Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztuka w dobie pandemii, czyli spacery po wirtualnych galeriach

Julia Kalęba
Julia Kalęba
"Czesząca się" Władysława Ślewińskiego, zbiory MNK
"Czesząca się" Władysława Ślewińskiego, zbiory MNK
Muzea i galerie, jak wszystkie instytucje kultury, zostały zamknięte dla zwiedzających. Ale to nie czas na kulturalną stagnację, bo sztukę można podglądać w Internecie, a galerie i wystawy zwiedzać wirtualnie.

FLESZ - Koronawirus - kwarantanna w całej Polsce

od 16 lat

Przez najbliższe tygodnie nie odwiedzimy muzeów, teatrów, kin, oper ani filharmonii. Po decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce wszystkie instytucje kultury od czwartku zawiesiły swoją działalność. Krytycy literaccy pracują nad listami polecanych lektur, a melomani strzepują kurz z ulubionych płyt. Co czeka entuzjastów sztuk plastycznych?

Wyjściem może być wirtualny spacer. Muzea i galerie na całym świecie coraz częściej udostępniają swoje kolekcje w Internecie, a w samym Krakowie taką możliwość zapewnia kilka placówek. Najbogatszym zbiorem dzieli się Muzeum Narodowe w Krakowie. Na swoim portalu (www.zbiory.mnk.pl) udostępniło ponad 130 tysięcy dzieł.

Aby nie zgubić się w tysiącach różnorodnych prac malarskich, grafik, rzeźb i pamiątek, warto skorzystać z katalogu, który umożliwia ich sortowanie według specyfiki, popularności, czasu powstania lub alfabetu. Dzięki opcji zwiedzania według galerii tematycznych można przeglądać zebrane dzieła wybranego okresu albo artysty, np. Olgi Boznańskiej czy Stanisława Wyspiańskiego.

Niecierpliwych ucieszy zakładka „Najcenniejsze”. Internetową kolekcję dzieł według popularności otwierają „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci, „Szał” Władysława Podkowińskiego i „Pochodnie Nerona” Henryka Siemiradzkiego. Wszystkim publikacjom towarzyszą nie tylko podpisy do dzieł, ale też opisy konkretnego zbioru, co daje przynajmniej namiastkę charakteru muzealnej eksploracji.

Kobiety z dziećmi stojące przy kramach na Salwatorze – to już czarno-biała fotografia Stanisława Kolowcy zrobiona w trakcie Emausu, która została eksponatem tygodnia na stronie internetowej Muzeum Krakowa. Placówka na swoim portalu Cyfrowy Thesaurus (www.ct.mhk.pl) udostępnia prawie 19 tysięcy artefaktów z trzech kolekcji muzealnych: teatraliów, fotografii krakowskiej i grafiki. Dostępne są m.in. pocztówki, rysunki, projekty scenograficzne, a nawet mapy. Można też śledzić ostatnio dodane eksponaty, obecnie jest to np. XIX-wieczna fotografia Teatru Miejskiego w Krakowie autorstwa Kriegera Natana.

To nie jedyna oferta dla miłośników nie tylko sztuk plastycznych, ale przede wszystkim fotografii. Wirtualny szlak kultury prowadzi także do Muzeum Fotografii w Krakowie (www.zbiory.mhf.krakow.pl), gdzie w cyfrowym wymiarze wśród wielu innych można obejrzeć fotografie krakowianek wykonane w zakładzie Marya funkcjonującym niegdyś przy ul. Szewskiej 20, zdjęcie Lucjana Rydla z rodziną czy wiejską scenę rodzajową przed podkrakowską chatą z początku XX wieku. Dostępny jest również zbiór zdjęć dokumentujących codzienność w czasie PRL-u, a także kolekcja sztuki współczesnej.

Koronawirus: aktualizowany raport

Ciekawym rozwiązaniem może się okazać wirtualny spacer po wnętrzach muzealnych sal. Stworzone przez MNK w oparciu o panoramiczne ujęcia galerii wędrówki online pozwalają poznać ekspozycje stałe i niektóre archiwalne wystawy czasowe. W ten sposób można wejść m.in. do Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, gdzie znajduje się Galeria Sztuki Dawnej Polski, odwiedzić Dom Jana Matejki i Muzeum Karola Szymanowskiego albo Pawilon Józefa Czapskiego. Wędrówki są możliwe przez stronę www.artsandculture.google.com, po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy "Muzeum Narodowe w Krakowie".

Przypomnijmy, że wszystkie instytucje kultury mają być zamknięte przynajmniej do 25 marca, ale część z nich już teraz planuje przedłużyć okres zawieszenia działalności przynajmniej do końca marca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska