Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stary Sącz. Festiwal Bonawentura przełożony przez koronawirusa. Dmuchają na zimne

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Pomysłodawca i organizator Festiwalu Bonawentura - Wojciech Knapik
Pomysłodawca i organizator Festiwalu Bonawentura - Wojciech Knapik Stanisław Śmierciak
W dniach 27-29 marca miał się odbyć 10. Jubileuszowy Festiwal Podróży i Przygody Bonawetura w Starym Sączu. Jednak ze względu na zagrożenie koronawirusem organizatorzy postanowili przełożyć go na jesień.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Organizatorzy 4 marca planowali rozpocząć sprzedaż karnetów na 10.Jubileuszowy Festiwal Podróży i Przygody Bonawetura. To właśnie tego dnia stwierdzono w pierwszy w Polsce przypadek zachorowania na koronawirusa COVID-19. Dlatego też wstrzymali się z uruchomieniem sprzedaży.

W piątek, 6 marca, zapadła bardzo ważna decyzja. Festiwal podróżniczy przyciąga do Starego Sącza tłumy. To ze względu na jego atmosferę oraz prelegentów, znanych podróżników, którzy z pasją opowiadają o swoich podróżach i przeżyciach. Dlatego też organizatorzy postanowili przełożyć planowaną na 27-29 marca jubileuszową edycję na 13-15 listopada.

Jak zaznaczają w specjalnie wydanym oświadczeniu, choć zagrożenie koronawirusem w chwili obecnej jest na minimalnym poziomie sytuacja potencjalnie może zmienić się na niekorzyść i za 3 tygodnie liczba osób zakażonych wirusem może być większa.

„Chcemy jednak zaznaczyć, że bezpośrednią przyczyną przełożenia terminu naszej imprezy nie są czynniki stricte epidemiologiczne. Za główny czynnik ryzyka, który musimy brać pod uwagę jako Organizatorzy i który szacujemy na ok 20-25 % jest ryzyko pojawienia się administracyjnego zakazu organizacji imprez takich jak nasza” - czytamy w oświadczeniu.

Organizatorzy podkreślają, że nie chcą w żaden sposób nakręcać paniki ani tworzyć atmosfery zagrożenia. Chcą jedynie ograniczyć finansowe skutki odwołania czy przełożenia imprezy, które rosną z upływem czasu.

„Postanowiliśmy wybrać rozwiązanie bezpieczniejsze zarówno dla nas jak i dla naszej publiczności i przełożyć organizację naszej imprezy na jesień, gdy prawdopodobieństwo opanowania czy wygaśnięcia epidemii koronawirusa jest o wiele większe niż teraz” - wyjaśniają organizatorzy.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za taką decyzją jest fakt, że uczestnicy festiwalu to także często osoby ponadprzeciętnie mobilne, często podróżujące za granicę. Z kolei formuła festiwalu zakłada wspólne przebywanie w sali starosądeckiego Sokoła dość dużej grupy osób, bo ponad 250, łącznie przez dwadzieścia kilka godzin, często pięć i więcej godzin bez przerwy. Tymczasem organizatorzy nie są w stanie zabezpieczyć publiczności komfortowej odległości od innych uczestników, a zalecana odległość to minimum 1 metr.

„Naszą decyzję można określić jako "dmuchanie na zimne" i zapobieganie sytuacjom sprzyjającym rozprzestrzenianiu się koronawirusa w początkowym stadium epidemii” - podkreślają organizatorzy.

Koronawirus. Gdzie odnotowano przypadki zarażenia wirusem z Wuhan? Interaktywna mapa zachorowań online

Koronawirus: aktualizowany raport

Koronawirus w Polsce. Internauci błyskawicznie zareagowali [...

Koronawirus. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Warto wiedzieć, że choroba bardzo długo się w nas wylęga, taki okres wylęgania może trwać nawet ponad 14 dni.

Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Podejrzane objawy:

  • wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
  • kaszel
  • duszności
  • problemy z oddychaniem

Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu - np. dokładnie myć ręce. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Sprawdź, do których krajów GIS odradza podróżeZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

GIS odradza podróż do 9 krajów. Koronawirus rozprzestrzenia ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska