Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stańczyk i Wernyhora naszych czasów. Andrzej Mleczko z tytułem Honorowego Obywatela Krakowa

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Kraków ma wiele symboli, wśród których należy wymienić także rysunki Andrzej Mleczki i postać rysownika. Odegraniem hejnału, 14 czerwca, w samo południe, rozpoczęła się uroczystość uhonorowania Andrzeja Mleczki tytułem Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. - Niezależnie od czasów, ustroju i okoliczności wciąż potrzebujemy satyry, prześmiewców, mrużących oko krytyków i niepokornych rysowników. Potrzebujemy Andrzeja Mleczki – mówił podczas laudacji prezydent Jacek Majchrowski.

- Za całokształt dokonań, ponad 50-letnią pracę twórczą, za postawę zbliżającą ludzi, eksponowanie w swej twórczości krakowskiego ducha i krakowskich przywar - mówił do laureata Rafał Komarewicz, przewodniczący Rady Miasta Krakowa. - To wielki zaszczyt dla Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa mieć tak wyjątkowego Obywatela – podkreślił.

Radni uchwałę w sprawie nadania Andrzejowi Mleczce tego najwyższego krakowskiego wyróżnienia podjęli podczas sesji 9 czerwca 2021 r., rysownik został uhonorowany podczas specjalnej sesji Rady Miasta 14 czerwca. Laudacje wygłosili prezydent Jacek Majchrowski, prof. Jacek Purchla oraz Krzysztof Materna, dyrektor artystyczny Teatru Bagatela i przyjaciel Andrzeja Mleczki.

- Chociaż sam zarzekał się przed laty, że ma problem z precyzyjnym narysowaniem trzech rzeczy: samochodu, roweru i polskich kompleksów, czytelnicy nie mają wątpliwości, że zyskał on rzadką zdolność trafiania w sedno i wyszukiwania tych sfer, które każdego Polaka najbardziej bolą - mówił w laudacji prezydent Krakowa, przypominając koleje drogi twórczej Andrzeja Mleczki.

Krakowski rysownik jest autorem przeszło 40 tys. ilustracji, można je znaleźć w ponad pięćdziesięciu książkach i albumach autorskich, z czego duża część dotyczy Krakowa. Twórczość artysty była prezentowana na 125 wystawach indywidualnych w kraju i 30 za granicą.

- Jest Stańczykiem i Wernyhorą naszych czasów w jednym – mówił z kolei prof. Jacek Purchla, przywołując słowa Krzysztofa Teodora Toeplitza, że Andrzej Mleczko jest kimś więcej niż uprawiającym błyskotliwą satyrę sprawnym rysownikiem. Były redaktor naczelny „Szpilek” pisał, że krakowski rysownik „jest dla naszych dni tym, czym dla okresu tuż powojennego był Gałczyński z Zieloną Gęsią, a dla lat późniejszych był Mrożek z Postępowcem”.

Jacek Purchla przypomniał, że 140 lat wcześniej w tej samej sali tytuł honorowego obywatela miasta odbierał Jan Matejko, na którego historycznych przedstawieniach wychowały się pokolenia Polaków.

- Warto dziś zapytać o siłę oddziaływania mistrza Andrzeja i znaczenie misji jaką wypełnia z Krakowa, w Krakowie i dla Krakowa. Ponad 40 tys. rysunków opublikowanych w kilkudziesięciu pismach i magazynach to imaginarium Polski przełomu XX i XXI wieku – dodał prof. Purchla.

- 50 lat rysowania po kilka godzin dziennie i są efekty – mówił rysownik, dziękując. – Sprawdziłem listę dotychczasowych laureatów, miło jest znaleźć się między Piłsudskim i Reaganem, czy między Lemem a Wajdą. Po drugie, ostatnio turyści odwiedzający moją galerię coraz częściej pytają moich współpracowników: czy pan Andrzej jeszcze żyje? Więc dobrze byłoby przypomnieć o swoim istnieniu.

Andrzej Mleczko urodził się w 1949 r. w Tarnobrzegu. W latach 1966 -1974 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. W 1971 r. zadebiutował na łamach krakowskiego dwutygodnika Student. Rozpoczął stałą współpracę z czołowymi czasopismami polskimi i zagranicznymi. W swojej twórczości przedstawia w ironicznej formie problemy obyczajowe i polityczne, którymi żyje Polska i świat. Oprócz rysunku satyrycznego zajmuje się grafiką warsztatową, plakatem, ilustracją książkową, malarstwem i sporadycznie scenografią.
W okresie stanu wojennego zrezygnował czasowo z publikacji w oficjalnej prasie i założył w 1982 r. prywatną Galerię Autorską przy ulicy Św. Jana 14 w Krakowie. Galeria miała być tylko krótkotrwałym eksperymentem, ale w związku z ciągłym zainteresowaniem działa do dnia dzisiejszego.
Andrzej Mleczko mieszka i pracuje w Krakowie przy ulicy Grodzkiej, a z okien jego pracowni widać Wawel i Wieżę Ratuszową. Najbardziej lubi tworzyć w nocy, kiedy jest cisza i może słyszeć hejnał z Wieży Mariackiej. W 2022 roku obchodzi 50-lecie pracy twórczej i 40-lecie działalności swojej Galerii Autorskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska