Jak co roku, szopki będzie można oglądać na krakowskich placach i w parkach, w witrynach sklepów, hoteli i restauracji, w galeriach handlowych. Rozstawione w szklanych, podświetlanych gablotach szopki nabiorą nowego kontekstu. Wspólny spacer „Wokół szopki” odbędzie się 6 stycznia 2022 r. – poprowadzi go dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski.
Można samemu wyruszyć szopkowym szlakiem. Na chętnych, by zobaczyć miasto z perspektywy szopki czekają trzy szlaki. Można wybrać jedną z opcji albo je połączyć.
„Ten spacer to gra. Można zdobyć pięćdziesiąt punktów (nie tylko tych zaznaczonych na naszej mapce...). Każdy punkt to inna historia, inna tajemnica” – zachęcają organizatorzy.
W przestrzeni miasta szopki można napotkać na ul. Kościuszki w Antykwariacie Abecadło (szopka Antoniego Wołka z 1980 r.), w jednej z witryn Domu Handlowego “ Jubilat” błyszczy szopka Stanisława Malika (2019), na ul. Zwierzynieckiej stanęła, mierzącą ponad 2,5 m monumentalna szopka Zygmunta Grabarskiego (1976), natomiast na placu św. Marii Magdaleny napotkać można nawiązującą do architektury kościoła św. Piotra i Pawła dwustronną szopkę Marzeny Dłużniewskiej (2017). Szopki znalazły się także w obrębie Rynku Głównego, m.in. w Księgarni Muzycznej „Kurant” restauracji „Wesele”, gdzie znalazła się szopka Piotra Michalczyka (2000) odzwierciedlająca scenę z dramatu Wyspiańskiego, na szlaku Plant
Poza głównymi szlakami znalazły się szopki „do samodzielnego eksplorowania”: znaleźć je można m.in. w Unity Tower, znanym również jako Szkieletor (ul. Lubomirskiego 20), gdzie znalazła się szopka autorstwa Tadeusza Żmirka z 1984 roku, w Hotel Galaxy (ul. Gęsia 22a) stoją szopki Włodzimierza Łesyka (1983) i Piotra Michalczyka (2005), w Galerii Kazimierz (ul. Podgórska 34) – szopka dwustronna Rafała Bulandy (2018), w Kopalnia Soli “ Wieliczka” (ul. Daniłowicza 10, Wieliczka) można zobaczyć dzieło Mariana Dłużniewskiego (2011) do obejrzenia w kaplicy św. Kingi, w ramach podziemnej trasy turystycznej.
Szczegóły szlaku wokół szopek do pobrania ba stronie: www.wokolszopki.pl
A szopki zgłoszone do tegorocznego konkursu będą prezentowane do 27 lutego 2022 r. na wystawie w pałacu Krzysztofory – Rynek Główny 35.
- Kiełbasa swojska, pieczona szynka, wędzony boczek prosto od rolnika. Drogo?
- Te znaki zodiaku w 2022 roku czekają wielkie zmiany!
- Wielka aukcja 44 aut odholowanych z ulic. Wiemy, ile zarobiło miasto
- Budowa trasy S7. Odcinek Widoma - Kraków zaczyna nabierać kształtów
- Najwięksi płatnicy podatku dochodowego w Krakowie. TOP 30 FIRM 2021
