Nagrodę „Perła Powiatu Wielickiego” ustanowiono w 2009 roku - dla docenienia i uhonorowania osiągnięć mieszkańców. Wyróżnienia wręczane w kategoriach: gospodarka, działalność społeczna, kultura, sport oraz za całokształt pracy, zyskały wielką renomę.
Kandydatów do miana „Pereł” zawsze jest wielu. W tym roku było to ponad 30 osób, z których kapituła złożona z laureatów tej nagrody w latach poprzednich, wybrała pięć „Pereł 2018”. Wyróżnienia wręczono podczas gali, zorganizowanej w Kampusie Wielickim.
- Cukiernię prowadzi od 1972 roku. Aktywnie uczestniczy w działalności charytatywnej i społecznej na terenie miasta i gminy Niepołomice. Odznaczony medalem „Zasłużony dla miasta Niepołomic”, tytułem Zasłużony dla Ziemi Krakowskiej, srebrnym i złotym medalem im. Jana Kilińskiego Izby Rzemieślniczej w Krakowie - tak prowadzący jubileuszową galę muzyk Michał Łanuszka zapowiedział laureata w kategorii gospodarka.
Tytuł „Przedsiębiorcy roku” otrzymał Jan Machnicki właściciel niepołomickiej cukierni, znajdującej się przy Rynku 3, której wypieki i wyrabiane tradycyjną metodą lody, cieszą się od lat zasłużoną sławą.
Także „Perła” w kategorii kultura powędrowała do Niepołomic, do chóru Cantata, któremu na śpiewaniu mija właśnie 25 rok. Nagrodę dla amatorskiego chóru, znanego w kraju i na świecie, odebrali jego kierownik artystyczny Bogusław Grzybek oraz prezes Anna Ptasznik. Nie zabrakło wspomnień o założycielce chóru i laureatce kulturalnej „Perły 2017” - Aleksandrze Polak, która zmarła jesienią ub. roku.
Nagrodę sportową otrzymał Kamil Mitoń: arcymistrz szachowy, trener jednego z czołowych zawodników świata Jana Krzysztofa Dudy, kapitan męskiej reprezentacji, która zdobyła brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Świata w 2017 roku. W imieniu arcymistrza „Perłę” odebrała jego żona Agnieszka Mitoń.
Wielicki odział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Franka Kasprzyckiego zasłużył na „Perłę” w kategorii społecznej. To nagroda za promowanie czynnego wypoczynku, za organizowanie różnorodnych wyjazdów i spotkań. Tylko w 2018 r. było ich 25, dla w sumie 1400 mieszkańców powiatu wielickiego.
„Perłą” za całokształt pracy uhonorowano Józefa Wilkonia. Pochodzący z wielickich Bogucic światowej sławy artysta, zajmujący się m.in. malarstwem, rzeźbą, ilustrowaniem książek, potrzebował ledwie chwili, by oczarować publiczność. Ze sceny popłynęła barwna opowieść o „ukochanych Bogucicach”. Bo Józef Wilkoń zawsze podreśla: - Pojechałem w świat, ale jestem stąd. To jest miejsce mojego dzieciństwa, miejsce najważniejszych zdarzeń z mojego życia. To świat, który cały czas do mnie wraca.
Podczas gali „Perły 2018” wystąpił Piotr Polk. Znakomitego koncertu wysłuchało prawie 1000 osób.
Masz konto na Facebooku? Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami z powiatu wielickiego? Dołącz do specjalnej grupy! Co słychać w powiecie wielickim
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
WIDEO: Krótki wywiad: policja ekologiczna dzwoni i pyta „czy pan zrobił coś złego?”