Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Krzywa nagrodzone Kryształami Soli

Marek Podraza
Tuż przed świętami w Krakowie odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie "Kryształy Soli" dla najlepszych organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego. Konkurs podkreśla wartość organizacji, wzmacnia ich wizerunek oraz co najważniejsze docenia ich pracę.

"Kryształy Soli" są wyrazem uznania władz województwa dla tych wszystkich, którzy poświęcają swój czas dla budowania wspólnego dobra. Nagroda ma charakter honorowy, a mogące otrzymać ją organizacje wyłaniane są w drodze konkursu. Nam jest szczególnie miło, że jedna z nagród trafiła w tym roku do Gorlickiego.

Otrzymało ją Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Krzywa w uznaniu za: "wszechstronną działalność na rzecz dzieci i młodzieży środowiska wiejskiego, ochronę przyrody i dziedzictwa kulturowego oraz modelowe działania na rzecz rozwoju turystyki w regionie, poprzez stworzenie atrakcyjnego produktu turystycznego na terenie Beskidu Niskiego".

- Nasze stowarzyszenie zostało zgłoszone do konkursu przez Karola Tenerowicza, członka zarządu powiatu gorlickiego. Nagrodę otrzymaliśmy w kategorii "Sport, turystyka, rekreacja, ekologia oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego" - informuje nas Danuta Świerk-Maryńczak, prezes stowarzyszenia, która odebrała prestiżową nagrodę.

Stowarzyszenie działa od wielu lat kilkutorowo. Dzięki inicjatywie grupy pasjonatów, których działania wsparły lokalne samorządy, ziemia gorlicka wzbogaciła się o nowy atrakcyjny produkt turystyczny, jakim są "Śnieżne trasy przez lasy" . To 80-kilometrowa sieć tras narciarstwa biegowego o różnym stopniu trudności, oznakowanych i poprowadzonych przez malownicze obszary południowej części gminy Sękowa. To właśnie te trasy zyskały największe uznanie w oczach kapituły.

- Przy trasach dostępne są miejsca noclegowe i żywieniowe, funkcjonują wypożyczalnie, prowadzony jest instruktaż jazdy na nartach. Na pętlach tras sportowych odbywają się treningi i zawody w biegach narciarskich. Wydany został przewodnik, funkcjonuje strona internetowa - dodaje Danuta Świerk-Maryńczak. Stowarzyszenie w Dolinie Nieznajowej od 2010 roku prowadzi ekologiczną działalność rolniczą na 20 hektarach. Zagospodarowało rolniczo pastwiska i łąki, tak by przyczynić się do ochrony przyrody, zgodnie z wytycznymi Natura 2000.

- Objęliśmy ochroną przyrodniczą derkacza i corocznie przeprowadzamy wypas bydła i koszenie traw po okresie ochronnym. Od 2010 roku rozpoczęliśmy również akcję ratowania kamiennych krzyży łemkowskich. Początkowo chodziło o ratowanie najbardziej zagrożonych obiektów w Nieznajowej, później rozszerzyliśmy działania na całe sołectwo. Wprowadziliśmy do rejestru zabytków cmentarze łemkowskie w Czarnem i Nieznajowej, dokonaliśmy inwentaryzacji kamiennych krzyży cmentarnych i przydrożnych, ogrodziliśmy cmentarze. Dzięki pomocy finansowej województwa małopolskiego dokonaliśmy pełnej konserwacji kapliczki w Dolinie Nieznajowej oraz trzech krzyży nagrobnych i sześciu krzyży przydrożnych w Nieznajowej, Czarnem, Krzywej i Wołowcu - dodaje prezes stowarzyszenia.

By wyrównywać szanse edukacyjne, stowarzyszenie prowadzi wiele różnorodnych zajęć i warsztatów dla dzieci.
W okresie, który był oceniany w konkursie, tj. od 2010 do 2013 roku, szczególny wkład w pracę stowarzyszenia wnieśli: Anna Dobrowolska, Stefania i Czesław Jaśkiewicz, Elżbieta Jawor, Jerzy Jucha, Bożena Kicwak, Małgorzata i Janusz Lewek, Danuta i Stefan Maryńczak, Zdzisław Musiał, Bogusław Niedziela, Jolanta i Tomasz Nowak, Monika Sznajderman, Alzbeta i Marcin Wójcik, Jacek Żerański.

- Podziękowania składamy też tym, od których otrzymaliśmy dużą pomoc finansową i rzeczową, tj. wójtowi i radzie gminy Sękowa, staroście i radzie powiatu gorlickiego, władzom województwa małopolskiego oraz Nadleśnictwa Gorlice - dodaje Danuta Świerk- Maryńczak.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie