Podobnie zresztą, jak na farmie Maxa Yasgura w małym amerykańskim Bethel, gdzie w 1969 roku odbywał się festiwal Woodstock, który odcisnął niemałe piętno na muzyce, a dla organizatorów Festiwalu Kultury Żydowskiej stał się całkiem zasadnym odniesieniem. W obu wypadkach chyba nikt nie spodziewał się, że koncerty przejdą do legendy. Po drugie: zarówno w sercu Kazimierza, jak i na odległej amerykańskiej farmie wytworzyła się niesamowita energia między ludźmi. Poczujemy ją ponownie zapewne już w tę sobotnią noc.
Jeśli ktoś spodziewa się tylko klezmerskiej nuty, powinien solidnie ugryźć się w język. Na tym festiwalu nic nie jest oczywiste. Były świetne występy Davida Krakauera, nie mogło zabraknąć koncertu kantorów. Ale w tym tygodniu mieliśmy też okazję popływać barką i posłuchać żydowskiego swingu. Sprawdziliśmy też, jak młodzi awangardowi muzycy żydowscy wyciskają co najlepsze z dźwięków lat 60. Bawiliśmy się też w klubach takich jak Cheder i Alchemia, gdzie grali choćby tacy DJ-e jak Janeck Altshuler -Ukrainiec, a berlińczyk z wyboru, który odważnie łączy żydowskie melodie z latino, czy nową elektroniką.
Przed nami całe siedem godzin sobotniej nocy z muzyką nieszablonową i porywającą do tańca... Wystąpi m.in. jeden z najoryginalniejszych zespołów izraelskiej sceny muzycznej - The Alaev Family. Współpracujący z Tamirem Muskatem (znanym z muzycznym z grup Firewater i Balkan Beat Box) zespół zestawia w jedną szaloną całość rytmy i brzmienia Azji Środkowej z cygańską energią. Czego możemy się spodziewać? "Elektroniczny beat i bucharski groove zawładną ulicą Szeroką!" - tak w skrócie mówią organizatorzy, a my im wierzymy!
Na scenie pojawi się również oszałamiający siłą brzmienia i zarażający nieokiełznaną energią 15-osobowy izraelski brass band (orkiestra dęta) Marsh Dondurma, wraz z gośćmi, a także - na zwieńczenie koncertowego szaleństwa- Festival All Stars Orchestra, pod wodzą Franka Londona.
Rytmy Bałkanów, brass band i rock noir po żydowsku? Czemu nie!
To nie wszystko. O 22 w klubie Alchemia zagra znana krakowskiej publiczności Rykarda Parasol! Córka Szwedki i polskiego Żyda to dziś niekoronowana królowa "rock noir", warto posłuchać jej na żywo (bilety 30 zł). "Szalom na Szerokiej" będzie transmitowany na żywo w internecie na w www.nina.gov.pl i w Cheder Café.
Gdzie i kiedy:
Sobota 7.07
Ulica Szeroka na Kazimierzu, Alchemia
Więcej na www.jewishfestival.pl
Wybieramy strażaka roku 2012. Zgłoś swojego kandydata!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!