Czytaj też: Limanowa stawia na sporty ekstremalne
- Odkrycie w latach 70. minionego wieku solanki o temperaturze 42 stopni zrodziło pomysł na uzdrowisko "Rabka Dwa" - opowiada Janusz Potaczek, wójt gminy Niedźwiedź. - Wtedy nic z tego nie wyszło, bo skończyła się epoka gierkowskiego inwestowania. Pozostały jednak plany, które teraz chcemy zrealizować w zmienionej formie.
Od kilku lat działa samorządowa spółka Gorczańskie Wody Termalne, która uzyskała koncesję ministra ochrony środowiska na badania geologiczne złóż i przygotowanie inwestycji.
- Mamy już zagwarantowane pieniądze na to przedsięwzięcie - zapewnia prezes spółki Marek Mąkowski. - Z potrzebnych 2,7 miliona złotych, połowę daje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Cały koszt naszego przedsięwzięcia jest dość umiarkowany, bo nie trzeba nowych wierceń.
Przedsiębiorstwo Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków zbada stan odwiertu i jego rur. Sprawdzi też parametry złoża solanki. Według dawnych wyliczeń, z głębokości 1850 m można pobierać 12 m sześciennych gorącej wody na godzinę.
- Wyniki badań pozwolą jeszcze w tym roku wystąpić do ministra o koncesję na eksploatację - mówi prezes Mąkowski. - Pierwsze budynki uzdrowiska mamy po Domu Wczasów Dziecięcych.
Wybieramy Ludzi Roku 2011. Zobacz listę kandydatów i oddaj głos!
Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i weź udział w plebiscycie
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!