Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog w Krakowie. Darmowa komunikacja dla kierowców

Piotr Rąpalski
fot. Michał Gąciarz
Pod Wawelem kierowcy aut mają jeździć za darmo tramwajami i autobusami, gdy stan powietrza znacznie się popsuje. To powinno ograniczyć smog.

Źródło: TVN24, x-news.pl

Po pierwsze Kraków obniży próg tolerancji dla zanieczyszczeń. Jeśli w mieście średnie stężenie szkodliwych pyłów w powietrzu, w dany dzień, osiągnie 150 mikrogramów na metr sześcienny ogłaszany będzie już poziom ostrzegawczy (do tej pory było tak przy 200 mikrogramach). Wtedy automatycznie ma obowiązywać darmowa komunikacja dla kierowców, za okazaniem dowodu rejestracyjnego.

Na takie rozwiązanie musi wydać zgodę rada miasta. Możliwe, że przegłosuje ją za dwa tygodnie i wejdzie ono w życie w grudniu. Równocześnie wprowadzony ma zostać zakaz jazdy aut powyżej 3,5 tony w obrębie I obwodnicy miasta. Przez cały rok. Urzędnicy myślą też o ograniczeniu do 7 ton w obrębie II obwodnicy od nowego roku.

Takie rozwiązania do tej pory można było stosować dopiero przy poziomie alarmowym, gdy stężenie pyłów wynosi 300 mikrogramów na metr sześcienny.

- Jakiś czas temu zrobiła się afera ze smogiem. Przeanalizowaliśmy to wszystko i podjąłem parę wstępnych decyzji, aby przeciwdziałać problemowi. Obniżamy poziom ostrzegawczy, przy którym szeroko informuje się mieszkańców o stężeniu pyłów. Robimy to trochę wbrew przepisom, ale absolutnie ich nie naruszając. Wprowadzamy też konkretne rozwiązania - powiedział Jacek Majchrowski, prezydent Majchrowski. - Darmowa komunikacja będzie dla osób legitymujących się dowodem rejestracyjnym. Dla tylu na ile osób jest zarejestrowany pojazd

Wcześniej nie chciał jej wprowadzić, bo obawiał się m.in. protestów osób, które samochodów nie posiadają. Pod naciskami mieszkańców zmienił jednak zdanie.

Darmowa komunikacja ma obowiązywać jeśli na wszystkich trzech stacjach pomiaru stanu powietrza w mieście, na Alejach Trzech Wieszczów, w Nowej Hucie i Kurdwanowie, stężenie pyłów przekroczy 150 mikrogramów na metr sześcienny. Dane urzędnicy mają mieć już o godzinie 1 w nocy. Poinformują o tym centrum zarządzania kryzysowego, a to roześle informacje do wszystkich służb w mieście, szkół, przedszkoli, szpitali i innych placówek.

Ale jak o tym, że nie trzeba kasować biletów w tramwajach i autobusach dowiedzą się sami mieszkańcy? Urzędnicy liczną na media, gazety, poranne serwisy internetowe, telewizje. Informacje mają pojawić się również na elektronicznych tablicach przystankowych. Ponadto już dnia poprzedniego, między godzinami 15 a 16, będą ogłaszane prognozy, że stan ostrzegawczy może wystąpić.

Co do ograniczeń w ruchu w I i II obwodnicy toczą się konsultacje ze stowarzyszeniami przedsiębiorców, którzy muszą mieć możliwość dostaw towarów do swoich firm za pomocą cięższych aut. Urzędnicy muszą też jeszcze stworzyć system objazdów dla ciężarówek i prawdopodobnie zmienić organizację ruchu w mieście.

Obiecują też, że w czasie poziomu ostrzegawczego, będą kierować też więcej sił m.in. do czyszczenia ulic na mokro, aby zmniejszyć zapylenie, czy też wstrzymać większe budowy i remonty.

AKTUALIZACJA: W pierwszej wersji informacji błędnie podaliśmy informację, że "komunikacja będzie darmowa dla kierowców z dowodem rejestracyjnym przy przekroczeniu 200 mikrogramów na metr sześcienny".

ZOBACZ TAKŻE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska