W poniedziałek 11 grudnia premier Mateusz Morawiecki wygłosił expose. Następnie posłowie zagłosują nad wotum zaufania dla jego rządu. Jeśli nie uzyska większości, dojdzie do tzw. drugiego kroku konstytucyjnego, w którym Sejm wybierze premiera. Kandydatem dotychczasowej opozycji jest przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.
Wiadomo już, kto miałby zasiąść w jego rządzie. Reprezentacja Małopolski jest skromna.
Wicepremierem oraz ministrem obrony narodowej ma zostać urodzony w Krakowie Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. Z zawodu jest lekarzem. W trakcie pandemii COVID-19 udzielał się jako wolontariusz w Szpitalu Specjalistycznym im. Józefa Dietla w Krakowie.
Do objęcia stanowiska ministra kultury i dziedzictwa narodowego szykowany jest natomiast Bartłomiej Sienkiewicz, który w minionych wyborach parlamentarnych startował do Sejmu z pierwszego miejsca na liście Koalicji Obywatelskiej w Krakowie. Pochodzi z Kielc. Od 2013 do 2014 roku był ministrem spraw wewnętrznych i koordynatorem służb specjalnych.
Ostatnim reprezentantem Małopolski w randze ministra ma być Andrzej Domański. Obejmie resort finansów. Domański to urodzony w Krakowie ekonomista (absolwent UEK) oraz współautor programu gospodarczego Platformy Obywatelskiej.
Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że wiceministrem sportu w rządzie Donalda Tuska zostanie natomiast Ireneusz Raś, który w ostatnich wyborach parlamentarnych walczył o poselską reelekcję z ramienia Trzeciej Drogi. To już jego szósta kadencja w Sejmie. W latach 1999-2002 pełnił funkcję dyrektora kancelarii prezydenta Krakowa (w okresie prezydentury Andrzeja Gołasia). Z kolei w latach 2002-2005 był radnym Krakowa.
Jak sytuacja wyglądała za czasów Prawa i Sprawiedliwości?
W drugim rządzie Mateusza Morawieckiego (2019-2023) przedstawicieli z Małopolski było ciut więcej. W Radzie Ministrów szczególnie dało się zauważyć obecność pochodzącego z Krzeszowic Andrzeja Adamczyka (Prawo i Sprawiedliwość), który szefował resortowi infrastruktury. Często pojawiał się na konferencjach prasowych w Krakowie, które dotyczyły m.in. inwestycji kolejowych.
Ministrem sprawiedliwości był z kolei pochodzący z Krakowa Zbigniew Ziobro (Suwerenna Polska). W drugim rządzie Mateusza Morawieckiego zasiadała także Agnieszka Ścigaj (PiS). Jako minister bez teki była odpowiedzialna za sprawy, dotyczące integracji społecznej. Ścigaj urodziła się w Krakowie.
Stąd pochodzi również Michał Kurtyka, który w rządzie Prawa i Sprawiedliwości zajmował stanowisko ministra klimatu. 6 października 2020 roku - w ramach rekonstrukcji gabinetu - przeszedł na urząd ministra klimatu i środowiska. 26 października 2021 roku został odwołany z tego stanowiska.
Podobny los spotkał urodzonego w Krakowie Jarosława Gowina. 6 października 2020 roku prezydent Andrzej Duda - na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego - powołał go na urzędy wiceprezesa Rady Ministrów oraz ministra rozwoju, pracy i technologii. W sierpniu 2021 roku został odwołany z tych stanowisk.
- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Gdzie na sanki w Krakowie? Lista najlepszych górek do zjeżdżania na sankach MAPA
- Tak wyglądają wnętrza legendarnego hotelu Cracovia. Niebawem powstanie tu nowe muzeum
- Horoskop miłosny na grudzień 2023. Zobacz, co cię czeka w nadchodzących tygodniach!
