Nim jednak uczestnicy wyruszyli na zakopiańskie ulice uczestnicy festiwalu wzięli udział w tradycyjnej mszy św., której przewodniczył ks. prof. Władysław Zarębczan. Odprawiona została przed kościołem św. Krzyża.
„O Panie, uczyń z nas narzędzia Twojego pokoju, abyśmy siali miłość, tam gdzie panuje nienawiść, wybaczenie, tam gdzie panuje krzywda, jedność, tam gdzie panuje rozłam…” – te słowa, które przypisywane są św. Franciszkowi, wybrzmiały w świątyni wiele razy, bowiem odczytywano je we wszystkich językach, którymi posługują się uczestnicy Festiwalu.
W korowodzie zaprezentowały się także dwa zespoły gospodarzy: Parafialny Regionalny Zespół Giewont i Zespół Regionalny im. Klimka Bachledy. Przemarsz był jednocześnie zaproszeniem na wieczorny koncert inauguracyjny na Dolnej Równi Krupowej.
To tutaj, na scenie plenerowej, gospodarze miasta - Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego i Agnieszka Nowak-Gąsienica, wiceburmistrz Zakopanego - oficjalnie powitali wszystkich uczestników 52. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Nie zapomniano również o tych, którzy – z różnych przyczyn – nie mogli pojawić się pod Giewontem.
- Na scenie pojawił się również bukiet poświęcony, zgodnie z tradycją, podczas niedzielnych obchodów święta Matki Boskiej Zielnej – informuje Regina Korczak-Watycha z Wydziału Kultury Fizycznej i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Zakopane.
Tradycyjnie rozległy się też trombity… Magiczny wieczór na Dolnej Równi Krupowej był również pierwszą okazją do podziwiania i oklaskiwania kunsztu zespołów, które przybyły pod Giewont. Plenerowa scena długo rozbrzmiewała wielojęzycznym śpiewem, a publiczność mogła podziwiać wyszukany taniec oraz oryginalną muzyką. - Na zakończenie koncertu sceną zawładnęli zbójnicy z pochodniami w widowiskowym tańcu – dodaje Regina Korczak-Watycha.

Podhalańskie owczarki w... korowodzie
Niedziela to był również dzień owczarków podhalańskich w Zakopanem! Nie tylko wzięły udział w korowodzie, gdzie nie szczędzono im braw, ale także zaprezentowały się na Dolnej Równi Krupowej. Tam, pod okiem sędziego Marka Słowika, oceniano je w kilku kategoriach.
Oto zwycięzcy:
Zwycięzca rasy – zwycięzca wystawy (BOB):
ISKRA od Kurosa, właściciel. Szymon Chyc
Zwycięzca płci przeciwnej (BOS):
BOHUN HARDY z Borowej Strągi , właściciel Jan Tarasek
Najlepsze Młodsze Szczenię:
IWANUSZKA Dziedzictwo Górali, właściciel Natalia Rzeszutko
Najlepszy Junior:
BYSTRA z Krzeptówek, właściciel Michał Chruściel
Najlepsza Dorosła Suka:
ISKRA od Kurosa, właściciel Szymon Chyc
Najlepszy Dorosły Pies:
BOHUN HARDY z Borowej Strągi , właściciel Jan Tarasek
Najlepszy Weteran:
SWORNIK z Butorowego Wierchu, właściciel Maciej Gąsienica- Mracielnik
Konkursowe zmagania – od poniedziałku
Od poniedziałku konkursowe zmagania. O Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi, najbardziej prestiżowe wyróżnienia 52. Międzynarodowego festiwalu Folkloru Ziem Górskich, w tym roku bić się będą zespoły z Bułgarii, Czarnogóry, Macedonii, Rumunii, Serbii, Turcji, Ukrainy, Włoch, a także z Polski - Zbyrcok z Juszczyna, Istebna z Istebnej, Lachy z Nowego Sącza i Regle z Poronina.
Festiwal Folkloru Ziem Górskich także w internecie
A co z tymi wszystkimi, którzy pragną wziąć udział w 52. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, a nie mogą przybyć pod Giewont? Ich wszystkich Zakopane zaprasza do Internetu.
On-line transmitowany będzie niedzielny koncert inauguracyjny, a także występy konkursowe, koncerty towarzyszące, ogłoszenie wyników oraz koncert laureatów Międzynarodowego Konkursu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki, a także koncert finałowy.
