Laboratoria potrafią zbadać co spalano w piecach w ciągu ostatnich dwóch tygodni – mówi Karol Łuczak, komendant Straży Miejskiej. Strażnicy z inspektorami z Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta i Gminy kontrolują paleniska w domach, gdzie istnieje podejrzenie o spalanie zakazanych materiałów.
Gmina ze Skawińskim Alarmem Smogowym prowadzi akcję „Mój sąsiad już nie truje”. Sąsiedzi sami zgłaszają przypadki podejrzanie wyglądającego, gryzącego i o specyficznym zapachu dymu. Tomasz Ożóg, wiceburmistrz Skawiny podkreśla, że nie chodzi tylko o karanie „sprawców”, ale głównie o edukowanie i uświadamianie ich o szkodliwości tego procederu na ludzkie zdrowie. Wiele spalanych materiałów wytwarza szkodliwe substancje dla organizmu ludzkiego, np. rakotwórcze.
Co każdy z nas powinien wiedzieć o smogu?
– Na rusztach w niektórych piecach znajdowały się zamki z mebli, druty, gwoździe, wiertła. Spalano też kolorowe gazety, przedmioty gumowe, płyty paździerzowe. Zawierają one różne pierwiastki. W niektórych przypadkach ich zawartość w popiele była mocno przekroczona – informuje Sławomira Żurek, inspektor w WOP.
Np. w jednym palenisku stwierdzono przekroczenie cynku o prawie 250 procent, tytanu – o 176 procent, co świadczy o spalaniu tworzyw sztucznych. Palenie impregnowanych mebli spowodowało przekroczenie zawartości miedzi o 58 procent. A „wsad” z elektroniki i kolorowych gazet doprowadził do przekroczenia kadmu o 51 procent.
Zdaniem przedstawicieli SAS-u śmieci nie spalają głównie ubodzy mieszkańcy, bo oni korzystają z programów osłonowych, np. pilotażowej termomodernizacji i pokrywaniu kosztów zakupu paliwa.
W gminie Skawina od kilku lat prowadzona jest kampania na rzecz wymiany „kopciuchów” na piece proekologiczne. Urzędnicy zapewniają wszelką pomoc w formalnościach związanych z otrzymaniem dotacji.
Za spalanie niedozwolonych materiałów grozi mandat 500 zł. W przypadku nieprzyjęcia go sprawa jest kierowana do sądu, który może orzec karę 5 tys. zł.
Sprawdź aktualny stan powietrza w Krakowie - dane ze stacji pomiarowych:
Aleje Trzech Wieszczów - stan zanieczyszczeń powietrza:
Bulwarowa - stan zanieczyszczeń powietrza:
Dietla - stan zanieczyszczeń powietrza:
Kurdwanów - stan zanieczyszczeń powietrza:
Smog. Co musisz wiedzieć? Jak się chronić?
Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:
- unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń;
- ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;
- osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.
Te kwiaty doniczkowe są jak oczyszczacze powietrza. Zobacz, ...
Sytuacja w Małopolsce:
Skawina - stan zanieczyszczeń powietrza:
Olkus - stan zanieczyszczeń powietrza:z
Oświęcim - stan zanieczyszczeń powietrza:
Chrzanów - stan zanieczyszczeń powietrza:
Zakopane - stan zanieczyszczeń powietrza:
Nowy Sącz - stan zanieczyszczeń powietrza:
Gorlice - stan zanieczyszczeń powietrza:
Tarnów - stan zanieczyszczeń powietrza:
Skała - stan zanieczyszczeń powietrza:
Targowisko - stan zanieczyszczeń powietrza:
Proszowice - stan zanieczyszczeń powietrza:
KONIECZNIE SPRAWDŹ: