Szpital św. Ludwika w Krakowie szuka małych pacjentów z objawami mogącymi wskazywać na zaburzenia krzepnięcia krwi

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Szpital św. Ludwika uruchamia program diagnostyczny zaburzeń krzepnięcia krwi
Szpital św. Ludwika uruchamia program diagnostyczny zaburzeń krzepnięcia krwi Fot. Malgorzata Genca / Polskapresse
Szpital św. Ludwika w Krakowie szuka małych pacjentów z objawami mogącymi wskazywać na zaburzenia krzepnięcia krwi. - Chcemy jak najszybciej wyłapać dzieci z wrodzonymi i nabytymi zaburzeniami krzepnięcia krwi, tak aby zapewnić im prawidłowe funkcjonowanie i uchronić przed sytuacjami, gdy np. w wyniku wypadku trafią na szpitalny oddział ratunkowy, a lekarze nie wiedząc, że pacjent jest obciążony takim schorzeniem, nie będą w stanie od razu wdrożyć odpowiedniego leczenia - mówi nam dr Aleksandra Zima, koordynatorka projektu.

Celem programu jest zdiagnozowanie dzieci z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami krzepnięcia, tak aby zabezpieczyć je na przyszłość oraz zachować je w pełni zdrowia i zapewnić im prawidłowy rozwój.

- Chcemy jak najszybciej wyłapać dzieci z wrodzonymi i nabytymi zaburzeniami krzepnięcia krwi, tak aby zapewnić im prawidłowe funkcjonowanie i uchronić przed sytuacjami, gdy np. w wyniku wypadku trafią na szpitalny oddział ratunkowy, a lekarze nie wiedząc, że pacjent jest obciążony takim schorzeniem, nie będą w stanie od razu wdrożyć odpowiedniego leczenia - mówi nam dr Aleksandra Zima, koordynatorka projektu, lekarka ze szpital św. Ludwika w Krakowie.

Badanie kierowane jest do dzieci w wieku od 3 do 10 roku życia, mieszkających na terenie Małopolski.

- Do programu zapraszamy dzieci, które mają objawy mogące wskazywać na zaburzenia krzepnięcia. Są to np.: obfite krwawienia z nosa lub dziąseł, łatwe powstawanie siniaków, przedłużone krwawienia z ran np. po urazach. Te objawy powinny być sygnałem dla rodziców, że ich dziecko może wymagać diagnostyki w kierunku zaburzeń krzepnięcia - wyjaśnia dr Zima.

Badania pacjentów zakwalifikowanych do programu będą odbywać się w ramach jednodniowego pobytu na szpitalnym oddziale pediatrycznym. Taka forma diagnostyki jest mniej stresująca dla dzieci, gdyż nie wymaga kilkudniowego pobytu w szpitalu.

- Ten program to pierwsza taka inicjatywa w całej Polsce. Wszystkie szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej naszego szpitala pod adresem www.dzieciecyszpital.pl. Rodzice, którzy chcą wziąć udział w naszym programie badawczym proszeni są o kontakt pod adresem mailowym: [email protected] - dodaje dr Zima.

70 % firm wskazuje problem ze znalezieniem specjalistów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie