https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rezerwat Kozie Kąty pozostał po prastarej puszczy. Drzewa obrosłe mchem i oczka wodne przyciągają zwierzęta, ptaki i ciekawskich turystów

Barbara Ciryt
Las Bronaczowa i rezerwat przyrody Kozie Kąty
Las Bronaczowa i rezerwat przyrody Kozie Kąty Gmina Skawina
Wijące się ścieżki leśne, malownicze oczka wodne otoczone bujną roślinnością, polany z wysokimi trawami, mieszany drzewostan z jodłami, sosnami, dębami, grabami, lipami i klonami. Najstarsze drzewa są miejscami powalone i uroczo obrośnięte mchem, no i paprocie, borówki, kosmatki, konwalijki, lilie, bluszcze, a do tego śpiew ptaków, bo tu można spotkać ich naprawdę wiele są nawet kolorowe zimorodki. Oto rezerwat Kozie Kąty stanowiący fragment Lasu Bronaczowa, największego kompleksu leśnego w okolicy Krakowa, zaledwie 20 km od miasta. Rezerwat znajduje się w Radziszowie pod Skawiną. To zjawiskowe miejsce na spacer i odpoczynek.

Rezerwat przyrody jest mało znany, nieco wyludniony, a sprzyja nie tylko wytrawnym piechurom, ale także tym, którzy prowadzą dziecięce wózki lub jeżdżą na rowerach. A przed rezerwatem w Radziszowie parking sprzyjający zmotoryzowanym turystom. Rezerwat znajduje się w pobliżu przysiółka Rozparka należącego do wioski Radziszów.

Kozie Kąty to rezerwat leśny powstały w 1989 roku zajmuje zaledwie 24,21 hektary z dużego kompleksu leśnego (liczącego 6,5 kilometrów kwadratowych) zwanego Lasem Bronaczowa (nazwa pochodzi od dawnej nieistniejącej już wioski). To kompleks na terenie Nadleśnictwa Myślenice. Celem powołania w nim rezerwatu jest ochrona naturalnego drzewostanu mieszanego w zachodniej części Pogórza Wielickiego.

Cały Las Bronaczowa jest pozostałością prastarej Puszczy Karpackiej z niezwykłym drzewostanem. Rosną tu jodły, sosny, jawory, dęby, graby, lipy, klony, ale także buczyna karpacka, kwaśna buczyna niżowa, grąd. Mówią, że w runie rezerwatu Kozie Kąty jest około 40 gatunków roślin. Przyrodnicy wymieniają paprocie, borówka czarna, turzyca drżączkowata, konwalijka dwulistna. Występują tu rośliny chronione m.in.: parzydło leśne, kopytnik pospolity, skrzyp olbrzymi, wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów i różne rodzaje storczyków.

Jeśli to las, to i ogromne siedlisko dzikich zwierząt. Są sarny, jelenie, borsuki i oczywiście dziki. Są także zaskrońce, jaszczurki, chrząszcze, motyle. A spośród ptaków można mieć szczęście i dostrzec dzięcioła czarnego, dudka, kukułki, wilgi, puszczyka i sowę uszatkę, a nawet kolorowego zimorodka.

Przez Las Bronaczowa prowadzi kilka szlaków turystycznych o ciekawych nazwach:

  • Szlak zielony „Generała Bema”
  • Szlak niebieski „Sułkowickich kowali”
  • Szlak czarny „Gwarków Sieprawia”.
Zachwycające ruiny mostu zwanego diabelskim lub anielskim w Czernej

Zjawiskowa Dolina Eliaszówki z eremickim mostem i źródełkami...

Promienie słoneczne mogą powodować nowotwór skóry. Jak się chronić?

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska