https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stołówka, z której chcą zrobić blok. Co dalej z kontrowersyjną inwestycją w Nowej Hucie?

Aleksandra Łabędź
Tak obecnie wygląda budynek na os. Teatralnym 19
Tak obecnie wygląda budynek na os. Teatralnym 19 Anna Kaczmarz
Sprawa dotycząca inwestycji na osiedlu Teatralnym w Nowej Hucie ma już wieloletnią historię. Niedawno Wydział Architektury i Urbanistyki UMK wydał decyzję stwierdzającą wygaśnięcie pozwolenia na budowę dla tej inwestycji. Dlaczego? Zdaniem urzędników prace budowlane w tym miejscu zostały wstrzymane na dłużej niż trzy lata. Zgodnie z przepisami, przerwanie prac na tak długi czas zobowiązuje urzędników do wydania właśnie takiego rozstrzygnięcia. Decyzja nie jest jednak jeszcze ostateczna, więc nie zatrzymuje prac budowlanych. Inwestor może odwołać się do wojewody.

Sprawa inwestycji niepokoi mieszkańców Nowej Huty od lat. Wokół budynku na os. Teatralnym w ostatnich latach narosło naprawdę wiele kontrowersji. Mieszkańcy sprzeciwiali się, by deweloper przekształcił budynek, w którym niegdyś działała stołówka Kombinatu Budownictwa Mieszkaniowego na mieszkania i garaż podziemny. Lokalna społeczność zabiegała o to, by budynek wykupiła gmina. Sprawa tego miejsca przez lata skomplikowała się dosyć mocno. Teraz w magistracie zapadła kolejna decyzja.

Pozwolenie na budowę zostało wydane lata temu

Jak przypomina krakowski magistrat, historia inwestycji mieszczącej się na os. Teatralnym 19 rozpoczęła się od wydanego przez ówczesnego prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego, pozwolenia na budowę dla inwestycji o nazwie: "Rozbudowa i nadbudowa istniejącego budynku handlowo-usługowo-biurowego na cele mieszkalne z funkcją usługową w parterze części dobudowanej, zmiana sposobu użytkowania pomieszczeń wymiennikowni na garaż podziemny dla 30 samochodów oraz wewnętrzne instalacje: wod.-kan., elektryczna, c.o., i wentylacyjna mechaniczna".

Wówczas na tym terenie nie obowiązywał plan miejscowy.

Tak budynek wyglądał w 2021 roku.
Tak budynek wyglądał w 2021 roku.
JOANNA URBANIEC / POLSKAPRESS

Prace zostały przerwane

Inwestor jednak przerwał prace. Ze względu na fakt, że wstrzymał je na okres dłuższy niż 3 lata, w 2018 r. prezydent Majchrowski stwierdził wygaśnięcie decyzji pozwolenia na budowę. Decyzja jednak nie była ostateczna.

- Rozstrzygnięcie zostało utrzymane w mocy przez organ II instancji, czyli wojewodę małopolskiego. Inwestor wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na decyzję wojewody, którą to sąd oddalił - wyjaśniają urzędnicy.

Pozwolenie na budowę zostało przywrócone. W jaki sposób?

Krakowski magistrat tłumaczy, że w 2022 roku Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił wszystkie wcześniejsze orzeczenia, co oznaczało, że decyzja pozwolenia na budowę z 2007 roku została przywrócona do obiegu prawnego.

Sprawa znów wróciła do Urzędy Miasta Krakowa.

- Prezydent Krakowa ponownie prowadził postępowanie w zakresie stwierdzenia wygaśnięcia decyzji o pozwoleniu na budowę z 2007 roku. Zgodnie ze wskazaniami Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, Wydział Architektury i Urbanistyki UMK przeprowadził postępowanie wyjaśniające, mające na celu jednoznaczne ustalenie, czy zaistniały przesłanki, o których mowa w Prawie budowlanym, zgodnie z którym decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, jeżeli budowa nie została rozpoczęta przed upływem trzech lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna, lub budowa została przerwana na czas dłuższy niż trzy lata - wyjaśniają urzędnicy.

Inwestor mógł budować bez przeszkód

To postępowanie zakończyło się 26 kwietnia 2023 roku wydaniem decyzji o odmowie stwierdzenia wygaśnięcia pozwolenia na budowę, która stała się ostateczna.

Ponadto wojewoda małopolski odmówił wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę z 2007 roku. Inwestor mógł bez przeszkód budować.

Sprawa znów wróciła w minionym roku

- Postanowieniem z 11 maja 2024 roku Wydział Architektury i Urbanistyki UMK wznowił z urzędu postępowanie zakończone ostateczną decyzją z 26 kwietnia 2023 roku o odmowie stwierdzenia wygaśnięcia pozwolenia na budowę. Podstawę wznowienia stanowiły nowe istotne dla sprawy okoliczności i nowe dowody, które istniały w dniu wydania decyzji, a o których organ, czyli Wydział Architektury i Urbanistyki UMK, nie wiedział - zapewnia krakowski magistrat.

Urzędnicy tłumaczą, że po analizie całego materiału dowodowego w sprawie inwestycji na os. Teatralnym 19 stwierdzono przerwę w wykonywaniu robót budowlanych dłuższą niż trzy lata.

Jak dalej wyjaśniają, w takim wypadku, zgodnie z prawem, decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, jeżeli budowa nie została rozpoczęta przed upływem trzech lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna lub budowa została przerwana na czas dłuższy niż trzy lata.

Taka sytuacja, według Wydziału Architektury i Urbanistyki UMK, miała miejsce w tym przypadku.

Decyzję podjęto w lutym 2025 r.

- 19 lutego tego roku została wydana decyzja uchylająca wcześniejszą decyzję o odmowie stwierdzenia wygaśnięcia decyzji o pozwoleniu na budowę oraz stwierdzająca wygaśnięcie pozwolenia na budowę dla tej inwestycji - informuje krakowski magistrat.

Urzędnicy zaznaczają jednak, że nie jest to decyzja ostateczna, która może zatrzymać prace budowlane. Inwestor ma teraz praco, by odwołać się do wojewody małopolskiego. Jeżeli rozstrzygnięcie będzie dla niego niekorzystne, może z kolei złożyć skargę do WSA.

W tym miejscu obowiązuje już plan miejscowy

- Obecnie na terenie inwestycji obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obszaru „Centrum Nowej Huty II – część D”. Teoretycznie, w przypadku gdy pozwolenie na budowę zostanie ostatecznie wyeliminowane z obrotu prawnego, inwestor, aby dokończyć rozpoczętą budowę, będzie musiał uzyskać nową decyzję i przedłożyć projekt budowlany opracowany zgodnie z ustaleniami obowiązującego planu - podsumowują urzędnicy z krakowskiego magistratu.

Protest mieszkańców przeciwko budowie w 2018 roku.
Protest mieszkańców przeciwko budowie w 2018 roku.
Wojciech Matusik

Decyzję magistratu komentują mieszkańcy

Mieszkańcy, którzy przez lata zabiegali o inną przyszłość dla budynku przy os. Teatralnym 19 niż utworzenie w nim choćby mieszkań, komentują najnowszą decyzję magistratu w mediach społecznościowych: - Coś zaczęło się dziać w naszej sprawie. Lepiej późno niż wcale. Szkoda tylko, że minął prawie rok od obietnicy jaką dał nam wtedy kandydat na prezydenta, obecnie prezydent Krakowa pan Aleksander Miszalski. W tym czasie deweloper na nieważnym pozwoleniu wybudował bryłę paskudnego budynku, który w zamyśle ma być wyższy niż sąsiednie bloki z niepasująca do niczego elewacją oraz wystającymi elementami niespotykanymi nigdzie w architekturze Nowej Huty - piszą osoby reprezentujące grupę pn. "Protest dotyczący powstrzymania nadbudowy budynku os. Teatralne 19 Kraków".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska