FLESZ - Rosjanie zabijają coraz więcej cywilów

Adam Zagajewski urodził się we Lwowie, ale przez całe swoje życie był związany z Krakowem. Tutaj pisał, tłumaczył i uczył kolejne pokolenia studentów. Wybitny poeta i prozaik odszedł 21 marca 2021 roku w wieku 76 lat. W pierwszą rocznicę śmierci mistrza i zarazem Światowy Dzień Poezji - 21 marca 2022 roku, o godz. 12.00 przy Drzewie Poezji (między ulicami Poselską i Podzamcze, w okolicy ogrodów Muzeum Archeologicznego) odbędzie się spotkanie poświęcone Adamowi Zagajewskiemu.
– Autor wiersza „Spróbuj opiewać okaleczony świat” był wielkim przyjacielem drzew i ptaków. Dobrze znał krakowskie drzewa i wielokrotnie je opisywał. Jedno z nich – rosnący na krakowskich Plantach ogromny czerwony buk – należało do jego ulubionych: często zatrzymywał się przy nim podczas swoich spacerów. Właśnie ten imponujący pomnik przyrody został powalony przez wielką wichurę, która przeszła przez Kraków 17 lutego 2022 roku, co poruszyło wielu mieszkańców miasta
– przypomina profesor Anna Czabanowska-Wróbel, pomysłodawczyni zasadzenia Drzewa Poezji.
Zniszczone drzewo ma już swojego następcę – młody czerwony buk może stać się teraz znakiem ciągłości życia, a także symbolem trwałości sztuki poetyckiej.
- W Światowym Dniu Poezji chcemy uczcić pierwszą rocznicę śmierci Adama Zagajewskiego, a równocześnie nadać krakowskiemu drzewu nowe znaczenie – informują pomysłodawcy spotkania.
W programie uroczystości znalazło się m.in. odsłonięcie pamiątkowej tablicy oraz wyjątkowa chwila z poezją. Wiersze Adama Zagajewskiego przeczytają m.in. Jakub Kornhauser, Ryszard Krynicki i Maja Komorowska, a także licealiści z I liceum im. Bartłomieja Nowodworskiego. Na zakończenie ukraińską dumkę wykona Dmytro Hołowienko. Zebrani będą wspominać mistrza, ale też nie zapominają o wojnie, która toczy się w Ukrainie.
21 marca to jednocześnie Dzień Poezji, tegoroczne obchody w Krakowie rozpoczną się już w piątek 18 marca od spotkania wokół poezji ukraińskiej „Miłość do Ukrainy nawet bez kokainy” w Pałacu Potockich. Tego dnia przypomnimy też na miejskiej platformie PLAY KRAKÓW film „Widok Krakowa”, którego bohaterem jest Adam Zagajewski. Przypomnimy też nagranie wieczornicy, która odbyła się w kościele św. Katarzyny jesienią 2021 roku i była poświęcona mistrzowi.
W poniedziałek na fasadzie Pałacu Potockich wyświetlone zostaną wiersze Adama Zagajewskiego: "Tam, gdzie oddech", "Widok Delft", "Prawda", "To oraz ***". Z kolei we wtorek 22 marca na spotkanie i rozmowę o przekładach poezji z małych języków z Pauliną Ciucką, tłumaczką i laureatką konkursu na rezydencję literacką w Pałacu Potockich, zapraszamy twórców literatury i komiksów oraz tłumaczy.
- Te osoby nie powinny pić mleka. Jeżeli masz te przypadłości, ogranicz picie mleka
- To są objawy nadmiaru soli w organizmie. Zobacz niebezpieczne skutki uboczne
- Co zużywa najwięcej prądu w domu? Pralka, ładowarka a może lodówka? Sprawdź!
- W Krakowie powstaje handlowe monstrum. Już widać zarys! [ZDJĘCIA Z DRONA]
- Kąpielisko na Zakrzówku zmieniło się całkowicie. Czy na lepsze?