Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczawnica zachwyca. Alternatywa dla Zakopanego? Pienińskie uzdrowisko nocą wygląda bardzo urokliwie i tajemniczo

Aurelia Lupa
Nocny spacer po centrum Szczawnicy. To m.in. promenada spacerowa nad Grajcarkiem, ulica Zdrojowa i Plac Dietla, Park Dolny oraz schody Św. Kingi i przystań w Pieninach.
Nocny spacer po centrum Szczawnicy. To m.in. promenada spacerowa nad Grajcarkiem, ulica Zdrojowa i Plac Dietla, Park Dolny oraz schody Św. Kingi i przystań w Pieninach. Grzegorz Niezgoda/ Facebook
Szczawnica - kurort leżący niedaleko Krościenka nad Dunajcem, około 40 km od Nowego Targu - to miejscowość ciesząca się ogromną popularnością wśród turystów i kuracjuszy. Przyciąga zarówno w dzień, ale i w nocy wygląda urokliwie i nieco tajemniczo. Można się zakochać w tym małym miasteczku.

To malowniczo położone nad brzegiem rzeki Dunajec miasto jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc w Polsce. Przyciąga turystów swoim pięknem przyrody, licznymi atrakcjami i możliwościami spędzenia aktywnego wypoczynku.

Pierwsze wzmianki o Szczawnicy pochodzą z 1413 roku. Wówczas Władysław Jagiełło zapisał Abrahamowi z Goszyc 400 florenów. W dokumentach wymienione zostały nazwy – Szczawnica Niżna i Wyżna.

Nazwa miejscowości pochodzi od kwaśnych wód zwanych przez górali "szczawami". Do końca XVIII wieku Szczawnica stanowiła część Starostwa Czorsztyńskiego. W 1839 roku Józef Stefan Szalay przejął zarząd nad dobrami w Szczawnicy i od tego czasu datuje się rozwój zdrojowiska.

W Szczawnicy znajduje się aż dziewięć źródeł mineralnych, to m.in. „Józefina”, „Stefan”, „Józef”, „Magdalena”, „Jan”, „Helena”, „ Wanda”, „Szymon” oraz „Pitoniakówka”. Pierwsze sześć dostępnych jest w pijalni na pl. Józefa Dietla w centrum uzdrowiska. Najstarsze źródło to „Józefina”.

W ostatnich latach Szczawnica zmieniła się w nowoczesny kurort - zarówno letni, jak i zimowy. Pięknieją miejsca publiczne - parki, skwery, czy deptaki. Na nowoczesność, ale i nawiązaniu do pienińskiej tradycji, postawili także prywatni przedsiębiorcy. W nocy wiele miejsc jest klimatycznie oświetlonych, co dla spacerujących po zmroku robi niesamowity klimat.

Słynna restauratorka na Podhalu była już kilka razy i z powodzeniem odmieniła restauracje w tym m.in. nowotarski "Absynt". Niestety po pandemii właściciele zdecydowali się zamknąć lokal z powodu wysokich kosztów utrzymania.

"Kuchenne Rewolucje" TVN w Nowym Targu. Restauracja "Na Wink...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska