"Kryształy Soli" są wyrazem uznania władz województwa dla tych wszystkich, którzy poświęcają swój czas dla budowania wspólnego dobra. Nagroda ma charakter honorowy, a mogące otrzymać ją organizacje wyłaniane są w drodze konkursu. Nam jest szczególnie miło, że jedna z nagród trafiła w tym roku do Gorlickiego.
Otrzymało ją Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Krzywa w uznaniu za: "wszechstronną działalność na rzecz dzieci i młodzieży środowiska wiejskiego, ochronę przyrody i dziedzictwa kulturowego oraz modelowe działania na rzecz rozwoju turystyki w regionie, poprzez stworzenie atrakcyjnego produktu turystycznego na terenie Beskidu Niskiego".
- Nasze stowarzyszenie zostało zgłoszone do konkursu przez Karola Tenerowicza, członka zarządu powiatu gorlickiego. Nagrodę otrzymaliśmy w kategorii "Sport, turystyka, rekreacja, ekologia oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego" - informuje nas Danuta Świerk-Maryńczak, prezes stowarzyszenia, która odebrała prestiżową nagrodę.
Stowarzyszenie działa od wielu lat kilkutorowo. Dzięki inicjatywie grupy pasjonatów, których działania wsparły lokalne samorządy, ziemia gorlicka wzbogaciła się o nowy atrakcyjny produkt turystyczny, jakim są "Śnieżne trasy przez lasy" . To 80-kilometrowa sieć tras narciarstwa biegowego o różnym stopniu trudności, oznakowanych i poprowadzonych przez malownicze obszary południowej części gminy Sękowa. To właśnie te trasy zyskały największe uznanie w oczach kapituły.
- Przy trasach dostępne są miejsca noclegowe i żywieniowe, funkcjonują wypożyczalnie, prowadzony jest instruktaż jazdy na nartach. Na pętlach tras sportowych odbywają się treningi i zawody w biegach narciarskich. Wydany został przewodnik, funkcjonuje strona internetowa - dodaje Danuta Świerk-Maryńczak. Stowarzyszenie w Dolinie Nieznajowej od 2010 roku prowadzi ekologiczną działalność rolniczą na 20 hektarach. Zagospodarowało rolniczo pastwiska i łąki, tak by przyczynić się do ochrony przyrody, zgodnie z wytycznymi Natura 2000.
- Objęliśmy ochroną przyrodniczą derkacza i corocznie przeprowadzamy wypas bydła i koszenie traw po okresie ochronnym. Od 2010 roku rozpoczęliśmy również akcję ratowania kamiennych krzyży łemkowskich. Początkowo chodziło o ratowanie najbardziej zagrożonych obiektów w Nieznajowej, później rozszerzyliśmy działania na całe sołectwo. Wprowadziliśmy do rejestru zabytków cmentarze łemkowskie w Czarnem i Nieznajowej, dokonaliśmy inwentaryzacji kamiennych krzyży cmentarnych i przydrożnych, ogrodziliśmy cmentarze. Dzięki pomocy finansowej województwa małopolskiego dokonaliśmy pełnej konserwacji kapliczki w Dolinie Nieznajowej oraz trzech krzyży nagrobnych i sześciu krzyży przydrożnych w Nieznajowej, Czarnem, Krzywej i Wołowcu - dodaje prezes stowarzyszenia.
By wyrównywać szanse edukacyjne, stowarzyszenie prowadzi wiele różnorodnych zajęć i warsztatów dla dzieci.
W okresie, który był oceniany w konkursie, tj. od 2010 do 2013 roku, szczególny wkład w pracę stowarzyszenia wnieśli: Anna Dobrowolska, Stefania i Czesław Jaśkiewicz, Elżbieta Jawor, Jerzy Jucha, Bożena Kicwak, Małgorzata i Janusz Lewek, Danuta i Stefan Maryńczak, Zdzisław Musiał, Bogusław Niedziela, Jolanta i Tomasz Nowak, Monika Sznajderman, Alzbeta i Marcin Wójcik, Jacek Żerański.
- Podziękowania składamy też tym, od których otrzymaliśmy dużą pomoc finansową i rzeczową, tj. wójtowi i radzie gminy Sękowa, staroście i radzie powiatu gorlickiego, władzom województwa małopolskiego oraz Nadleśnictwa Gorlice - dodaje Danuta Świerk- Maryńczak.