci ciepłociągu oraz konieczność przejścia ciepłociągiem pod drogą, w dniach wtorek – środa możliwy jedynie wjazd w ulicę Ugorek z ulicy Meissnera. Wyjazd z ul. Ugorek w ul. Meissnera zalecany objazdem. Następnie w dniach czwartek – piątek możliwy będzie jedynie wyjazd z ul. Ugorek. Wjazd w ul. Ugorek z ul. Meissnera zalecany objazdem. Wprowadzone zostanie ręczne kierowanie ruchem. Prace potrwają do piątku, 21 czerwca br

Prace gwarancyjne torowiska na ul. Krakowskiej

Od 24 do 30 czerwca prowadzone będą nocne prace gwarancyjne torowiska tramwajowego na ulicy Krakowskiej. Jak informuje Zarząd Dróg Miasta Krakowa, roboty nie będą miały wpływu na funkcjonowanie komunikacji tramwajowej, a przejezdność dla samochodów zostanie zachowania.

W ramach gwarancji wykonane zostaną trzy wstawki szynowe na wysokości budynku nr 4. Wymienione będą też uszkodzone torowe urządzenia wyrównawcze na przyczółku mostu Józefa Piłsudskiego.

Prace realizowane będą w nocy, w godz. 0.00 – 04.30. Nie będą one miały wpływu na funkcjonowanie komunikacji tramwajowej. Przejezdność dla pojazdów w obu kierunkach zostanie zachowana, ale pojawią m.in. lokalne zwężenia.

ZDMK

Rozbudowa Kocmyrzowskiej: czasowe zamknięcie fragmentu ul. Darwina

Uwaga kierowcy: od 22 czerwca, wraz z wprowadzeniem letniego rozkładu jazdy KMK w Krakowie, zamknięta dla ruchu będzie ul. Darwina na ok. 250 m odcinku tej ulicy od skrzyżowania z rozbudowywaną ul. Kocmyrzowską.

Czasowe zamknięcie ulicy Darwina na około 2 miesiące wakacji ma związek z kolejnym etapem robót przy rozbudowie ul. Kocmyrzowskiej. W tym czasie, w rejonie skrzyżowania ulic Poległych z Krzesławic, Darwina i Kocmyrzowska wykonawca zadania będzie prowadził roboty drogowe i torowe związane z przebudową wylotówki na Proszowice i torowiska do Wzgórz Krzesławickich.

Na czas zamknięcia dla kierowców wyznaczony będzie objazd ulicami Kocmyrzowską, Łowińskiego i Blokową. Swoje trasy zmienią linie autobusowe nr 110, 160 i 742.

Zmiany są związane przebudową linii tramwajowej łączącej węzeł Grębałów z pętlą na Wzgórzach Krzesławickich. Ponowne otwarcie drogi planowane jest na 31 sierpnia br.
Zmiany w kursowaniu linii autobusowych:

 • nr 110 – będzie kursować po trasie objazdowej: „Aleja Przyjaźni” – ... – ul. Kocmyrzowska, ul. Łowińskiego, ul. Blokowa, ul. Lubocka – ... – „Węgrzynowice”
 • nr 160 – będzie kursować po trasie objazdowej: „Aleja Przyjaźni” – ... – ul. Kocmyrzowska, ul. Łowińskiego, ul. Blokowa, ul. Lubocka – ... – „Ruszcza”
 • nr 742 – będzie kursować po trasie objazdowej: „Kombinat” – ul. Ujastek, ul. Łowińskiego, ul. Kocmyrzowska – „Wzgórza Krzesławickie”.
ZDMK

Zamknięcie ul. Powstańców – tak pojadą linie 128, 193, 260 i 270

Zbliża się kolejny etap przebudowy ulicy Powstańców. Od soboty, 22 czerwca, droga zostanie zamknięta na blisko 900-metrowym fragmencie od potoku Sudoł w kierunku ul. Piasta Kołodzieja. Swoje trasy zmienią linie autobusowe nr 128, 193, 260 i 270.

Zmiany w ruchu drogowym:

Od soboty, 22 czerwca, nastąpi całkowite zamknięcie dla ruchu fragmentu ul. Powstańców. Zostaną wyznaczone objazdy:

 • dla pojazdów poniżej 3,5 t: ul. Reduta, Batowicka, a także ulice gminy Zielonki: B3, B1, Szmaragdowa, Wojtyły, Nawary
 • dla pojazdów powyżej 3,5 t: ul. Strzelców, Dobrego Pasterza, Bohomolca, Jancarza, Srebrnych Orłów, Piasta Kołodzieja.

Zamknięcie nie dotyczy: rowerów, dojazdu do posesji przy ul. Powstańców 48-127, dojazdu do posesji przy ul. Dziekanowickiej, a także służb miejskich. W miejscu objętym pracami będzie obowiązywać ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę.
Zmiany w kursowaniu linii autobusowych:

 • nr 128 – będzie kursować po trasie zmienionej: „Zajezdnia Płaszów” – ... – przystanek „Prądnik Czerwony”, ul. Powstańców, al. 29 Listopada, ul. Banacha, ul. Papierni Prądnickich – „Górka Narodowa”
 • nr 193 – będzie kursować po trasie skróconej: „Lesisko” – ... – ul. Powstańców – „Powstańców Magazyny”
 • nr 260 – będzie kursować po trasie objazdowej: „Prądnik Czerwony” – ul. Strzelców, rondo Barei, ul. Strzelców, ul. Powstańców, ul. Reduta, ul. Batowicka, Węgrzce: ul. B3, ul. B1, Dziekanowice: ul. Szmaragdowa, Batowice: ul. Karola Wojtyły – ... – „Pielgrzymowice Pętla”
 • nr 270 – będzie kursować po trasie zmienionej: „Mistrzejowice” – ul. ks. Jancarza, ul. Srebrnych Orłów, ul. Piasta Kołodzieja, Batowice: ul. Karola Wojtyły – ... – „Zastów Pętla” / „Pielgrzymowice Pętla”

Jak informuje Zarząd Dróg Miasta Krakowa, w ramach przebudowy ul. Powstańców wybudowany zostanie chodnik o długości ok. 900 metrów. Powstanie również m.in. kanał technologiczny, kanalizacja deszczowa, sieci wodociągowa i elektroenergetyczna, oświetlenie, kilka miejsc postojowych.

Wykonany został już w całości mur oporowy, w dużej mierze ukończone zostały prace brukarskie (50 proc.). Przed wykonawcą jeszcze jedno ważne zadanie, ułożenie zbiorników retencyjnych, z rur o średnicy 1,4 m. Aby mógł bezpiecznie wykonać prace, konieczne jest zamknięcie całkowite dla ruchu odcinka objętego inwestycją.

Droga będzie zamknięta przez wakacje. W tym czasie zostanie m.in. położona nowa nawierzchnia, wykonane perony przystankowe, zamontowane wiaty oraz wymalowane oznakowanie poziome. Dzięki zamknięciu roboty zakończą się przed planowym terminem – końcem roku.

Zadanie jest realizowane wspólnie z Wodociągami Miasta Krakowa. Wykonawcą zadania jest konsorcjum firm lider: OMEGA Zakład Sieci Wodno-Kanalizacyjnych Sp. z o.o., partner: OMEGA Zakład Sieci Wodno-Kanalizacyjnych Jarosław Irzyk.

Koszt prac to ok. 8,7 mln zł.

Wianki w Krakowie – tak będą kursować autobusy i tramwaje

W najbliższą sobotę, 22 czerwca, wielkie powitanie lata w Krakowie, czyli Wianki. W związku z tym zostanie wzmocniona komunikacja miejska. Według specjalnych rozkładów pojadą wybrane linie autobusowe i tramwajowe.

Linie tramwajowe:

 • nr 1, 18 – w godz. ok. 16.00–23.00 będą kursować co 10 minut
 • nr 52 – w godz. ok. 9.00–23.00 będzie kursować co 10 minut
 • nr 64, 69 – do obsługi zostanie skierowany tabor o zwiększonej pojemności.

Linia autobusowa:

 • nr 179 – w godz. ok. 10.00–23.00 będzie kursować co 20 minut.

Zmiany tras, rozkładów jazdy i nazw przystanków

Od 22 czerwca zostaną wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Linia nr 513 zostanie wydłużona do nowej pętli „Prądnik Biały Zachód”, a linia nr 511 znów będzie kursować w soboty. Zmienione zostaną również nazwy niektórych przystanków.

Zmiany w kursowaniu linii autobusowych:

 • nr 511 – przywrócenie kursowania w soboty
 • nr 513 – wydłużenie trasy do nowej pętli „Prądnik Biały Zachód” przy ul. Piaszczystej
 • nr 572 – będzie obsługiwać przystanki „Sosabowskiego” zamiast „Pleszowska”
 • nr 902 – będzie kursować po nowej trasie, z pominięciem al. Kasztanowej.

Więcej informacji na temat zmian znajdzie się na stronie internetowej Zarządu Transportu Publicznego.
Dodatkowo zostaną wprowadzone zmiany w nazwach przystanków:

 • „Lubocza PKP” na „Lubocza SKA
 • „Tischnera” na „Bonarka SKA”
 • „Bieżanów” na „Kokotów SKA”
 • „Jeżowa” na „Botewa”
 • „Zatyka” na „Stręcka”
 • „Pod Fortem” na „Os. Pod Fortem”
 • „Borek Fałęcki I” na „Solvay”
 • „Solvay” na „Kościuszkowców”.

Od 22 czerwca przystanek „Fort Skotniki” będzie funkcjonował jako przystanek na żądanie.
Nowa trasa linii nr 513:

Wojciech Matusik / Polskapress

Budowa kanalizacji na ul. Wielkanocnej

Do 9 lipca przedłużono budowę nowej sieci kanalizacji sanitarnej na ulicy Wielkanocnej. A od jutra do wtorku z powodu robót linia autobusowa nr 176 będzie skrócona do przystanku „Bodzowska”.

Roboty prowadzone są w godz. od 7 do 17. W tym czasie ulica jest zamknięta dla ruchu. Po skończonej pracy w miarę możliwości droga jest udostępniana dla okolicznych mieszkańców.

Zarząd Transportu Publicznego informuje, że w czasie trwania robót, w dniach od 20 do 25 czerwca, linia autobusowa nr 176 będzie skrócona do przystanku „Bodzowska”. Co ważne, 20 i 21 czerwca zapewniony będzie odjazd autobusu z przystanku „Bodzów” o godz. 7.26.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska