- Budynek nowej filii ma ogromny potencjał. Chcemy go wykorzystać maksymalnie. Przygotowaliśmy tutaj dwie sale, które będą służyć zajęciom artystycznym, wystawienniczym, konferencjom, ale i zajęciom sportowym – mówi Anna Malacina-Karpiel, dyrektor GOK w gminie Poroninie. - Dzięki staraniom wielu osób, lokalnych mieszkańcom Suchego, udało się zrobić piękny obiekt, który będzie służył zarówno mieszkańcom, ale i turystom, którzy będą wypoczywali w naszej gminie.
W trakcie prac gruntownie wyremontowano stary budynek byłej Mineralnej Spółdzielni Pracy Poronin. Jest on w pełni nowoczesny, naszpikowanym najnowocześniejsza technologią, która ma dać szerokie możliwości dla organizowanych tam zajęć. To właśnie tam znalazło miejsce nowe centrum. Obok powstał mniejszy budynek, gdzie znajdują się biura, w tym Centrum Informacji Turystycznej. Odnowiony został także teren wokół budynków. Powstał m.in. zewnętrzny plac zabaw i siłownia pod chmurką. Całość prac pochłonęła 3,4 mln zł.
Jednym z ważniejszych elementów prac remontowych było odnowienie fresków autorstwa Władysława Trebuni-Tutki, które artysta namalował na ścianach kilkadziesiąt lat temu. - Przy odnawianiu tych prac pomagali nam studenci Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod czujnym okiem swoich opiekunów. To była ogromna praca. Trzeba było bowiem dosłownie zdjąć ze ściany malowidła, odrestaurować je i ponownie umieścić na ścianie – mówi Anna Malacina-Karpiel. Cześć fresków została wysłana do renowacji w Krakowie.
Samo odnowienie fresków pochłonęło ok. pół miliona złotych. - Efekt tych prac jest naprawdę wspaniały. Te postaci górali wglądają jakby wychodziły z obrazu, tańczą. Jak się na nie patrzy to się aż oko cieszy – mówi szefowa GOK w Poroninie.
14 i 15 maja każdy może wejść do nowego centrum i zobaczyć odnowione freski. - Ruszymy pełną parą z naszą działalnością kulturalną, gdy tylko takie ośrodki będą mogły znów działać w związku z obostrzeniami covidowymi – zapowiada szefowa GOK w gminie Poronin.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
