Msze święte Kraków - Środa Popielcowa. GODZINY mszy świętych w Krakowie
Środa Popielcowa 2019. Czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła
Środa Popielcowa już 6 marca. Tego dnia katolicy rozpoczynają Wielki Post i wybierają się do kościołów, żeby posypać głowę popiołem.
- Posypanie głów popiołem na początku Wielkiego Postu jest wezwaniem do pokuty i nawrócenia. Popiół uświadamia nam, że wszystko, co materialne i doczesne przemija. Bóg jest wieczny. Nas, ludzi, obdarował nieśmiertelną duszą i obiecał wieczną szczęśliwość w niebie - przypomina portal opoka.org.pl.
Środa Popielcowa 2019. Mniej alkoholu i hucznych imprez
Wielki Post trwa 40 dni. W tym czasie katolicy powinni unikać spożywania alkoholu i hucznych imprez. W tym okresie można odmówić sobie lub ograniczyć czas korzystania z innych przyjemności, które na co dzień zbyt mocno pochłaniają naszą uwagę np. korzystania ze smartfonów, portali społecznościowych czy gier komputerowych. W czasie Wielkiego Postu pokutujemy i nawracamy się. Katolicy myślą nad swoim postępowaniem i obiecują poprawę.
Świąt Wielkiej Nocy. To ma być okres, w którym spojrzymy na swoje życie, relacje z Bogiem i ludźmi. Trudno go zacząć bez spotkania z Chrystusem na Mszy św. Pamiętajmy, że tego dnia wiernych obowiązuje również ścisły post.

Zgodnie z rozporządzeniem Konferencji Episkopatu w Polsce powinniśmy przestrzegać następujących przepisów postnych: Wierni, którzy ukończyli 14. rok życia, są zobowiązani do zachowania w ciągu całego życia wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki całego roku i w Środę Popielcową. Nakaz ten nie obowiązuje, jeżeli zgodnie z przepisami liturgicznymi w piątek przypada uroczystość.
Środa Popielcowa 2019. Czy obowiązuje ścisły post
Natomiast wierni między 18. a 60. rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych są zobowiązani do zachowania postu ścisłego w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Post ścisły pozwala na jednorazowy posiłek do syta oraz na dwa skromne posiłki w ciągu dnia (por. kan. 1251 KPK).
Ze Środą Popielcową, czyli Popielcem, związane są ciekawe zwyczaje i ceremonie. Szczególny kształt ma liturgia w Kościele Katolickim. Przede wszystkim jest to związane z posypywaniem głowy popiołem. Dokonuje tego kapłan na specjalnej mszy świętej, która przypada tego dnia. Obrzęd ma miejsce w trakcie liturgii słowa po kazaniu.
Źródło:Tarnowskie Media sp. z o.o.
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ: