Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeźba Bałki trafiła do kolekcji MOCAK-u

Urszula Wolak
Walce, z których składa się rzeźba, nawiązują do kształtu monet
Walce, z których składa się rzeźba, nawiązują do kształtu monet Marcin Koniak/Desa Unicum
W poniedziałek do kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK trafiła rzeźba autorstwa Mirosława Bałki, jednego z najbardziej znanych na świecie współczesnych polskich rzeźbiarzy.

Czytaj także: Skandal w Krakowie! Pomnik Piłsudskiego z niebieskimi skrzydłami modraszka

Praca zatytułowana "7 + 1" składa się z ośmiu elementów w formie walca (średnica 90 cm, wysokość 30 cm), wykonanych z soli kamiennej i eksponowanych na żwirze solnym. Walce pochodzą z kopalni w Kłodawie.

- Myślę, że rzeźba ta znalazła swoje właściwe miejsce. Niegdyś z Zabłocia eksportowano wielicką sól do innych miejsc w kraju - mówi Maria Anna Potocka, dyrektorka MOCAK-u. - Choć rzeźba nie powstała z soli z Wieliczki, słyszałem, że sprzedawane w kopalni pamiątki są zrobione z soli pochodzącej z Kłodawy - żartował Mirosław Bałka.

Dzieło powstało w 1998 roku i do tej pory stało w budynku Centrum Finansowego Puławska w Warszawie. Użyta przez artystę sól ma wymiar symboliczny. Odnosi się bowiem do czasów, kiedy surowiec był wykorzystywany jako środek płatniczy. Dlatego walce nawiązują do kształtu monet. Jeden z nich, zatrzymany jakby w obrocie, kojarzy się z obiegiem pieniądza. Prace Bałki znajdują się w największych światowych kolekcjach, m.in. w Hishhorn Museum and Sculpture Garden w Waszyngtonie, londyńskiej The Tate Gallery oraz Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

Oprócz rzeźby "7 + 1" w MOCAK-u zobaczymy jeszcze film wideo autorstwa Bałki, zatytułowane "Audi HBE F144". Pokazywany jest w ramach wystawy "Historia w sztuce". Natomiast nieopodal MOCAK-u stoi kontrowersyjna praca rzeźbiarza. Artysta zrealizował ją w przestrzeni publicznej, w ramach festiwalu ArtBoom. Rzeźba ma kształt tunelu i nosi tytuł "AUSCHWITZWIELICZKA".

Tunel został przeniesiony na Zabłocie z podgórskiego placu Niepodległości, w celu zapewnienia mu większej ochrony przed dewastacją wandali. Na betonowych ścianach wciąż jednak widnieją prymitywne graffiti i wulgaryzmy. - Są też inne teksty, nawiązujące nawet do Szekspira. Nie chciałbym, by one kiedykolwiek zniknęły z powierzchni rzeźby. To specyfika tworzenia dzieł w przestrzeni publicznej. Stają się one płaszczyzną społecznej ekspresji. Oczywiście nie każdej. Daleki jestem od akceptacji obraźliwych napisów - skomentował ten fakt Bałka.

Kraków: rozpoczęła się**rekrutacja na studia 2011**

Chcesz iść za darmo do Parku Wodnego w Krakowie? **Rozdajemy bilety**

Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**

Wszystko o Euro2012 na**www.drogadoeuro2012.pl**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska