W swoim najnowszym komunikacie (z 10 maja) Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN ogłosiła, że uchwaliła zmiany zasad ortografii na posiedzeniach w dniach: 7 listopada 2022 r., 3 lutego 2023 r. oraz 22 stycznia 2024 roku. Natomiast aby dać wszystkim osobom oraz instytucjom - zwłaszcza wydawcom, autorom słowników i programów szkolnych - czas na przygotowanie się do nowej sytuacji, Rada postanowiła, że uchwalone zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku.
"Rada uznała, że wprowadzenie tych zmian, dotyczących wyłącznie tzw. konwencjonalnych zasad pisowni, przyniesie korzyść w postaci uproszczenia i ujednolicenia zapisu poszczególnych grup wyrazów i połączeń, eliminacji wyjątków, a także likwidacji przepisów, których zastosowanie jest z różnych powodów problematyczne, np. wymaga od piszącego zbyt drobiazgowej analizy znaczeniowej tekstu. To zaś przyczyni się do zmniejszenia liczby błędów językowych oraz - być może - umożliwi piszącym skupienie się na innych niż ortograficzne aspektach poprawności tekstu. Rada zaznacza, że większość z wprowadzonych zmian była postulowana już wiele lat temu, jednak z najrozmaitszych powodów nie udało się wcześniej nadać im mocy obowiązującej" - czytamy w komunikacie Rady Języka Polskiego.
Ogłoszony został też teraz dokument pt. "Zasady pisowni i interpunkcji polskiej", zbierający wszystkie przepisy, zarówno te obowiązujące od dawna, jak i uchwalone ostatnio.
"Z dniem 1 stycznia 2026 r. dokument ten stanie się jedynym ważnym źródłem zasad ortograficznych i interpunkcyjnych. Tym samym utracą moc uchwały ortograficzne Rady z lat 1997–2008 oraz wszelkie inne dokumenty i uchwały wcześniej podejmowane, dotyczące pisowni i interpunkcji, niezgodne z wspomnianym dokumentem" - ogłosiła Rada.
Zmiany zasad pisowni polskiej, obowiązujące od 1 stycznia 2026 r., prezentujemy na kolejnych slajdach w naszej GALERII.
Trwa okres lęgowy bocianów
