https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ŚRODA POPIELCOWA 2019 - post ścisły. Co można jeść w Środę Popielcową? Czy trzeba iść do kościoła

Redakcja
Środa Popielcowa 2019
Środa Popielcowa 2019 Fot: Adam Wojnar/Polska Press
Środa Popielcowa 2019. Wielu katolików tego dnia zadaje sobie pytanie: czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła i co można jeść w tym dniu? Co prawda nie jest to święto nakazane, ale Kościół zachęca, aby uczestniczyć w tym dniu we Mszy świętej. W Środę Popielcową powinniśmy również powstrzymać się od posiłków mięsnych.

Msze święte Kraków - Środa Popielcowa. GODZINY mszy świętych w Krakowie

Środa Popielcowa 2019. Czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła

Środa Popielcowa już 6 marca. Tego dnia katolicy rozpoczynają Wielki Post i wybierają się do kościołów, żeby posypać głowę popiołem.

- Posypanie głów popiołem na początku Wielkiego Postu jest wezwaniem do pokuty i nawrócenia. Popiół uświadamia nam, że wszystko, co materialne i doczesne przemija. Bóg jest wieczny. Nas, ludzi, obdarował nieśmiertelną duszą i obiecał wieczną szczęśliwość w niebie - przypomina portal opoka.org.pl.

Środa Popielcowa 2019. Mniej alkoholu i hucznych imprez
Wielki Post trwa 40 dni. W tym czasie katolicy powinni unikać spożywania alkoholu i hucznych imprez. W tym okresie można odmówić sobie lub ograniczyć czas korzystania z innych przyjemności, które na co dzień zbyt mocno pochłaniają naszą uwagę np. korzystania ze smartfonów, portali społecznościowych czy gier komputerowych. W czasie Wielkiego Postu pokutujemy i nawracamy się. Katolicy myślą nad swoim postępowaniem i obiecują poprawę.

Świąt Wielkiej Nocy. To ma być okres, w którym spojrzymy na swoje życie, relacje z Bogiem i ludźmi. Trudno go zacząć bez spotkania z Chrystusem na Mszy św. Pamiętajmy, że tego dnia wiernych obowiązuje również ścisły post.

Środa Popielcowa - Początek Wielkiego Postu
Środa Popielcowa - Początek Wielkiego Postu Waldemar Wylegalski

Zgodnie z rozporządzeniem Konferencji Episkopatu w Polsce powinniśmy przestrzegać następujących przepisów postnych: Wierni, którzy ukończyli 14. rok życia, są zobowiązani do zachowania w ciągu całego życia wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki całego roku i w Środę Popielcową. Nakaz ten nie obowiązuje, jeżeli zgodnie z przepisami liturgicznymi w piątek przypada uroczystość.

Środa Popielcowa 2019. Czy obowiązuje ścisły post

Natomiast wierni między 18. a 60. rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych są zobowiązani do zachowania postu ścisłego w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Post ścisły pozwala na jednorazowy posiłek do syta oraz na dwa skromne posiłki w ciągu dnia (por. kan. 1251 KPK).

Ze Środą Popielcową, czyli Popielcem, związane są ciekawe zwyczaje i ceremonie. Szczególny kształt ma liturgia w Kościele Katolickim. Przede wszystkim jest to związane z posypywaniem głowy popiołem. Dokonuje tego kapłan na specjalnej mszy świętej, która przypada tego dnia. Obrzęd ma miejsce w trakcie liturgii słowa po kazaniu.

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bbc
W 80 % taki to u nas właśnie katolicyzm - z tych ponoć 98 % wierzących.
Obłuda i tyle.
B
Babka
To się ma w takim razie do tzw.wierzacych A nie praktykujących,którzy twierdzą,że są katolikami,posyłając dzieci do pierwszej Komunii ,a odrzucają wszelkie zakazy i nakazy,drwią z postu,nie chodzą do Kościoła,bo tak wygodniej itp.?
u
ubawiony
O tym co będę jadł i kiedy to ja będę decydował.
s
stypendystka ZUS
Wierzę w Boga ale nie w kościół katolicki w Polsce. W rodzine 2 przystojniaków nosi sutannę ale żaden
nie zadzwonił, nie powiedział mi że się za mnie pomodli gdy zachorowałam na RAKA. Może żony nie pozwoliły!!!
B
Bbc
Katolicy powinni się stosować do nakazów i zakazów kościoła, natomiast nie wolno narzucać osobom innej wiary i niewierzącym tych zasad na siłę za pomocą prawa dotyczącego wszystkich obywateli. Tak ostatnio się dzieje coraz częściej przy naciskach kleru na klęczący przed nim rząd .
s
szatan z VII
Omijać z daleka bo tam diabeł siedzi i zatruwa dusze.
d
de Vote
Wielkie ułatwienie, takie homilie w dzienniku. Tylko czy autoryzowane, żeby grzechu nie było za czytanie tego?
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska