Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy w internecie radzą sobie doskonale. Dowiodło tego IX Forum Seniora

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Gościem specjalnym IX Forum Seniora była Anna Dymna
Gościem specjalnym IX Forum Seniora była Anna Dymna Anna Kaczmarz
Za nami kolejna IX edycja Forum Seniora. Wiosenna odsłona wydarzenia dedykowanego nestorom odbyła się 21 kwietnia. Ze względu na epidemię koronawirusa, również tym razem spotkaliśmy się w Internecie. Z wygodnego, domowego fotela można było posłuchać ciekawych wykładów i rozmów z najlepszymi ekspertami z Małopolski. Gościem specjalnym naszego wydarzenia była Anna Dymna!

W jaki sposób możemy zadbać o swój sen, co powinniśmy wiedzieć o senioralnych chorobach urologicznych i ich profilaktyce, jak pandemia wpłynęła na onkologię oraz dlaczego odpowiednia dieta i picie wody jest takie ważne? Między innymi na te ważne pytania odpowiadali wybitni specjaliści, goście naszego internetowego spotkania.

Zapraszamy do obejrzenia podsumowania IX Forum Seniora!

W IX już Forum Seniora, zorganizowanym przez redakcję „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej”, wzięło udział kilkuset nestorów. Senioralną konferencję otworzyli Jerzy Sułowski redaktor naczelny "Dziennika Polskiego" i "Gazety Krakowskiej", prof. dr hab. Jacek Popiel rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego.

Chociaż IX Forum Seniora dobiegło już końca, zapraszamy do obejrzenia retransmisji!

Seniorze, żyj dobrze z urologiem

Prof. dr. hab. n. med. Piotr Chłosta - kierownik Katedry i Kliniki Urologii CMUJ, w swoim wystąpieniu przekonywał, że urolog to najlepszy przyjaciel kobiety i mężczyzny.

- Niestety cześć z nas wciąż nie zdaje sobie sprawy, że przeważająca liczba badań, jakie wykonuje urolog, a które mogą wiązać się z naruszeniem intymności, trwa krócej niż mycie zębów. Dostarczają one jednak informacji, które są w stanie zaważyć na życiu i zdrowiu pacjenta. Warto żyć zatem w zgodzie z Panem Bogiem i urologiem - mówił prof. Chłosta.

Onkologia w cieniu pandemii

Z kolei dr Marcin Hetnał, dyrektor medyczny Centrum Radioterapii Amethyst oraz ordynator oddziału radioterapii w szpitalu im. L. Rydygiera w Krakowie tłumaczyli, jak pandemia wpłynęła na leczenie chorób nowotworowych.

- W środowisku medycznym wszyscy mamy świadomość tego, że pandemia koronawirusa w dużej skali zachwiała całym systemem opieki zdrowotnej. Nie dotyczy to tylko onkologii, wiele innych specjalności doświadcza tego samego. W czasie pandemii wszystkie choroby zeszły na dalszy plan. Zaczęło nam się wydać, że głównym problemem jest COVID-19. Oczywiście jestem daleki od tego, by bagatelizować koronawirusa, jednak każdego dnia - także w okresie pandemii - w Polsce diagnozuje się raka u kilkuset osób - zwracał uwagę dr Hetnał.

Dobry sen wpływa na jakość i długość naszego życia

Dr Małgorzata Hołda z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego wyjaśniła z kolei nestorom, jak ważny dla naszego funkcjonowania jest zdrowy sen.

- Spanie jest czynnością tak samo ważną, jak picie wody czy oddychanie. Konsekwencje niedosypiania mogą być bardzo liczne i poważne. Wpływają one zarówno na pogorszenie naszego zdrowia fizycznego, jak i osłabienie funkcji poznawczych – przestrzegała.

Przybliżyła także sposoby na lepszy, zdrowszy sen. W jej opinii przede wszystkim najważniejsza jest regularność oraz to, by tuż przed zaśnięciem nie używać ekranów.

Seniorze, pij kranowiankę

Seniorzy wysłuchali także rozmowy z dr Tadeuszem Bochnią, zastępcą dyrektora ds. produkcji w Wodociągach Miasta Krakowa S.A. Ekspert, który opowiedział o tym, jak ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu, a także o świetnej alternatywnie dla wody butelkowanej, jaką jest kranówka.

- Zapewniam, że w dzisiejszych czasach jakość wody z wodociągów miejskich podlega bardzo surowym normom bezpieczeństwa, ostrzejszym, niż w przypadku wody butelkowanej. W dzisiejszych czasach to czysta wygoda, aby pić kranówkę! - przekonywał dr Bochnia.

Zdrowa dieta to podstawa

Mgr Aleksandra Kucharczyk, dietetyk kliniczny z gabinetu dietetycznego FitMyMind, doradziła seniorom, co warto jeść, a co lepiej wykluczyć z codziennego jadłospisu, aby zadbać o zdrowie.

- Właściwy jadłospis powinien być urozmaicony, zbilansowany, dostarczać odpowiedniej ilości witamin, substancji odżywczych i składników biologicznie czynnych, które można znaleźć w żywności oraz pokrywać indywidualne zapotrzebowanie energetyczne - mówiła Kucharczyk.

Seniorze, nie daj się oszukać

Podkomisarz Beata Wcisło z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przestrzegała seniorów przed oszustami działającymi metodą „na policjanta” oraz „na wnuczka”.

- Oszuści wciąż chętnie korzystają z tych metod. Przedstawiana jest seniorowi historyjka. W zależności jak senior będzie odpowiadał na pytania, dalej jest modelowana. Jeśli potwierdzimy, że mamy wnuka, przestępcy będą tak kontynuować rozmowę. Chodzi o informacje od seniorów. Dzięki temu można pozyskać od nich pieniądze, biżuterię lub kosztowności - wyjaśniała policjantka.

Buszowanie w Internecie nie jest trudne

O tym, czy i dlaczego warto być obecnym w mediach społecznościowych, w jaki sposób z nich korzystać, a przede wszystkim, jak robić to bezpiecznie mówiła także dziennikarka Daria Jankiewicz.

- Niestety, o ile młodsze pokolenia potrafią odnaleźć się w meandrach Internetu, o tyle dla starszych nadal pozostaje on sferą, w której nie potrafią swobodnie się poruszać. Potwierdzają to statystyki - niewiele ponad 30 proc. Polaków powyżej sześćdziesiątego roku życia korzysta z internetu zwróciła uwagę.

Sanatoria czekają na kuracjuszy

Naszym rozmówcą była również Marta Adamczyk - dyrektor marketingu Uzdrowiska Krynica.

- Działamy w pełnym reżimie sanitarnym, z zachowaniem wszelkich bardzo rygorystycznych norm bezpieczeństwa. Zachęcamy do przyjazdu do naszych obiektów, w których jest możliwość skorzystania z zabiegów, które od lat cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. To, co nas wyróżnia na tle innych uzdrowisk to kąpiele mineralne kwasowęglowe mokre i suche czy też zawijania borowinowe całkowite i częściowe. Ponadto, stosujemy zabiegi wodolecznicze, elektroniczne, różnego rodzaju inhalacje, masaże, saunę fińską czy terapię zimnem w kriokomorze - wyliczała Adamczyk.

Gość specjalny – Anna Dymna

Gościem specjalnym IX edycji Forum Seniora była Anna Dymna - jedna z najbardziej cenionych i znanych polskich aktorek, kobieta o wielkim sercu i wielkiej wrażliwości na potrzeby osób niepełnosprawnych. Seniorom opowiedziała nie tylko o swojej recepcie na szczęśliwe życie w kwiecie wieku, jak nie tracić nadziei, a także skąd czerpać siły i radość życia.

- Mogę powiedzieć, że w życiu wykorzystałam każdą chwilę. Kiedy byłam młoda, szalałam, bawiłam się, popełniałam różne głupoty, ale radosne. One mnie nie wykańczały. Otworzyłam fundację, od ponad 20 lat prowadzę Salony Poezji i program telewizyjny "Spotkajmy się". Uczę też studentów. Rzeczywiście, robię dużo rzeczy, ale nigdy nie miałam ich dość - opowiadała.

Kliknij i zobacz specjalny dodatek do Dziennika Polskiego z okazji IX Forum Seniora. Przeczytasz w nim ciekawe wywiady z naszymi ekspertami oraz znajdziesz przepis na zdrowy i pyszny obiad!

">

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska