Celem programu jest zdiagnozowanie dzieci z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami krzepnięcia, tak aby zabezpieczyć je na przyszłość oraz zachować je w pełni zdrowia i zapewnić im prawidłowy rozwój.
- Chcemy jak najszybciej wyłapać dzieci z wrodzonymi i nabytymi zaburzeniami krzepnięcia krwi, tak aby zapewnić im prawidłowe funkcjonowanie i uchronić przed sytuacjami, gdy np. w wyniku wypadku trafią na szpitalny oddział ratunkowy, a lekarze nie wiedząc, że pacjent jest obciążony takim schorzeniem, nie będą w stanie od razu wdrożyć odpowiedniego leczenia - mówi nam dr Aleksandra Zima, koordynatorka projektu, lekarka ze szpital św. Ludwika w Krakowie.
Badanie kierowane jest do dzieci w wieku od 3 do 10 roku życia, mieszkających na terenie Małopolski.
- Do programu zapraszamy dzieci, które mają objawy mogące wskazywać na zaburzenia krzepnięcia. Są to np.: obfite krwawienia z nosa lub dziąseł, łatwe powstawanie siniaków, przedłużone krwawienia z ran np. po urazach. Te objawy powinny być sygnałem dla rodziców, że ich dziecko może wymagać diagnostyki w kierunku zaburzeń krzepnięcia - wyjaśnia dr Zima.
Badania pacjentów zakwalifikowanych do programu będą odbywać się w ramach jednodniowego pobytu na szpitalnym oddziale pediatrycznym. Taka forma diagnostyki jest mniej stresująca dla dzieci, gdyż nie wymaga kilkudniowego pobytu w szpitalu.
- Ten program to pierwsza taka inicjatywa w całej Polsce. Wszystkie szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej naszego szpitala pod adresem www.dzieciecyszpital.pl. Rodzice, którzy chcą wziąć udział w naszym programie badawczym proszeni są o kontakt pod adresem mailowym: [email protected] - dodaje dr Zima.
70 % firm wskazuje problem ze znalezieniem specjalistów

- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Zrujnowany Kazimierz, szare Stare Miasto. Pamiętacie jeszcze taki Kraków?
- Góralskie królestwo Marty i Dawida Kubackich. W Szaflarach zbudowali piękny dom
- Te ZNAKI ZODIAKU będą obrzydliwie BOGATE
- Jakie linie tramwajowe planowane są w Krakowie w najbliższych latach? LISTA