Strzelectwo. Wiktoria Bober (TKS LOK Tarnów) brązową medalistką mistrzostw Europy. Łukasz Czapla (Wawel Kraków) tym razem bez medalu

Wiktoria Bober
Wiktoria Bober Facebook/PZSS
Zawodnicy z małopolskich klubów rywalizowali w mistrzostwach Europy w strzelectwie sportowym, które odbyły się Gyor. Życiowy sukces na Węgrzech odniosła Wiktoria Bober, która wywalczyła brązowy medal w karabinie pneumatycznym w kategorii młodzieżowej.

Rozegrano konkurencje w broni pneumatycznej (strzelnica 10-metrowa). Do finałowej ósemki nasza zawodniczka dostała się z 8. wynikiem (414,9 pkt), takim samym jak następna rywalka (Polka awansowała dzięki lepszemu rezultatowi w ostatniej próbie). W decydującej rozgrywce, w której po serii strzałów odpada uczestniczka z najgorszym wynikiem, spisała się bardzo dobrze. Wywalczyła brąz (złoto zdobyła Rosjanka Anastazja Derewiagina), a także kwalifikację na Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie, które w październiku odbędą się w Argentynie. Co ciekawe, miejsce w kadrze na ME w Gyor Bober zapewniła sobie praktycznie w ostatniej chwili, dopiero w lutym, po zgrupowaniu w Złotoryi.

Jej klubowa koleżanka Weronika Bykowska w karabinie juniorek uplasowała się w ME na 26. pozycji (619,3 pkt). Wraz z Aleksandrą Szutko (Kaliber Białystok) i Aleksandrą Zaparuchą (Śląsk Wrocław) w drużynie zajęły 8. miejsce.

Mistrzostwa kontynentu niezbyt udały się Łukaszowi Czapli (Wawel Kraków). Wielokrotny mistrz świata i Europy w strzelaniu do ruchomej tarczy tym razem nie zbliżył się do podium. Rok temu w ME w Mariborze w konkurencji 30+30 (przebiegi wolne i szybkie) wywalczył złoto, natomiast w Gyor był 9. (571 pkt, do czołowej finałowej czwórki zabrakło 8 pkt). W innej konkurencji, 40 mix (przebiegi mieszane), był 11. (378 pkt, 7 pkt od medalu).

W polskiej kadrze były też m.in. wychowanka Promienia Bochnia Joanna Tomala (obecnie Flota Gdynia) i była zawodniczka Wisły Kraków (w jej barwach strzelała na igrzyskach w Londynie) Beata Bartków-Kwiatkowska (STŚ Tychy). Występ w pistolecie im się nie udał, Tomala była dopiero 43., a jej koleżanka - 26. Najlepsza z Polek, Kamila Breś (Zawisza Bydgoszcz), sklasyfikowana została na 10. pozycji.

W ME w Gyor reprezentacja Polki wywalczyła dwa medale. Na zakończenie imprezy srebro w karabinie pneumatycznym seniorek zdobyła Katarzyna Komorowska (Społem Łódź).