MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stara Lubowla – partnerskie miasto Nowego Sącza. Zobaczysz tam średniowieczny zamek, skansen i wojskowy obóz. Odkryj to miejsce

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Stara Lubowla na Słowacji to miejsce idealne na jednodniową wycieczkę
Stara Lubowla na Słowacji to miejsce idealne na jednodniową wycieczkę OOCR SEVERNÝ SPIŠ PIENINY
Stara Lubowla to leżące zaledwie 17 km od granicy polsko-słowackiej miasteczko. Od Nowego Sącza, miasta partnerskiego, dzieli je zaledwie godzina jazdy samochodem. Stara Lubowla ma wiele atrakcji do zaoferowania. To m.in. średniowieczny zamek, gdzie w latach 1655-1661 przechowywane były polskie klejnoty koronne, średniowieczny obóz wojskowy, czy skansen.

Stara Lubowla na Słowacji to jedno z 14 miast partnerskich Nowego Sącza. Odległość między nimi to zaledwie 45 km i przy sprzyjających warunkach, bez korków i z zachowaniem przepisów ruchu drogowego, to niecała godzina jazdy samochodem. Warto wybrać się tam na całodniową wycieczkę. Tym bardziej, że oba kraje należą do strefy Schengen, a przekraczając granicę polsko-słowacką na przejściu Piwniczna-Zdrój - Mníšek nad Popradom nawet nie trzeba się zatrzymywać. Należy jednak mieć ze sobą dowód osobisty albo paszport, które należy okazać w razie kontroli.

Zamek w Starej Lubowli z polskimi akcentami

Zamek Lubowla został zbudowany na przełomie XIII i XIV. wieku z inicjatywy króla węgierskiego Andrzeja III. To w tej warowni w 1412 r. król Węgier Zygmunt Luksemburski oraz król Polski Władysław Jagiełło podpisali porozumienie o przyjaźni i pokoju. Zamek stał się częścią Zastawu Spiskiego (w zamian za pożyczkę, jakiej udzielił polski monarcha węgierskiemu) na następne 360 lat. Należał więc do ziemi sądeckiej był częścią Królestwa Polskiego.

Zamek w Starej Lubowli
Zamek w Starej Lubowli OOCR SEVERNÝ SPIŠ PIENINY

W XVI-stuleciu zamek został przebudowany i stał się wielką renesansową twierdzą. W latach 1655-1661, podczas wojny szwedzko-polskiej w zamku ukryto polskie klejnoty koronacyjne. Ich replika jest prezentowana w jednej z sal wystawienniczych. Z kolei w 1768 roku w warowni więziony był Maurycy Beniowsk słynny awanturnik, a później król Madagaskaru.

Zamek w 1825 roku trafił w ręce Jerzego Feliksa, węgierskiego szlachcica i miał jeszcze kilku prywatnych właścicieli. Ostatnim, do 1945 roku był Jan Kanty Zamoyski. W czasie II wojny światowej nazistowskie Niemcy na zamku urządziły sobie swoją siedzibę oraz więzienie.

Po wojnie warownia przeszła w posiadanie państwa. Przez lata kawałek po kawałku była odbudowywana i remontowana. Teraz udostępniany jest cały areał zamku, w tym najbardziej rozbudowany – pałac renesansowy.

Skansen w Starej Lubowli
Skansen w Starej Lubowli OOCR SEVERNÝ SPIŠ PIENINY

Zamek można zwiedzać można zwiedzać samemu lub z przewodnikiem, a średni czas potrzebny na zobaczenie wszystkich atrakcji, to około dwóch godziny.

Skansen w Starej Lubowli

Poniżej zamku znajduje się Skansen, który ukazuje piękno architektury ludowej Spisza i Szarysza, a także jego różnorodność. W tym regionie przez wieki żyli razem Rusini, Górale, Niemcy, Żydzi i Romowie.

Ekspozycję tworzy ponad 30 obiektów. To domki mieszkalne, budynki techniczne, jak kuźnia, młyn, czy warsztat stolarski. Najcenniejszy eksponat, to drewniana grekokatolicka cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła z 1833 roku.

Skansen można zwiedzać indywidualnie, na co potrzeba również około dwóch godzin. Atrakcją dla dzieci jest specjalnie dla nich przygotowany kącik z ludowymi zabawkami. Jest też spichlerz z pamiątkami. W sezonie letnim na terenie skansenu można urządzać sobie pikniki.

Godziny otwarcia i cennik Zamku Lubowla oraz Skansenu

Poniżej zamku znajduje się duży parking, gdzie za opłatą można pozostawić samochód. Dojście pod bramę wejściową warowni zajmuje nie więcej niż 5 minut. Zarówno na terenie zamku, jak i skansenu można korzystać z aparatów. Zabronione jest wejście z psem.

Godziny otwarcia:

 • maj-wrzesień – poniedziałek-niedziela oraz święta – od godz. 9 do godz. 19
 • 18 września – 30 września - poniedziałek-niedziela oraz święta – od godz. 9 do godz. 18
 • październik – wtorek-niedziela oraz święta - od godz. 10 do godz. 17
 • styczeń-luty – piątek-niedziela (święta nieczynne, skansen czynny tylko dla wcześniej zarezerwowanych grup powyżej 30 osób) - od godz. 10 do godz. 15
 • marzec - piątek-niedziela (święta nieczynne, skansen czynny tylko dla wcześniej zarezerwowanych grup powyżej 30 osób) - od godz. 10 do godz. 17
 • kwiecień – poniedziałek-niedziela oraz święta - od godz. 9 do godz. 17.

Cennik:

 • dorośli – zamek – 9 euro, skansen – 4 euro, zamek+ skansen – 10 euro
 • dzieci (6-19 lat) - zamek – 5 euro, skansen – 2,5 euro, zamek+ skansen – 6 euro
 • studenci - zamek – 6 euro, skansen – 3 euro, zamek+ skansen – 7 euro
 • seniorzy (powyżej 60 roku życia) - zamek – 6 euro, skansen – 3 euro, zamek+ skansen – 7 euro
 • bilet rodzinny (2 osoby dorosłe + 1-4 dzieci do 15 lat) - zamek – 18 euro, skansen – 6 euro, zamek+ skansen – 20 euro.

Z przyczyn technicznych:

 • 25 czerwca – zamek zamknięty, skansen otwarty
 • 28 czerwca – zamek zamknięty, skansen otwarty
 • 29 czerwca – zamek zamknięty, skansen otwarty
 • 2 lipca – skansen zamknięty, zamek otwarty
 • 3 lipca – skansen zamknięty, zamek otwarty.

Średniowieczny obóz wojskowy w Starej Lubowli

Wyjątkowym miejscem jest zlokalizowany w podzamczu średniowieczny obóz wojskowy. To miejsce na letni obóz, zieloną szkołę ale też do samodzielnego zwiedzania. Słowem dla każdego, kto chce poczuć średniowiecze na własnej skórze. Można przespać się w historycznych namiotach, strzelać z łuku czy kuszy, czy jeździć konno. Na terenie obozu znajduje się też średniowieczna karczma, gdzie można napić się kielichu wina, czy miodowiny albo klasztornego kwasu oraz spróbować dawnych potraw. Spotkać można też rzemieślników, rycerzy, sokolników.

Średniowieczny obóz wojskowy w Starej Lubowli
Średniowieczny obóz wojskowy w Starej Lubowli OOCR SEVERNÝ SPIŠ PIENINY

Godziny otwarcia:

 • czerwiec – poniedziałek-piątek – od godz. 9 do godz. 16, sobota niedziela - od godz. 11 do godz. 18
 • lipiec-sierpień – poniedziałek-niedziela - od godz. 11 do godz. 18
 • wrzesień – sobota-niedziela - od godz. 11 do godz. 18
 • święta - od godz. 11 do godz. 18
 • październik-kwiecień – nieczynne.

Cennik:

 • maj-wrzesień – 2 euro za osobę, bilet rodzinny (2+2) – 6 euro, dzieci poniżej 6 lat – wstęp darmowy
 • lipiec-sierpień podczas występów grup szermierczych- 3 euro za osobę, bilet rodzinny (2+2) – 8 euro, dzieci poniżej 6 lat – 1 euro.

Więcej informacji na temat atrakcji Północnego Spiszu i Pienin po słowackiej stronie można znaleźć TUTAJ.

Pustynia Błędowska, czyli największa atrakcja turystyczna w powiecie olkuskim

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska