Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spacer po mieście szlakiem krakowskich szopek

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Tak prezentowały się krakowskie szopki na ubiegłorocznym szlaku zwiedzania
Tak prezentowały się krakowskie szopki na ubiegłorocznym szlaku zwiedzania Anna Kaczmarz
Już po raz siódmy krakowianie mogą udać się na spacer po mieście szlakiem wyznaczonym przez szopki. W przestrzeni miasta stanęło dwadzieścia prac. „W tym roku przyświeca nam idea spojrzenia w przyszłość, nowego początku, odnowy i wymyślania świata na nowo” – informują organizatorzy, Krakowskie Biuro Festiwalowe i magistrat. Szopki będzie można podziwiać w przestrzeni miejskiej do 31 stycznia.

Jak co roku, szopki będzie można oglądać na krakowskich placach i w parkach, w witrynach sklepów, hoteli i restauracji, w galeriach handlowych. Rozstawione w szklanych, podświetlanych gablotach szopki nabiorą nowego kontekstu. Wspólny spacer „Wokół szopki” odbędzie się 6 stycznia 2022 r. – poprowadzi go dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski.

Można samemu wyruszyć szopkowym szlakiem. Na chętnych, by zobaczyć miasto z perspektywy szopki czekają trzy szlaki. Można wybrać jedną z opcji albo je połączyć.

„Ten spacer to gra. Można zdobyć pięćdziesiąt punktów (nie tylko tych zaznaczonych na naszej mapce...). Każdy punkt to inna historia, inna tajemnica” – zachęcają organizatorzy.

W przestrzeni miasta szopki można napotkać na ul. Kościuszki w Antykwariacie Abecadło (szopka Antoniego Wołka z 1980 r.), w jednej z witryn Domu Handlowego “ Jubilat” błyszczy szopka Stanisława Malika (2019), na ul. Zwierzynieckiej stanęła, mierzącą ponad 2,5 m monumentalna szopka Zygmunta Grabarskiego (1976), natomiast na placu św. Marii Magdaleny napotkać można nawiązującą do architektury kościoła św. Piotra i Pawła dwustronną szopkę Marzeny Dłużniewskiej (2017). Szopki znalazły się także w obrębie Rynku Głównego, m.in. w Księgarni Muzycznej „Kurant” restauracji „Wesele”, gdzie znalazła się szopka Piotra Michalczyka (2000) odzwierciedlająca scenę z dramatu Wyspiańskiego, na szlaku Plant

Poza głównymi szlakami znalazły się szopki „do samodzielnego eksplorowania”: znaleźć je można m.in. w Unity Tower, znanym również jako Szkieletor (ul. Lubomirskiego 20), gdzie znalazła się szopka autorstwa Tadeusza Żmirka z 1984 roku, w Hotel Galaxy (ul. Gęsia 22a) stoją szopki Włodzimierza Łesyka (1983) i Piotra Michalczyka (2005), w Galerii Kazimierz (ul. Podgórska 34) – szopka dwustronna Rafała Bulandy (2018), w Kopalnia Soli “ Wieliczka” (ul. Daniłowicza 10, Wieliczka) można zobaczyć dzieło Mariana Dłużniewskiego (2011) do obejrzenia w kaplicy św. Kingi, w ramach podziemnej trasy turystycznej.

Szczegóły szlaku wokół szopek do pobrania ba stronie: www.wokolszopki.pl
A szopki zgłoszone do tegorocznego konkursu będą prezentowane do 27 lutego 2022 r. na wystawie w pałacu Krzysztofory – Rynek Główny 35.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska