W jaki sposób możemy zadbać o swój sen, co powinniśmy wiedzieć o senioralnych chorobach urologicznych i ich profilaktyce, jak pandemia wpłynęła na onkologię oraz dlaczego odpowiednia dieta i picie wody jest takie ważne? Między innymi na te ważne pytania odpowiadali wybitni specjaliści, goście naszego internetowego spotkania.
Zapraszamy do obejrzenia podsumowania IX Forum Seniora!
W IX już Forum Seniora, zorganizowanym przez redakcję „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej”, wzięło udział kilkuset nestorów. Senioralną konferencję otworzyli Jerzy Sułowski redaktor naczelny "Dziennika Polskiego" i "Gazety Krakowskiej", prof. dr hab. Jacek Popiel rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego.
Chociaż IX Forum Seniora dobiegło już końca, zapraszamy do obejrzenia retransmisji!
Seniorze, żyj dobrze z urologiem
Prof. dr. hab. n. med. Piotr Chłosta - kierownik Katedry i Kliniki Urologii CMUJ, w swoim wystąpieniu przekonywał, że urolog to najlepszy przyjaciel kobiety i mężczyzny.
- Niestety cześć z nas wciąż nie zdaje sobie sprawy, że przeważająca liczba badań, jakie wykonuje urolog, a które mogą wiązać się z naruszeniem intymności, trwa krócej niż mycie zębów. Dostarczają one jednak informacji, które są w stanie zaważyć na życiu i zdrowiu pacjenta. Warto żyć zatem w zgodzie z Panem Bogiem i urologiem - mówił prof. Chłosta.
Onkologia w cieniu pandemii
Z kolei dr Marcin Hetnał, dyrektor medyczny Centrum Radioterapii Amethyst oraz ordynator oddziału radioterapii w szpitalu im. L. Rydygiera w Krakowie tłumaczyli, jak pandemia wpłynęła na leczenie chorób nowotworowych.
- W środowisku medycznym wszyscy mamy świadomość tego, że pandemia koronawirusa w dużej skali zachwiała całym systemem opieki zdrowotnej. Nie dotyczy to tylko onkologii, wiele innych specjalności doświadcza tego samego. W czasie pandemii wszystkie choroby zeszły na dalszy plan. Zaczęło nam się wydać, że głównym problemem jest COVID-19. Oczywiście jestem daleki od tego, by bagatelizować koronawirusa, jednak każdego dnia - także w okresie pandemii - w Polsce diagnozuje się raka u kilkuset osób - zwracał uwagę dr Hetnał.
Dobry sen wpływa na jakość i długość naszego życia
Dr Małgorzata Hołda z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego wyjaśniła z kolei nestorom, jak ważny dla naszego funkcjonowania jest zdrowy sen.
- Spanie jest czynnością tak samo ważną, jak picie wody czy oddychanie. Konsekwencje niedosypiania mogą być bardzo liczne i poważne. Wpływają one zarówno na pogorszenie naszego zdrowia fizycznego, jak i osłabienie funkcji poznawczych – przestrzegała.
Przybliżyła także sposoby na lepszy, zdrowszy sen. W jej opinii przede wszystkim najważniejsza jest regularność oraz to, by tuż przed zaśnięciem nie używać ekranów.
Seniorze, pij kranowiankę
Seniorzy wysłuchali także rozmowy z dr Tadeuszem Bochnią, zastępcą dyrektora ds. produkcji w Wodociągach Miasta Krakowa S.A. Ekspert, który opowiedział o tym, jak ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu, a także o świetnej alternatywnie dla wody butelkowanej, jaką jest kranówka.
- Zapewniam, że w dzisiejszych czasach jakość wody z wodociągów miejskich podlega bardzo surowym normom bezpieczeństwa, ostrzejszym, niż w przypadku wody butelkowanej. W dzisiejszych czasach to czysta wygoda, aby pić kranówkę! - przekonywał dr Bochnia.
Zdrowa dieta to podstawa
Mgr Aleksandra Kucharczyk, dietetyk kliniczny z gabinetu dietetycznego FitMyMind, doradziła seniorom, co warto jeść, a co lepiej wykluczyć z codziennego jadłospisu, aby zadbać o zdrowie.
- Właściwy jadłospis powinien być urozmaicony, zbilansowany, dostarczać odpowiedniej ilości witamin, substancji odżywczych i składników biologicznie czynnych, które można znaleźć w żywności oraz pokrywać indywidualne zapotrzebowanie energetyczne - mówiła Kucharczyk.
Seniorze, nie daj się oszukać
Podkomisarz Beata Wcisło z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przestrzegała seniorów przed oszustami działającymi metodą „na policjanta” oraz „na wnuczka”.
- Oszuści wciąż chętnie korzystają z tych metod. Przedstawiana jest seniorowi historyjka. W zależności jak senior będzie odpowiadał na pytania, dalej jest modelowana. Jeśli potwierdzimy, że mamy wnuka, przestępcy będą tak kontynuować rozmowę. Chodzi o informacje od seniorów. Dzięki temu można pozyskać od nich pieniądze, biżuterię lub kosztowności - wyjaśniała policjantka.
Buszowanie w Internecie nie jest trudne
O tym, czy i dlaczego warto być obecnym w mediach społecznościowych, w jaki sposób z nich korzystać, a przede wszystkim, jak robić to bezpiecznie mówiła także dziennikarka Daria Jankiewicz.
- Niestety, o ile młodsze pokolenia potrafią odnaleźć się w meandrach Internetu, o tyle dla starszych nadal pozostaje on sferą, w której nie potrafią swobodnie się poruszać. Potwierdzają to statystyki - niewiele ponad 30 proc. Polaków powyżej sześćdziesiątego roku życia korzysta z internetu zwróciła uwagę.
Sanatoria czekają na kuracjuszy
Naszym rozmówcą była również Marta Adamczyk - dyrektor marketingu Uzdrowiska Krynica.
- Działamy w pełnym reżimie sanitarnym, z zachowaniem wszelkich bardzo rygorystycznych norm bezpieczeństwa. Zachęcamy do przyjazdu do naszych obiektów, w których jest możliwość skorzystania z zabiegów, które od lat cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. To, co nas wyróżnia na tle innych uzdrowisk to kąpiele mineralne kwasowęglowe mokre i suche czy też zawijania borowinowe całkowite i częściowe. Ponadto, stosujemy zabiegi wodolecznicze, elektroniczne, różnego rodzaju inhalacje, masaże, saunę fińską czy terapię zimnem w kriokomorze - wyliczała Adamczyk.
Gość specjalny – Anna Dymna
Gościem specjalnym IX edycji Forum Seniora była Anna Dymna - jedna z najbardziej cenionych i znanych polskich aktorek, kobieta o wielkim sercu i wielkiej wrażliwości na potrzeby osób niepełnosprawnych. Seniorom opowiedziała nie tylko o swojej recepcie na szczęśliwe życie w kwiecie wieku, jak nie tracić nadziei, a także skąd czerpać siły i radość życia.
- Mogę powiedzieć, że w życiu wykorzystałam każdą chwilę. Kiedy byłam młoda, szalałam, bawiłam się, popełniałam różne głupoty, ale radosne. One mnie nie wykańczały. Otworzyłam fundację, od ponad 20 lat prowadzę Salony Poezji i program telewizyjny "Spotkajmy się". Uczę też studentów. Rzeczywiście, robię dużo rzeczy, ale nigdy nie miałam ich dość - opowiadała.
Kliknij i zobacz specjalny dodatek do Dziennika Polskiego z okazji IX Forum Seniora. Przeczytasz w nim ciekawe wywiady z naszymi ekspertami oraz znajdziesz przepis na zdrowy i pyszny obiad!

- Krakowskie absurdy budowlane. Deweloper płakał, jak to wymyślał
- To powinieneś wiedzieć o zakrzepicy
- Termy z basenem na stadionie Wisły są już gotowe. Byliśmy w środku
- Ile zarabia kasjer, a ile sprzedawca? Oto zestawienie płac w 18 znanych zawodach
- Pstryknij wraka! Pomóżmy Krakowowi pozbyć się zdezelowanych aut z ulic i chodników
